Aleksandar Kajmaković, blizak saradnik kontroverznog biznismena Predraga Rankovića Peconija, više nije vlasnik dela prostora u kom se nalazi pozorište “Boško Buha”. Njegova firma “Boutique 1” koja se u katastru vodila kao imalac prava svojine izbrisana je iz vlasničkog lista i taj prostor sada u celosti pripada gradu Beogradu. Dva su načina na koji je Grad (odnosno država) mogao da dođe do tih kvadrata: otkupom od Kajmakovića ili trampom.

Početkom ove godine glumcima pozorišta Boško Buha zaprećeno je preseljenjem sa Trga republike na novu lokaciju, a kao opcija pominjan je Beograd na vodi. Tada je “Nova” otkrila da je suvlasnik dela prostora u kom se nalazi pozorište, od ukupno 530 kvadrata, firma “Boutique 1”, čiji je krajnji vlasnik Aleksandar Kajmaković, poznat i kao Aca Bosanac.

Kajmaković, koji je privođen u sklopu istrage protiv kriminalne grupe Veljka Belivuka, u javnosti je poznat i kao čovek iza kojeg stoji kontroverzni biznismen Predrag Ranković Peconi.

Sama činjenica da jedna firma iza koje, kako su sumnjali glumci, zapravo stoji Peconi iseljava pozorište u drugi deo grada, naterala je glumce na protest i podigla gotovo celokupnu kulturnu javnost na noge.

Predstavnici vlasti su prvo pojedine informacije koje je izneo naš portal demantovali, potom su govorili da je neka greška. Njih je međutim demantova Republički geodetski zavod, navodeći da greške nema.

Kako god, podaci u katastru u odnosu na mart mesec su bitno drugačiji. Sada se kao jedini vlasnik tog prostora od 530 kvadratnih metara navodi grad Beograd.

Foto: Printscreen

Kada je Nova.rs objavila informaciju da je Kajmaković suvlasnik, u katastru je pisalo da vlasništvo dele njegova firma “Boutique 1” i Opština Stari grad.

Foto: Printscreen

U ovom trenutku se precizno ne može reći na koji je način rešen ovaj problem, i koliko je to koštalo grad Beograd. Tim povodom kontaktirali smo Aleksandra Kajmakovića, ali on nije odgovarao na naše pozive i poruke. Na telefon se nije javio ni Aleksandar Šapić, nekadašnji gradonačelnik Beograda. Pitanja smo uputili i gradu Beogradu.

Premijerka o dve opcije, a postoji i treća

O načinima na koji može biti rešen slučaj “Boško Buha” govorila je premijerka Ana Brnabić. Ona je u martu izjavila da postoje dve opcije. Prva je bila da se uradi ponovo premer čitave te zgrade, da se tačno utvrde celine i da se na osnovu tih celina utvrdi da “predmetno društvo – Rubin, Butik 1 ili kako god – nema tih 229,77 kvadrata u okviru foajea, već da je to neki potpuno drugi deo zgrade i da se na osnovu tog premera i predračuna to upiše u katastar“, rekla je premijerka.

Kao drugu opciju, u slučaju da prva nije izvodljiva, Brnabić je navela zamenu kvadrata.

„Opcija dva je da potpišemo saglasnost da Grad Beograd menja tih dvesta i kusur kvadrata za dvesta i kusur drugih kvadrata (u okviru zgrade) i da se to potvrdi na Skupštini grada“, navela je Brnabić.

Ana Brnabić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Nije poznato, niti saopšteno da se ovo ikad dogodilo.

Premijerka nije pominjala treću opciju, a to je da se kvadrati koji se vode na Kajmakovića kupe.

Ukoliko se uzme tržišna vrednost tog prostora, biznismen Aca Bosanac mogao bi da dobije od države za svoje kvadrate i više od pola miliona evra, imajući u vidu da je reč o “ekstra zoni poslovanja”, u kojoj je prosečna cena kvadrata oko 2.900 evra.

Rekonstrukcija posle osam godina čekanja

Inače, pozorište „Boško Buha“ rekonstrukciju čeka više od osam godina. Rešavanje problema usledilo je nako što se digla bura u javnosti oko selidbe pozorišta. Tender za izbor firme koja će rekonstruisati pozorište raspisan je tek u novembru ove godine. A to je očito bilo moguće nakon vraćanja vlasništva nad spornim kvadratima – kupovinom ili trampom.

Sporni prostor pozorišta “Boško Buha” prodat je još u maju 2000. godine. Kako se može videti iz presude Privrednog apelacionog suda, tada ga je Republička direkcija za imovinu prodala Ugostiteljskom privrednom društvu “Stari grad” koje ga zatim 2009. prodalo kompaniji “Rubin” iz Kruševca. Iza oba ova preduzeća u tom trenutku stajao je kontroverzni biznismen Predrag Ranković Peconi.

U katastru se od 2017. kao vlasnik tog prostora upisuje kompanija “Rubin” iz Kruševca. Četiri godine kasnije, tačnije 2021, počinje da se vodi na firmu “Boutique 1” Aleksandra Kajmakovića.

On je inače vlasnik čitavog niza objekata u Beogradu, a u februaru ove godine kupio je kulu Geneks pod ceni od 2,4 milijarde dinara.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare