Foto:N1

Rešenja za poboljšanje kvaliteta vazduha se moraju tražiti u zavisnosti od izvora i karaktera zagađenja. Na nacionalnom nivou, važan i neodložan korak jeste usvajanje Strategije zaštite vazduha što bi pomoglo da svi pojedinačni problemi poređaju po značaju i da se ograničena javna sredstva opredele tako da se ostvare najvći mogući efekti, istaknuto je na panel diskusiji koja je vođena u okviru Međunarodnog festivala zelene kulture Green Fest.

Gosti panel diskusije „Kvalitet vazduha – od evropskog do lokalnog nivoa“ bili su Mirjana Jovanović (Beogradska otvorena škola) u ime Koalicije 27, Dragan Nedeljković (Pro.Tok21) i Antoine Avignon (Delegacija Evropske unije u Srbiji).

„Prošle nedelje smo videli da se praktično ništa nije promenilo. Ništa nije učinjeno po pitanju kvaliteta vazduha recimo u Smederevu ili u Boru gde je situacija još gora. Sa pozitivne strane, imamo mnogo više svesti o ovom problemu i volje da se o njemu razgovara. Možda će Zelena agenda za Zapadni Balkan koji Evropska unija sprovodi biti nova prilika da se rešavanje ovog problema pogura unapred“, rekao je Antoine Avignon, programski menadžer za životnu sredinu i borbu protiv klimatskih promena Delegacije Evropske unije u Srbiji.

Povezane vesti:

Naveo je da zagađenje vazduha takođe olakšava širenje virusa, što u situaciji epidemije nikako nije povoljno, zbog čega se javlja još jedan razlog za brže rešavanje ovog problema.

Kada se spustimo na lokalni nivo, problemi su još kompleksniji i građani se suočavaju sa brojnim poteškoćama.

„Najveći problem je što se ne zna u čijoj je nadležnosti industrija. Po merenjima, a i vizuelno, vidimo da zagađenje eskalira, ali se ništa nije promenilo. Svi rokovi za sanacije i postavljanje filtera su probijeni. Ono što nas najviše muči jeste to što niko nema prave podatke o zagađenju. U lokalnim sredinama, poput Bora, Kostolca, Obrenovca i Zrenjanina građani nemaju nikakav pristup podacima, a odgovor koji često dobijamo jeste – hoćete li da jedete ili da dišete?“, rekao je Dragan Nedeljković iz Pro.Tok21.

“Jedna od osnovnih mera koje je prethodna Vlada donela jeste subvencija za nabavku hibridnih i električnih automobila, što i treba da spada među rešenja, ali tek nakon što se reši zagađenje koje dolazi iz industrije, energetike i individualnih ložišta, odakle zagađenje dolazi najvećim delom. Bez jasnog plana i merljivih indikatora mi ne možemo da rešavamo problem. Dilema između toga da li ćemo da jedemo ili da dišemo ne postoji, potrebno nam je i jedno i drugo“, rekla je Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole u ime Koalicije 27.

Jedan od zaključaka diskusije je takođe i da je energetika važan faktor u ovom problemu, gde je neophodno da ovaj sektor ide u smeru dekarbonizacije, a ne dodatnog razvijanja energetskih postrojenja koje koriste ugalj

Najbolja energija je ona koja se ne potroši – potrebno je ulaganje u energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije koje ne treba posmatrati kao trošak, već kao investiciju koja u potpunosti opravdava uložena sredstva i daje željene efekte ne samo kroz direktnu materijalnu korist, već i korist izraženu kroz unapređeno javno zdravlje, prenosi Koalicija 27.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar