“Pošta Srbije” na čelu sa Zoranom Đorđevićem kupila je polovnu mašinu za pravljenje koverata i za nju dala čak 2,4 miliona evra. Ova mašina zapravo je kupljena za radnu jedinicu “Hibridna pošta”, čiji je direktor Srđan Smiljković, koji je, sudeći po biografiji, "vedrio i oblačio" devedestih godina.

“Hibridna pošta” je radna jedinica “Pošte Srbije” koja je, između ostalog, zadužena za štampu i distribuciju koverata i različitih grafičkih proizvoda, a na njenom čelu nalazi se Srđan Smiljković, koji osim istorije u „Pošti“, ima veze i u političkim partijama koje su imale jak uticaj tokom mračnih devedesetih godina.

Srđan Smiljković Foto:sahklub.posta.rs

Tako je Smiljković u tom periodu bio nekadašnji zamenik predsednika Direkcije Jugoslovenske levice (JUL), kojom je upravljala Mirjana Marković, supruga Slobodana Miloševića.

Duga istorija u Pošti

Njegovo imenovanje za direktora „Hibridne pošte“ nije prvo u tom javnom preduzeću. Zapravo, on je pre više decenija bio zamenik direktora PTT-a, a smenjen 2000. godine, nakon štrajka zaposlenih u beogradskim poštama.

PROČITAJTE JOŠ

O njemu se potom pisalo i 2008, kada se spekulisalo da će biti zamenik generalnog direktora. U isto vreme na toj poziciji viđen je Zoran Baki Anđelković, funkcioner SPS, pisao je Blic.

Nije poznato kako se vratio u redove ovog preduzeća, niti ispred koje stranke je imenovan za direktora. Uz ovu poziciju, on u Pošti obavlja funkciju i zastupnika  Šahovskog kluba PTT.

Foto:A.K./ATAImages

Okušao se i u privatnom biznisu

Pored toga što je radio u javnom sektoru, Smiljković se oprobao i u privatnom biznisu.

Kako se navodi u APR-u, on je imao 33,3 odsto vlasništva u firmi “Spa centar DOO Vrnjačka banja”, koja je od 2015. godine u stečaju.

Iz APR-a takođe se vidi da je Smiljković još veći vlasnički udeo, od 45 odsto, imao u firmi za inženjering, konsalting i projektovanje “Energotrast DOO”, koja je postojala od 2009. do 2014. godine, a od tada je u likvidaciji.

U Upravnom odboru ETF

Mediji su pisali da je Smiljković bio i član Upravnog odbora Elektrotehničkog fakuleta i to u vreme kada je došlo do prebijanja studenata u zgradi tehničkih fakulteta, u maju 2000. Kako su objavili mediji,  studenti su tada štrajkovali u zgradi u kojoj se nalaze Arhitektonski, Građevinski i Elektrotehnički fakulteti da bi ih, oko 23 časa kada su napuštali zgradu, presrela grupa od tridsetak batinaša, sa hirurškim maskama, koji su ih udarali palicama.

Preskupa mašina

Inače „Pošta Srbije“ je za njegovu radnu jedinicu 2022. godine kupila polovnu mašinu za koju je dala neverovatnih 2,4 miliona evra (283,2 miliona dinara), iako je potpuno novu, koja bi ispunjavala sve standarde, mogla da kupi za 1,3 miliona, a polovnu za 800.000 evra.

Foto: Shutterstock

Naime, pre isteka roka za podnošenje ponuda, firma “Beoteleprom d.o.o.” podnela je zahtev za zaštitu prava Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki zbog, između ostalog, previsoke cene koju je procenila Pošta, a u prilog ovoj tvrdnji govori ponuda koju je ova kompanija dostavila Republičkoj komisiji (a koja nije objavljena na Portalu javnih nabavki). U njoj se vidi da mašina za izradu koverata “Winkler & Dunnebier POEM GmbH”, kakvu Pošta već poseduje i koja odgovara kriterijumima koje je postavilo ovo javno preduzeće, čak i sa nekim boljim karakteristikama, može da se nabavi za tri puta manje novca – 800.000 evra. Kada bi se nabavljala takva mašina, ali potpuno nova, čak i to bi koštalo manje od onoga što je procenila Pošta – između 1,3 i 1,45 miliona evra.

O tome se oglasila i Pošta, ali tek nakon što je Nova objavila teks to spornoj nabavci, a naveli su da mašina plaćena 238 miliona dinara (iako je u ugovoru naveden iznosi od 283,2 miliona) i da je ta cena procenjena na osnovu cene nove mašine (a kupljena je polovna).

BONUS VIDEO Zoran Đorđević: Diplomatski put ili novo ministarsko mesto

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare