Negativni stavovi i kampanja protiv migranata postali su deo naše svakodnevice - od društvenih mreža do političkih govora. "Patrole" kao opomena migrantima, govor mržnje, sve to je kulminiralo nasilnim upadom kolima u migrantski centar aktiviste SNS-a i člana "Levijatana" u Obrenovcu. Stručnjaci nemaju dilemu, kažu da je reč o dugotrajnoj kampanji koja može imati i dalekosežnije posledice ukoliko izostane prava reakcija.
Sociolog Dario Hajrić kaže da bi država sada trebalo da pošalje poruku.
„Nadam se da će to da se desi, ali sam prilično sumnjičav. Ako ovom čoveku koji je upao u kamp počinje da stiže i podrška, a vidimo podršku i od predsednika opštine Obrenovac Miroslava Čučkovića, to su loši signali. Treba da istupi i ministar policije. Mogao bi, na kraju krajeva, i predsednik da istupi, ako se već u sve meša i ako sve zavisi od njega“, kaže Hajrić.
On podseća da su migranti već nedeljama zatvoreni u centrima i da upad kolima u centar u Obrenovcu nije bio isprovociran. Problem vidi i u, kako ocenjuje, izostanku prave reakcije i indolentnosti pripadnika vojske koji obezbeđuju taj objekat.
Našeg sagovornika zabrinjava i podrška koja za ovakav čin stiže i od, kako ih naziva, „paramilitaraca iz Levijatana“.
„To je nešto što traje već dosta dugo, naročito po društvenim mrežama i onda je u nekom momentu počelo da se preliva i na ulice, pa smo imali i nekakvu patrolu koja saleće migrante i preti im da oni paze šta rade, da ne napadaju srpske žene. Interesantno je da ti isti ne reaguju kada Srbi napadaju srpske žene. Nije reč o zaštitništvu prema ženama, nego traženju povoda. Neki u tome nalaze i svoje političke poene, neki su prosto, nemam bolju reč, rasisti“, ukazuje naš sagovornik.
Kontradiktorne poruke koje zbunjuju
Psiholog Dragan Popadić problem vidi u nedorečenostima i kontradiktornim porukama koje stižu kada je reč o migrantima. To deluje zbunjujuće na građane.
„Ne šalju se samo negativne poruke, šalju se nejasne poruke. Oni koji su protiv izbeglica i misle da ih migranti ugrožavaju, oni ni sami ne znaju da li je to nešto što država i društvo podržavaju ili ne podržavaju. Svako bira iz onoga što vidi oko sebe ili iz onoga što nađe na internetu nešto što podržava njegovo mišljenje. Čini mi se da vlast tu namerno ostaje nedorečena, i to je ono to komplikuje priču“, primećuje Popadić.
Prema Hajrićevim rečima, usled kampanje protiv migranata postoji i potencijal za nasilje prema njima.
„Ima i mnogo ljudi koji su, usled čitave pandemije isfrustrirani i traže odgovornost na sve strane, traže nekoga na koga će da iskale gomilu svojih problema, to je potencijalno zapaljivo. U ovom momentu niko ne može da predvidi dešavanja i zato mora da se reaguje brzo i jako“, poručuje naš sagovornik.
Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila primećuje kontinuirani razvoj antagonizma i antimigrantske kampanje, a konstatuje i da je upadljiv izostanak adekvatnog odgovora institucija i jasnih i tačnih informacija koje bi delovale umirujuće po građane.
„Jasna je veza sa politikom i predizbornim kampanjama i sa odgovornošću političara i grupa koje su otvoreno širile dezionformacije, širile strah i paniku kod običnih građana i obilato koristile podršku svojih članova preko društvenih mreža. Problem je politička borba koja uključuje i migrante u svom narativu“, navodi Đurović.
On ističe da nisu migranti pretnja po Srbiju, problem je odsustvo sistema i stručnog rešavanja migrantske problematike.
„Treba da vidimo šta će nakon ovog slučaja i tužilaštvo da kaže, šta će policija da preduzme. Reč je o o ugrožavanju bezbnosti i sigurnosti svih građana“, zaključuje Đurović.
Komesarijat za izbeglice i migracije najoštrije je osudio upad automobilom u Prihvatni centar u Obrenovcu tokom kojeg, kako navode, pukom srećom niko nije stradao.
„Komesarijat očekuje da se konačno prestane sa antimigrantskom kampanjom i da Srbija nastavi da pokazuje svoje pravo lice, kakvo je oduvek imala“, navodi se u saopštenju.
#related-news_1
Dodaje se da je ovaj incident ujedno i opomena da je krajnje vreme da se prestane sa verbalnim, a sada i fizičkim, napadima na migrante i da se zaustavi histerična kampanja prema njima na društvenim mrežama koja je i dovela do ovog incidenta”, navodi se u saopštenju.
Komesarijat je naveo da svi migranti u Srbiji, koji su od uvođenja vanrednog stanja izolovani u centrima, žele samo da što pre napuste Srbiju.
„Apsurdno je da to isto žele i oni koji ih svakodnevno napadaju na društvenim mrežama“, navodi Komesarijat.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare