Sajam turizma Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Irski arhitektonski biro "Niall Montgomery + Partners" (NMP) uklonio je sa svog sajta projekat pejzažne arhitekture za prostor na kom se danas nalazi Beogradski sajam, nakon što je portal N1 objavio tekst o tome. Sa sajta su uklonjeni i projekti koje je taj biro radio za prostor Beograda na vodi.

Podsetimo, na sajtu irskog biroa „Niall Montgomery + Partners“ (NMP) nedavno se pojavio projekat pejzažne arhitekture za prostor između Gazele i Ade, na kom se trenutno nalazi Beogradski sajam.

Na vizualizacijama projekta koje su bile objavljene na sajtu NMP-a,  na mestu Sajma su se nalazili blokovi zgrada koji okružuju sajamsku Halu 1 – usamljeni podsetnik na ono što je decenijama postojalo na tom mestu.

N1 se obratio birou NMP sa molbom da nam pruže više informacija o datom projektu, ali je odgovor, do objavljivanja teksta, izostao. Isto veče kada je tekst o projektu za prostor Sajma objavljen na portalu N1, taj projekat je uklonjen sa sajta NMP-a.

Indikativno je i to što projekat za prostor Beogradskog sajma nije jedini u glavnom gradu Srbije na kom je NMP angažovan. Uvidom u portfolio na njihovom sajtu, moglo se videti da su izradili projekte pejzažne arhitekture za još dva stambeno-poslovna kompleksa u Beogradu, i to u neposrednom komšiliku Sajma – Beogradu na vodi.

PROČITAJTE JOŠ

I ta dva projekta su, međutim, uklonjena sa sajta NMP-a nakon objavljivanja teksta na portalu N1.

Podsetimo, otkad su se pojavile prve najave o selidbi Sajma, u javnosti se spekuliše da će se na toj prostor proširiti naselje Beograd na vodi. Tako je direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS) Nikola Jovanović za N1 u februaru izjavio kako je uveren da će kompanija „Beograd na vodi“ d.o.o postati novi vlasnik preduzeća Beogradski sajam.

Dosad, međutim, nije učinjen nijedan formalni korak ka privatizaciji Beogradskog sajma niti eventualnoj prodaji zemljišta na kom se sada nalazi. Poznato je, međutim, da je Beogradski sajam doneo odluku o smanjenju osnovnog kapitala za 1,139 milijardi dinara, radi sprovođenja statusne promene, i da je saglasnost na tu odluku dala i Vlada Srbije.

Zakon o privrednim društvima predviđa četiri vrste statusnih promena preduzeća u Srbiji. To su spajanje, pripajanje, podela i izdvajanje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar