Polaganje male mature za upis u srednje škole Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Osim novina u polaganju male mature, osmacima je dostupan i kalendar rasporeda svih aktivnosti oko polaganja završnog ispita, a prvo na redu je izjašnjavanje oko izbora predmeta koji će polagati na trećem testu.

Mali maturanti već su znaju da treba do kraja decembra treba da se izjasne da li će pored matematike, srpskog/maternjeg jezika polagati test iz hemije, biologije, fizike, istorije ili geografije, umesto dosadašnjeg kombinovanog koji je imao pitanja iz svih pet testova, piše Blic.

Pomoćnik ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić nedavno je za RTS da je u prvom danu 2.700 učenika i roditelja izabralo treći predmet koji će polagati.

„Negde slično kao i u junu, 35 odsto njih je izabralo biologiju, 27 odsto geografiju, 19 odsto istoriju, 11 odsto hemiju i osam fiziku“, naveo je Pašić.

PROČITAJTE JOŠ

Dodao je da je u bazi 66.450 učenika, kao i da do kraja decembra mogu da menjaju izabrani predmet.

Poručio je da taj test nema nikakve veze sa školom koju planiraju da upišu, kao i da nema uslova da ako izaberu predmet iz prirodnih nauka moraju da upišu i školu u skladu sa tim.

Ukazao je da obično testovi sadrže pitanja sa tri nivoa – devet sa osnovnog, sedam sa srednjeg i četiri sa naprednog.

Ono što osmake još čeka kao novina jeste i nov sistem bodovanja. Isto se boduje uspeh iz škole( iz škole đak može doneti maksimalnih 60 bodova, i to ako je na kraju godine imao zaključene sve petice od šestog do osmog razreda), a sada će 14 bodova nositi testovi iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, i matematike, a kombinovani test će nositi 12 bodova.

Evo i detaljnog kalendara upisa:

Izjašnjavanje učenika osmog razreda o odabiru trećeg testa 01-30.12.

Foto: Newsmax Adria

Provera tačnosti izjašnjenja 23- 27.01

Prijem prigovora/promena (neposredno u školi) 30-31.01.

Objavljivanje konačnog izjašnjenja 01.02.

Probni završni ispit

Matematika 24.03. 12-14č

Foto: TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC/ nr

Srpski/maternji jezik 25.03-11č

Treći test 25.03 11.30-13.30č

Analiza probnog ispita 27- 31.03.

Elektronska prijava za prijemni 18.- 24.04.

Prijava neposredno u školama 21. i 24.04.

Mala matura od 21. juna

Završni ispit – test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO 21.06.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Završni ispit – test iz matematike 22.06.

Završni ispit – treći test 23.06.

Supervizija sprovođenja završnog ispita 21- 25.06

Preliminarni rezultati završnog ispita na nivou škole i portalu 25.06.

Prijem prigovora elektoronski 25.06.

Prijem prigovora neposredno u osnovnoj školi 26.06.

Odgovori i žalbe prvostepene i drugostepene komisije 27.06

Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita 28.06.

Popunjavanje liste želja elektronskim putem 29-30.06

Predaja liste želja u osnovnoj školi 29. i 30.06.

Provera tačnosti liste želja 01.07.

Prijem prigovora učenika 01.07.

Konačna lista želja učenika 02.07.

Raspodela po školama i obrazovnim profilima 03.07.

Upis u škole za nadarene

Prijemni u umetničkim školama likovne oblasti 12, 13. i 14.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju (biologija/hemija) 13.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za filološke nauke 13.05.srpski/maternji jezik; 14.05. strani jezik

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za scenske i audio-vizuelne umetnosti 13.05.

Prijemni u muzičkim školama 19, 20. i 21.05.

Prijemni u baletskim školama 19, 20. i 21.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za za računarstvo i informatiku (matematika) i prijemni ispit za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku(matematika) 20.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju 20.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku 20.05.

Prijemni za odeljenja u školama u kojima se deo nastave ostvaruje na stranom jeziku 20.i 21.05.

Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku 21.05.

Preliminarni rezultati prijemnog ispita 15- 23.05.

Podnošenje i rešavanje prigovora učenika 15. – 23.05.

Konačni rezultati prijemnih ispita 16-24.05.

Prijavljivanje u Sportskoj gimnaziji i sportskih odeljenja pri gimnazijama 8-10.06.

Provera jezičkih kompetencija za dvojezičnu nastavu u osnovnom obrazovanju 17. i 18.06.

Prijemni ispit za IBO odeljenja u gimnazijama 17.06. i 18.06.

Provera sklonosti za upis učenika u 7. razred za program osnovnog obrazovanja učenika obdarenih za matematiku 24.06.

Upis u muzičke i baletske škole 28.06.

Drugi krug upisa

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta 03.07.

Popunjavanje i predaja liste želja 03.07

Podnošenje prijave za upis elektronski 03-07.07.

Podnošenje prijave za upis u školi 05.07.

Podnošenje prijave za upis uneposredno u školi 03. i 04.07.

Objavljivanje konačnog rasporeda učenika 04.07.

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta posle drugog upisnog kruga 05.07.

Završni ispit – test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO (avgustovski rok) 16.08. 09-11č

Završni ispit – test iz matematike 17.08.09-11č

Završni ispit – treći test 18.08 09-11č

Supervizija 16.- 20.08.

Preliminarni rezultati 21.08.

Prijem i rešavanje prigovora učenika 21.08.

Konačni rezultati 21.08.

Preuzimanje odluka o upisu 22. i 23.08.

Unos odluka o upisu 23.08.

Upis učenika u srednje škole – treći upisni krug, neposredno u školi 24. i 25.08.

Prijavljivanje i raspoređivanje, u školskim upravama, vanrednih učenika starijih od 17 godina za upis u srednju školu 22- 25.08.

BONUS VIDEO Prosvetari Beograda na trgu Nikole Pašića protestuju protiv nasilja u školama

Komentari

Svi komentari (0)