Prosvetni radnici u Srbiji započeli su danas zakonski štrajk skraćivanjem školskog časa na 30 minuta. Kao što su i najavili, ove nedelje su "na udaru" škole u Beogradu i Požarevcu, dok će sledeće nedelje Novosađani, Zrenjaninci i Valjevci imati skraćenu nastavu. Sagovornici Nova.rs kažu da je u pojedinim osnovnim školama nastala konfuzija jer čas traje 30 minuta, ali zvono zvoni na 45 minuta. Navode da su direktori škola dobili uputstva od Ministarstva da postupaju kao da na snazi nije štrajk.

Zaposleni u školama širom Srbije održali su u petak još jedan protest ispred zgrada Skupštine i Vlade Srbije, pošto im se ne dopada poslednja ponuda premijera Miloša Vučevića, a to je 12 odsto povećanja plate za sve i jednokratna pomoć od 15.000 dinara.

Na protestu su potvrdili ranije navode da će od ponedeljka biti skraćeni časovi u školama, počev od beogradskih i požarevačkih, dok će od sledeće nedelje ovaj vid štrajka biti u školskoj upravi u Novom Sadu, Zrenjaninu i Valjevu.

Prvi dan zakonskog štrajka prosvetnih radnika počeo je „konfuzno“, pošto su pojedine beogradske škole ostale pri času od 45 minuta, iako su njihovi zaposleni potpisali da će štrajkovati.

PROČITAJTE JOŠ:

Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije navodi za Nova.rs da su načelnici školskih uprava tražili od direktora škola da zvono zvoni kada je redovna nastava odnosno na 45 minuta.

„To je izazvalo zabunu u nekim školama jer kolege koje štrajkuju rade 30 minuta, a direktori insisitraju da se zvoni na 45, što je potpuno pogrešno. Direktori su ti koji unose pometnju zato što kolege nisu zadužene da čuvaju decu posle tih pola sata. Kada kolege izađu nakon zakonskog štrajka po kom postupaju, pitanje je ko će biti odgovoran za bezbednost dece tih 15 minuta“, ističe Gašić.

Dodaje da je to „besmislena akcija“ koju su načelnici školskih uprava dobili kao nalog od Ministarstva prosvete.

Protest prosvetnih radnika Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Načelnici školskih uprava nisu to samovoljno uradili. To je jedan od onih oblika pritisaka na nastavnike koje radi ministarstvo“, kaže Gašić.

„Nekolegijalno i neprofesionalno“

Nastavnica biologije Snežana Romandić koja je i predsednica Unije sindikata škola Beograda poručuje da su prosvetni radnici nalogom Ministarstva prosvete stavljeni u moralnu dilemu da li treba da čuvaju decu 15 minuta. Dodaje da je ovaj potez prilično nekolegijalan i neprofesionalan.

„To je prilično nekolegijalno i neprofesionalno. Pokušavamo da se dogovaramo sa direktorima ako ima kolega koji žele da rade 45 minuta, da nadoknade deci časove da se ne bi pravila konfuzija. U osnovi, mi kao branša nismo spremni za štrajk, a i uglavnom nemamo podršku rukovodilaca škola, koji dobijaju prilično sekantne izjave od školskih uprava, gde treba da minimalizuju ovakvo nešto, i da je u suštini samo važno da se deca čuvaju u onom vremenu u kojem bi škola inače radila. Imamo dosta problema sa tim“, navodi Romandić.

Protest prosvetnih radnika Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

U srednjim školama profesor može da se okrene i izađe nakon isteka 30 minuta, međutim u radu sa osnovcima nije tako lako, naglašava ona.

„Ne možete ostaviti decu prvog, drugog, trećeg, pa i osmog razreda bez nadzora. Mi nismo i ne želimo da budemo neodgovorni, ali smo na vreme tražili od rukovodilaca škola da prilagode raspored činjenici da smo u zakonskom štrajku. Imamo škole koje su to uspele da urade, ali imamo i škole koje nisu. Direktori se očigledno nalaze pod pritiskom školskih uprava i ministarstva, čiji je interes da sve ovo razbiju, to je i više nego jasno. Ne žele ni da se dogovore sa nastavnicima, oni zapravo podilaze školskoj upravi ili ministarstvu i šalju izveštaj da je kod njih stanje redovno i da nema nikoga ko je nezadovoljan“, objašnjava Romandić.

PROČITAJTE JOŠ:

Prema njenim rečima, sve beogradske osnovne i srednje škole primenjuju aktuelni model štrajka.

„Imamo nekoliko osnovnih škola u kojima učitelji rade pun čas, odnosno rade 30 minuta po štrajku, a onda nadoknađuju još 15 minuta i to je njihovo zakonsko pravo. Zbog toga nam je potrebno da analiziramo do kraja nedelje koliko je škola ukupno u štrajku, a to ćemo znati do petka“.

Sledeće nedelje Novi Sad, Zrenjanin i Valjevo

Kako objašnjava, do petka traje štrajk u beogradskim školama i u Požarevcu. Od sledeće nedelje, model skraćenih časova preuzimaju školske uprave Novi Sad, Valjevo i Zrenjanin, dok se u prestonici i Požarevcu nastava u školama vraća u redovno stanje.

„Odlučili smo se na kružni model štrajka, dakle kada svake nedelje štrajkuje po nekoliko školskih uprava, zato što nas nadležni upozoravaju da oni imaju pravo da nam umanje zaradu ukoliko smo mi u zakonskom štrajku. Pošto se mi ponašamo odgovorno prema zaposlenima, a želimo da imamo kontinuitet od mesec dana protesta, mi smo onda podelili protest po školskim upravama kako bismo smanjili pritisak na zaposlene koji su u zakonskom štrajku, jer je jedna računica ako štrajkujete pet dana, a sasvim druga ako štrajkujete 30 dana“.

Protest prosvetnih radnika Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Romandić priznaje da ima nezadovoljnih roditelja zbog skraćenih časova, ali da je mnogo više onih koji podržavaju zaposlene u školama i njihovu borbu za bolje obrazovanje.

„Konkretno, nisam naišla na roditelja u školi u kojoj radim da je rekao da je nezadovoljan jer dete gubi 15 minuta. Mislim da su roditelji shvatili da stanje u školama nije dobro, da planovi i programi nisu dobri, da fale nastavnička sredstva…“.

Dodaje da ne znaju šta će se desiti nakon štrajka, ali da su uvek na raspolaganju Vladi i Ministarstvu za razgovor.

„Ostajemo pri tome da treba da dostignemo republički prosek jer za platu početnika od 86.000 dinara niko neće da radi u školi. To je valjda svima jasno“, poručuje ona.

A da je situacija u pojedinim beogradskim školama zaista bila zbunjujuća prvog dana štrajka, potvrdila je za Nova.rs mama jednog trećaka, koja nam je dostavila obaveštenje o štrajku koje su roditelji dobili.

„Poštovani, jedan deo učitelja i nastavnika štrajkuje, drugi ne. Za sada je odlučeno ovako: oni koji štrajkuju, prekidaju čas na 30 minuta. Učenici ostaju 15 minuta u učionici (ili ih nastavnik pušta napolje), a ko ne štrajkuje, drži čas 45 minuta. Konkretno, ja štrajkujem, ali držaću čas kao i do sada, dakle u trajanju od 45 minuta“, navodi se u obaveštenju.

Ističe se da školsko zvoono zvoni na 45 minuta jer se nisu usaglasili svi u kolektivu škole.

„Nastavnici koji će raditi skraćeno držaće čas 30 minuta, a zatim će preostalih 15 dati deci da crtaju ili da rade nešto drugo, ali imaju obavezu da ostanu sa njima u učionicama jer su odgovorni za njih tokom trajanja časa. Dakle, ne bi trebalo da ih puste napolje posle 30 minuta“.

Što se tiče produženog boravka za vreme štrajka, konkretno u ovoj beogradskoj školi danas radi normalno, uz napomenu da ako dođe do izmena, škola će organizovati čuvanje dece minimum do 16:30. Ali, radno vreme boravka nije isto u svim školama.

Naime, roditelji sa opštine Palilula dobili su obaveštenje od učiteljice da će boravak raditi do 15 časova, umesto do uobičajenih 17, kao i da će kasnije početi s radom – od 09:30 umesto od osam časova.

Roditelji su obavešteni i da kontrolni zadaci u toku skraćenih časova moraju da imaju manji obim, a ako primete da su deca uskraćena za nešto, da se jave da reaguju.

BONUS VIDEO: Prosvetni radnici o obustavi rada

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare