Visoke temperature u našoj zemlji najteže padaju onima koji na skoro 40 stepeni moraju da rade napolju, izloženi na suncu. Iako je organizacija rada na ovim poslovima prepuštena vođi smene, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podseća poslodavce i zaposlene da obavljanje poslova pod ovakvim uslovima treba prilagoditi spoljašnjim uticajima.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za „Blic Biznis“ objašnjavaju da poslodavac ne može uticati na spoljašnje faktore, međutim kada zaposleni obavljaju poslove na otvorenom pri visokim temperaturama poslodavci su dužni da primenjuju Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i podzakonske propise.
„Obaveza poslodavca jeste da Aktom o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini proceni rizike po bezbednost i zdravlje zaposlenih što se odnosi i na rad na otvorenom pri visokim temperaturama“ – kažu iz Ministarstva.
Preporuke treba poštovati
Iako preporuke za poštovanje propisa na radu na visokim temperaturama nisu obavezne, počasni predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković kaže za „Blic Biznis“ da bi poslodavci trebalo da ih poštuju.
Sagovornik ističe da nisu samo radnici na putevima i građevinarstvu izloženi visokim temperaturama, i ukazuje da postoje i oni koji rade u fabrikama zatvorenog tipa koji nisu klimatizovani, pa je rad u ovakvim uslovima izuzetno nehuman, i neprilagođen što može biti takođe veoma opasno. On ukazuje da bi na ova pitanja trebalo da reaguje inspekcija rada.
– Postoje inspekcije rada koje bi trebalo da reaguju na nepoštovanje uslova u kojima radnici rade, i ako inspekcija konstatuje da je nešto mimo Zakona onda bi sigurno trebale da se primene sankcije – objašnjava naš sagovornik.
Smernice za rad
Uprava za bezbednost i zdravlje na radu, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka isocijalna pitanja pripremila je Smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, kako bi se rizik po zdravlje pri radu na visokim temperaturama na otvorenom sveo na najmanju moguću meru.