Foto: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT, EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Shutterstock

Brojni svetski mediji preneli su vest da ruski gigant Jandeks želi da napusti Rusiju. Ipak, kako su iz ove kompanije rekli za Nova.rs, takvi planovi ne postoje.

„Ne postoje planovi da se sedište Jandeksa preseli“, navodi se u direktnoj zvaničnoj izjavi Jandeksa.

Podsetimo, nedavno se i premijerka Srbije Ana Brnabić u Beogradu sastala sa predstavnicima ove kompanije, kada je dogovoreno otvaranje razvojnog centra u Srbiji, u kom će biti zapošljeno preko 800 inženjera.

Pročitajte još:

Nakon vesti o Jandeksovom eventualnom napuštanju Rusije, pojavila su se nagađanja da bi kompanija mogla da se potpuno preseli u Srbiju, budući da bi naša zemlja, pored Turske, bila jedina opcija u Evropi za ovakav poduhvat.

Ipak, iz ove kompanije su za Nova.rs objasnili da je „kancelarija u Srbiji deo Jandeksove globalne infrastrukture“.

„Kremlj ih ne bi pustio“

Diplomata Srećko Đukić smatra da priča o potpunom odlasku Jandeksa iz Rusije nije uverljiva..

“To jeste privatna kompanija, ali je u jakoj sprezi sa Kremljom. Jedna od specijalnosti Jandeksa su i antvirusni programi, što je ruskoj državi izuzetno bitno. Rusija već dosta zaostaje u IT sektoru, tako da verujem da ih neće pustiti, naročito zbog vojne industrije i nuklearnog sektora”, kaže Đukić za Nova.rs.

Kako kaže, odlazak iz Rusije bi bio način za izlazak Jandeksa u “slobodni svet”, ali ne veruje da će kompanija napustiti Rusiju.

Snezana Djurisic
Srećko Đukić Foto:Ivan Dinić/Nova S

Ipak, ukoliko bi došlo do toga da treba negde da odu, dve opcije bi im zaista bile Turska i Srbija.

“Tu je i Belorusija i postsovjetske zemlje, ali nema poente da idu tamo jer nisu razvijene, a selidba u Belorusiju bila bi odlazak iz lošeg u još gore”, zaključuje Đukić.

Sa druge strane, izvršni direktor Saveta za strateške politike Nikola Lunić smatra da će Jandeks sasvim sigurno tražiti mogućnost za profitabilno poslovanje nakon brutalnih sankcija EU i drugih najbogatijih zemalja sveta.

Nikola Lunić Foto: N1

“Ukoliko Srbija nastavi da izbegava usaglašavanje sa zajedničkom bezbednosnom i odbrambenom politikom EU, mogla bi i sama da dođe u situaciju da se svi sumnjivi poslovi sa Ruskom Federacijom blokiraju. Samim tim, Jandeks ne bi imao interes da u takvoj situaciji ulaže u izolovanu zemlju poput Srbije. Paradoksalno, ali samo ako Srbija uvede sankcije Rusiji, Jandeks bi imao interes da investira u Srbiju jer bi mu to omogućilo dugotrajan profit i nesmetano poslovanje”, kaže Lunić.

BONUS VIDEO Vlada Srbije ugovara fabriku baterija: Gradiće je kompanija u koju investira i Rio Tinto

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare