Ziđin, Bor
Foto: Mirko Kuzmanovic/Shutterstock

Vlada Republike Srbije je odlučujući po žalbama Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i Društva mladih istraživača iz Bora (DMI Bor) donela 16. juna rešenje kojim se poništava rešenje Ministarstva zaštite životne sredine da Serbia Zijin Copper nema obavezu da izradi studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za povećanje flotacije rudnika bakra Majdanpek.

RERI i Društvo mladih istraživača iz Bora podneli su žalbe Vladi Republike Srbije u novembru 2020. godine protiv ovog rešenja kojim je odlučeno da za drastično povećanje kapaciteta flotacije rudnika Majdanpek sa 6.000.000 toma na 11.000.000 tona godišnje nije potrebno da Serbia Zijin Copper izradi studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

Povezane vesti:

„Iako pozdravljaju odluku Vlade, RERI i DMI Bor ukazuju da Vlada nije na adekvatan način ukazala Ministarstvu zaštite životne sredine na osnovni nedostatak zbog kojeg je potrebno ponovo sprovesti celokupan postupak odlučivanja o potrebi izrade studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Naime, Serbia Zijin Copper je pribegao salami slicing-u te je iz projekta izostavio celokupan postupak odlaganja flotacijske jalovine. Kako je flotacija jedan od tehnoloških postupaka odvajanja korisnih od nekorisnih sastojaka mineralnih sirovina, kao krajnji proizvod prerade rude bakra u flotaciji nastaje flotacijska jalovina, a koja potencijalno proizvodi najviše negativnih uticaja na životnu sredinu“, navodi se u saopštenju RERI.

RERI je zbog sumnje da investitor gradi rudarske objekte i izvodi rudarske radove na realizaciji dopunskog rudarskog projekta za povećanje kapaciteta flotacije rudnika Majdanpek, bez saglasnosti nadležnog organa na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu podneo zahtev za pokretanje vanrednog inspekcijskog nadzora tražeći od inspekcije da se radovi obustave.

RERI i DMI Bor ukazuju da postupak procene uticaja ne bi trebalo da predstavlja puku formalnost koju je potrebno ispuniti kako bi se što brže realizovao planirani projekat već je sa razlogom procedura kompleksna i podrazumeva više faza sa učešćem javnosti u svakoj fazi postupka.

Procena uticaja je proceduralni instrument koji omogućava primenu načela prevencije pre donošenja određenih odluka kako bi se sprečio ili umanjio negativan efekat projekta na životnu sredinu, te je od suštinskog značaja da efikasnost postupka ne ide na uštrb njihove zakonitosti“, poručuju iz Regulaturnog instituta.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare