zelena prestonica evrope
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Nedavno se u medjima pojavila informacija da se Beograd kandidovao za evropsku nagradu Zelene prestonice za 2023. godinu. Ne, nije vic, nije čak ni prvoaprilska šala, neverovatno, ali istinito. Beograd se zaista kanidovao među 16 gradova Evrope za titulu Zelene prestonice.

Da li da se smejemo ili da plačemo? BEOGRAD ZELENA PRESTONICA! Ne postoji građanin Beograda koji će reći da Beograd treba da dobije ovu nagradu niti bi iko hteo da glasa za tako nešto, kažu u svom saopštenju iz Stranke slobode i pravde.

Pročitajte još:

Iz ove stranke dalje navode razloge zašto Beograd ne treba da bude Zelena prestonica:

1. Zagađenje je među najvećim na svetu, a ako se ovako nastavi Beograd će za 10 godina od zagađenja vazduha da izgubi 75.261 građana. Beograd je opkoljen zagađivačima sa tri strane, termoelektranama u Obrenovcu i Lazarevcu kao i sa Pančevačkom Petrohemijom.

2. Kućna ložišta – Beograd ima 300.000 domaćinstava koja zagađuju vazduh preko kućnih ložišta.

3. Seča drveća – Beograd pod javnim zelenim površinama ima svega 2,83%. U periodu 2014-19 zasađeno je svega 22.000 stabala dok je posečeno mnogo više.

4. Saobraćaj dosta doprinosi zagađenju Beograda sa prosečnom starošću vozila od 13,3 godina koji imaju stare dizel motore. Beograd ima svega 5 električnih autobusa.

5. Deponije – Beograd ima više stotina deponija od kojih je deponija u Vinči najveća (procena 10 miliona tona otpada).

6. Vodoizvorište Makiško polje – na lokaciji gde se nalaze reni bunari koji spadaju u vodozaštitni pojas odakle Beograđani dobijaju pijaću vodu će biti uništeno kako bi se izgradili stambeno poslovni kompleksi za 30.000 ljudi.

7. Veliko ratno ostrvo – na kojem gradska vlast planira da napravi nove reni bunare, gde će cena vode biti 10 puta skuplja jer je Dunav mnogo više zagađen od Save pa samim tim zahteva i više hemikalija za prečišćavanje vode.

8. Otpadne vode – sve otpadne vode u Beogradu završavaju u Savi u Dunavu. Beograd i posle 10 godina nema centar za prečišćavanje otpadnih voda.

Nijedna od navedenih stavki za proteklih 10 godina nije rešena. Naprotiv, mnoge stavke su se pogoršale. To ipak nije dovoljno da nas gradska vlast ne sramoti pred Evropom,

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare