S obzirom na to da nadležni stalno ističu da je Srbija gotovo u potpunosti zavisna od uvoza prirodnog gasa odluka republičke Vlade da privremeno zabrani izvoz “plavog energenta” zbunila je ne samo građane već i stručnu javnost. Odmah su se pojavile spekulacije da vlast u Srbiji želi da spreči rusku kompaniju Gasprom da iz svog dela podzemnog skladišta gasa “Banatski dvor”, čiji je inače većinski vlasnik prodaje “plavi energent” u inostranstvu, ali kako Danas saznaje, zapravo se radi o sasvim drugoj stvari, odnosno, drugom gasu. Vlada, naime, nastoji da zabrani izvoz komprimovanog prirodnog gasa – metana, koji se najčeše koristi kao gorivo.
Prema saznanjima, razlog zbog koga je Vlada donela ovakvu odluku je težnja da se spreči izvoz takozvanog komprimovanog, odnosno sabijenog prirodnog gasa koji se koristi kao gorivo i industrijski energent.
Komprimovani prirodni gas ili skraćeno KPG, čija se oblast upotrebe uglavnom preklapa sa tečnim naftnim gasom, koristi se kao alternativno gorivo za pokretanje drumskih vozila.
Njegov osnovni sastojak je metan i u poređenju sa drugim derivatima od kojih se dobija gorivo ima manji koeficijent emisije ugljen-dioksida i kao takav doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha. Takođe, njegova potrošnja po kilometru vožnje je niža što vlasnicima vozila sa takvim pogonom obezbeđuje i značajne finansijske uštede.
Komprimovani prirodni gas se dobija kako iz gasovoda tako i iz gasnih polja odakle se posle sabijanja koje dovodi do smanjenja njegove zapremine u specijalizovanim cisternama prevozi do industrijskih potrošača koji ga koriste za proces proizvodnje ili grejanje i kompresorskih stanica gde se kupcima sipa kao gorivo u rezervoare njihovih automobila.
Opširnije čitajte na portalu Danas.rs.
BONUS VIDEO – Zbog izgradnje gasovoda meštani sela Prlite danas odsečeni od sveta