"U narednih pet dana trebalo bi da se zna koliko ćemo tačno vakcina dobiti," kaže za Nova.rs predsednik Nacionalnog koordinacionog tima za imunizaciju Mirsad Đerlek. On dodaje i da će građani ubrzo biti informisani o preciznom rasporedu i terminima vakcinacije različitih kategorija stanovništva, a sve će biti javno dostupno na internetu.
Građani će moći da odaberu opciju vakcinacije bilo kojom vakcinom ili da odaberu određenu vakcinu, najavila je danas premijerka Ana Brnabić.
Prema trenutnom poznatom planu vakcinacije, nakon najstarijih pacijenata iz staračkih domova i zdravstvenih radnika, na red će stići prosvetari, državni službenici, vojska i policija. Zatim će vakcinu moći da prime hronični bolesnici, a na kraju je „ostalo stanovništvo“.
„Znate kakvi su proizvođači. Oni obećaju, da bi prodali vakcine i onda posle kažu – gužva. Čekamo samo da dođu vakcine, da ih smestimo na ‘Torlak’, da mi imamo milion ili dva miliona doza, pa da možemo da kažemo ljudima – takav je redosled, idemo u vakcinaciju. Sve do tada mi živimo od danas do sutra“, objašnjava Đerlek i dodaje da se razgovara sa svim proizvođačima.
U Srbiju su do sada stigle Fajzerove i ruske Sputnjik V vakcine. Prvi na redu za imunizaciju su bili pojedini državni funkcineri, a odmah zatim korisnici i zaposleni u staračkim domovima. Trenutno su na redu zdravstveni radnici. Vakcinacija je dobrovoljna i besplatna, a moguće je i izjasniti se koju vakcinu želite da primite. Neki su odmah, bez razmišljanja, primili Fajzerovu vakcinu, neki su sačekali rusku, a ima i onih koji planiraju da sačekaju vakcinu kineske proizvodnje.
Operativni plan za imunizaciju protiv kovid-19 u Srbiji, koji je objavio institut „Batut“, predviđa tri faze koje bi obuhvatile 50 odsto stanovništva. Ovaj plan nije precizan i nema definisane rokove, pa bi uskoro trebalo da bude objavljen i onaj detaljniji.
Imunizacija je počela 24. decembra, nakon što je stiglo ukupno 4.875 doza. Pre tri dana stiglo je još 19.500 doza ovih RNK vakcina, nove vrste koja se prvi put primenjuje. Uporedo sa Fajzerovim vakcinama pristigle su i ruske Sputnjik V vakcine, prvih 2.400 doza. Isporuke Fajzerovih vakcina trebalo bi, prema predviđenim planovima i najavama zvaničnika da nastave da stižu na nedeljnom nivou. U januaru bi trebalo da bude isporučeno 78.000 vakcina, u februaru 98.000 i u martu 114.000 vakcina protiv kovida19.
Sve u svemu, premijerka Ana Brnabić rekla je danas da će Srbija do kraja januara imati dva miliona vakcina, različitih proizvođača, uključujući i količine koje su stigle krajem decembra. Isčekuje se 500.000 ruskih Sputnjik V vakcina, a trebalo bi da stigne i kontigent iz Kine.
Nema preciznih datuma za početak vakcinacije određenih grupa stanovništva koje još uvek čekaju na red. Kada će moći da se vakciniše „ostalo stanovništvo“ koje nije u prioritenim grupama, još ne znamo. Ono što znamo je kako izgleda formular koji treba popuniti kao pristanak da biste primili vakcinu.
U međuvremenu, podsećamo vas na sve što treba da znate o trenutno dostupnim vakcinama u Srbiji
Šta je Phizer-biontech Covid- vakcina?
Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine je neregistrovana vakcina koja može sprečiti da se kod vas razvije bolest COVID-19. Američka uprava za hranu i lekove (FDA) nije izdala dozvolu za stavljanje u promet ni jedne vakcine za sprečavanje bolesti COVID-19.
Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine odobrena je od strane FDA za primenu na osnovu Dozvole za hitnu upotrebu (EUA) u cilju prevencije bolesti COVID 19 kod osoba uzrasta 16 godina i starijih.
O čemu treba da obavestite zdravstvenog radnika koji primenjuje Pfizer-Biontech Covid vakcinu, pre nego što je primite?
Obavestite zdravstvenog radnika koji primenjuje vakcinu o Vašem zdravstvenom stanju, uključujući sledeće:
• ako imate bilo koju vrstu alergije
• ako imate povišenu telesnu temperaturu
• ako imate problem sa krvarenjem ili uzimate lekove za razređivanje krvi
• ako je Vaš imunski sistem jako oslabljen zbog postojeće bolesti ili uzimate lekove koji utiču na Vaš imunski sistem
• ako ste trudni ili planirate trudnoću
• ako dojite
• ako ste primili neku drugu COVID-19 vakcinu
Vakcina je odobrena od strane FDA za primenu na osnovu Dozvole za hitnu upotrebu (EUA) kod osoba uzrasta 16 godina i starijih.
Ko ne sme da primi Phizer-biontech Covid- vakcinu?
Ne smete da primite vakcinu Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine ako ste imali: • tešku alergijsku reakciju nakon prethodne doze ove vakcine
• tešku alergijsku reakciju na bilo koju komponentu ove vakcine.
Koje supstance se nalaze u Phizer-Biontech Covid 19 vakcini?
Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina sadrži sledeće supstance: iRNK, lipide ((4- hidroksibutil)azanedil))bis(heksan-6,1-diil)bis(2-heksildekanoat), 2[(polietilenglikol)-2000]- N,N-ditetradecilacetamid, 1,2- distearoil-sn-glicero -3-fosfokolin, i holesterol), kalijum hlorid, kalijum-dihidrogenfosfat, natrijum-hlorid, dinatrijum-fosfat, dihidrat i saharozu.
Kako se daje Phizer-biontech Covid 19 vakcina?
Vakcinu Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine ćete primiti kao injekciju u mišić.
Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine se primenjuje kao serija od dve doze, sa razmakom od 3 nedelje između doza.
Ako primite jednu dozu Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine, treba da primite i drugu dozu iste vakcine 3 nedelje kasnije, kako biste kompletirali seriju vakcinacije.
Da li je ova vakcina ranije primenjivana?
Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine je neregistrovana vakcina. U kliničkim ispitivanjima, oko 20000 učesnika uzrasta 16 godina i starijih primilo je bar jednu dozu Pfizer-BioNTech COVID 19 vakcine.
Koje su koristi od primene Phizet-Biontech vakcine?
U kliničkim ispitivanjima koja su još uvek u toku, pokazalo se da Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina sprečava razvoj bolesti COVID-19, nakon primene 2 doze koje se daju u razmaku od 3 nedelje. Trajanje zaštite protiv bolesti covid-19 je trenutno nepoznato.
Koji su rizici od primene ove vakcine?
Neželjena dejstva koja su prijavljena nakon primene Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine obuhvataju:
• bol na mestu injekcije
• zamor
• glavobolju
• bol u mišićima
• jezu
• bol u zglobovima
• povišenu telesnu temperaturu
• otok na mestu injekcije
• crvenilo na mestu injekcije
• mučninu
• povraćanje
• otok limfnih čvorova (limfadenopatija)
Postoji mala verovatnoća da bi Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine mogla da izazove tešku alergijsku reakciju. Teška alergijska reakcija bi se obično javila u periodu od nekoliko minuta do jednog sata nakon primene doze Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine. Znaci teške alergijske reakcije mogu da obuhvataju:
• otežano disanje
• otok lica i ždrela
• ubrzan rad srca
• težak osip po celom telu
• vrtoglavicu i slabost
Ovo nisu sva moguća neželjena dejstva Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine. Mogu se javiti i ozbiljna i neočekivana neželjena dejstva. Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine je još uvek u postupku ispitivanja u kliničkim studijama.
Kako da postupim u slučaju pojave neželjenih dejstava?
Ako se kod Vas javi teška alergijska reakcija, pozovite 911, ili idite u najbližu bolnicu.
Obratite se zdravstvenom radniku koji Vam je dao vakcinu ili Vašem lekaru ako se kod Vas javi bilo koje neželjeno dejstvo koje Vas uznemirava ili koje ne prolazi.
Šta ako odlučim da ne primim Phizer- BionTech vakcinu.
Na Vama je da odlučite da li ćete da primite Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine ili ne. Ako odlučite da ne primite vakcinu, to neće uticati na Vašu standardnu zdravstvenu zaštitu.
Da li je, pored Pfzer-Biontech vakcine, dostupan neki drugi izvor u cilju prevencije bolesti Covid-19.
Trenutno, ne postoji ni jedna registrovana alternativna vakcina za prevenciju bolesti COVID-19. FDA može da izda Dozvolu za hitnu upotrebu za druge vakcine u cilju sprečavanja bolesti COVID-19.
Da li mogu da primim Phizet-Biontech vakcinu sa drugim vakcinama?
Nema podataka o primeni Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine sa drugim vakcinama.
Šta ako sam trudna ili dojim?
Ako ste trudni ili dojite, obratite se Vašem lekaru za savet o mogućim opcijama.
Da li ću primanjem Pfizer-Biontech vakcine dobiti Covid?
Ne. Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina ne sadrži SARS-CoV-2 virus i ne možete primenom vakcine dobiti Covid 19.
Registracija Sputnjika V je obavljena 11. avgusta, a prva ispitivanja koja su nakon toga usledila počela su u Moskvi 7. septembra. Dva dana kasnije prvi dobrovoljac je primio vakcinu. Kliničkim ispitivanjima obuhvaćeno je ukupno 40.000 ljudi, od kojih je 10.000 primilo placebo umesto vakcine.
Efikasnost Sputnjika V
Direktor ruskog Naučno-istraživačkog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja” Aleksandar Gincburg saopštio je da 85 odsto dobrovoljaca koji su primili vakcinu “Sputnjik V” nisu imali nikakva neželjena dejstva.
Petnaest odsto vakcinisanih dobrovoljaca razvilo je crvenilo na mestu ubrizgravanja vakcine i blagu glavobolju koja je prošla u toku od 24 sata.
Najneprijatnije neželjeno dejstvo koje neka osoba može da razvije nakon primanja vakcine jeste temperatura do 38 stepeni tokom dva dana, koja može da bude tretirana jednom tabletom paracetamola, objasnio je Gincburg.
Crnogorski lekar dr Sergej Boljević primio je rusku vakcinu protiv koronavirusa i snimio kako je vakcinacija Sputnjikom V protekla. Vakcinu je primio i Oliver Stoun, filmski reditelj.
Kako deluje Sputnjik V?
Vakcina Sputnjik V se izdvaja od drugih jer se za prvu (rAd5) i drugu (rAd26) dozu vakcine koriste dva različita adenovirusna vektora.
To je vrlo važno i zbog imuniteta koji potom dobijemo.
“Uz dva adenovirusa u dve doze ruske vakcine imunitet treba da bude i duži i jači. Dakle, posle nje bi trebalo da duži period budemo vrlo otporni na koronu”, objasnila je dr Ana Gligić.
Imunolog Emina Milošević objasnila je za portal Nova.rs razlike između Fajzerove i ruske vakcine protiv korone.
“Kao i Fajzerova, i ruska vakcina Sputnjik V nosi informaciju za sintezu proteina virusa potrebnog za ulazak u ćeliju. U Fajzerovoj vakcini je ta informacija u vidu RNK, a u Sputnjiku V informaciju nosi adenovirus koji je DNK. Razlika ima više: RNK se brzo razgrađuje, pa zato i potreba da se čuva na vrlo niskoj temperaturi, ali kod ruske postoji bojazan za manju efikasnost kod osoba koje imaju antitela na adenoviruse”, pojasnila je doktorka Milošević.
Kako se skladišti i koliko košta?
Ruska služba za fitosanitarni nadzor usvojila je pravila transporta i čuvanja ruske vakcine. Transportovaće se u termičkim kontejnerima na temperaturi -18 i nižoj. Za transport vakcine će biti korišćeni termički kontejneri, uključujući torbe-frižidere, hladnjače i suvi led.
Maksimalna prodajna cena vakcine Sputnjik V korona može da iznosi 1.942 rublje (21,61 evro) za dve doze, odredilo je Rusko Ministarstvo zdravlja.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare