Doktor, doktorka, lekar, stetoskop
Foto: Shutterstock

Nakon pisanja Nova.rs o problemu pacijenata Zdravstvene stanice Žarkovo, koji moraju da kupuju sanitetski materijal u apotekama i donose ga u ovu ustanovu kako bi bili zbrinuti, oglasio se dr Nenad Bjelica, direktor Doma zdravlja „Dr Simo Milošević“ Čukarica, koji za naš portal najavljuje da će sprovesti unutrašnju kontrolu i na adekvatan način rešiti ovaj problem.

Pročitajte još:

On je istakao da DZ „Dr Simo Milošević“ Čukarica, obezbeđuje zdravstvenu zaštitu za preko 200.000 stanovnika, a da je u proteklom periodu bila jedna od onih ustanova koje su iznele najveći teret u borbi sa kovid infekcijom.

„Ukoliko dođemo do saznanja da je neko od zaposlenih napravio profesionalni propust, to ćemo odmah rešiti. Ispitaćemo sve činjenice i sprovešćemo mere iz naše nadležnosti. Sanitetskog potrošnog materijala ima u dovoljnim količinama bez prekida u snabdevanju, a propuste u radu zaposlenih, ukoliko ih nedvosmisleno ustanovimo, na adekvatan način ćemo rešiti i svi korisnici zdravstvene zaštite dobiće adekvatnu uslugu”, kaže za Nova.rs dr Bjelica.

Podsetimo, redakciji Nova.rs obratila se čitateljka Bojana Simić (47), pacijentkinja Zdravstvene stanice Žarkovo, koja pripada Domu zdravlja Čukarica. Ona je ispričala da pacijenti ove ustanove moraju da kupuju igle, špriceve, higijenske rukavice, gaze, osnovni sanitetski, medicinski materijal, jer medicinske sestre i lekari tvrde da ih nema i da ne mogu da zbrinu obolele ukoliko oni sami ne donesu sve što je potrebno za davanje injekcija, infuzija… Prema njenim rečima, svakodnevno na šalteru od medicinskih sestara pacijenti dobijaju uputstva šta da kupe u apoteci, kako bi ovu primarnu zdravstvenu ustanovu snabdeli materijalom potrebnim za lečenje.

Vitamini, vitamin, suplementi, suplement, lekovi, lek
Foto: Shutterstock

Ona je naglasila da radi u firmi koja joj redovno uplaćuje socijalno i zdravstveno osiguranje, ali, nažalost, kao ni većina osiguranika, ne može normalno da se leči.

“Pored toga što sam kupila igle za injekciju, uredno su mi naplatili 150 dinara participaciju. Penzioneri koji imaju karton u ovom domu zdravlja, daju pola penzije da opreme ustanovu, da im pokupuju igle, zavoje, rukavice… Žena, koja je bila na šalteru ispred mene, kupila je u apoteci čitavu opremu za davanje infuzije, ampule, igle, sve što je potrebno i sa tim došla u dom zdravlja”, ispričala je Simićeva.

Naime, dr Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, naglašava da pacijenti ne smeju da unose medicinski materijal u zdravstvenu ustanovu, jer je to strogo zabranjeno.

„Ako su pacijenti stvarno kupovali igle, rukavice i ostali sanitetski materijal i unosili u dom zdravlja, pa je isti taj materijal odmah korišćen, znači da je kršen zakon. U ustanovu ništa ne sme da se unosi, a da prethodno nije odobreno od strane direktora i odbora. Potrebna je velika papirologija za takva odobrenje” kaže za Nova.rs dr Panić.

Situacija sa nestašicama slična je, ističe on, u većini zdravstvenih ustanova, kojima uglavnom nedostaju lekovi.