Direktor FK Crvena zvezda Zvezdan Terić izjavio je da je tom klubu neophodan moderan stadion i da Zvezda radi na ispunjenju svih preduslova za to, ali iz njegovog govora na Skupštini tog kluba nije jasno da li će to podrazumevati rušenje ili samo nadogradnju i rekonstrukciju postojećeg kompleksa. Šta god da je u planu, veliki problem mogla bi da predstavljaju i imovinska pitanja. Jedna parcela površine od čak tri hektara na kojoj se nalazi deo stadiona je u svojini države, ali i privatne firme “Investec”, čiji je vlasnik Zoran Janjušević, nekadašnji savetnik premijera Zorana Đinđića. Janjušević za “Novu” navodi da je u pitanju zajednička parcela, ali da se njegov deo nalazi van stadiona i da je podneo zahtev za izdvajanje parcele.
Od 1. maja trebalo bi da krene gradnja Nacionalnog stadiona u Surčinu, a o zidanju novog fudbalskog kompleksa razmišljaju i u klubovima Crvena zvezda i Partizan. Ta tema nedavno je otvorena u Ljutice Bogdana 1, gde je održana sednica Skupštine kluba.
Na njoj je Zvezdan Terzić govorio o tome šta mora da se menja kako bi stadion bio pun i u domaćem prvenstvu, kao i šta je potrebno ponuditi “narodu” da bi se to dogodilo.
“Dugoročno smatram da moramo rešiti strateško pitanje naše lokacije, odnosno modernog stadiona na sadašnjoj lokaciji i novog i većeg trening centra koji bi gradili blizu beogradskog aerodroma. Ceo prostor oko stadiona je mrtav i neiskorišćen kapital koji nije u funkciji razvoja našeg kluba”, rekao je Zvezdan Terzić, direktor FK Crvena Zvezda.
On je rekao i da se stadion tog klub nalazi na zemljištu od 16,5 hektara, čija tržišna vrednost iznosi više od 100 miliona evra.
Stadion “Rajko Mitić” vlasništvo je Fudbalskog kluba Crvena zvezda, dok zemljište uglavnom pripada državi. Međutim, jedna parcela (broj 20020) koja zahvata površinu od ukupno 31.519 kvadrata je u mešovitoj svojini države i još jednog privatnog preduzeća, dok Zvezda ima samo pravo korišćenja.
Kako nam je rečeno u Mreži za restituciju, a potom potvrđeno uvidom u Katastar nepokretnosti, reč je o preduzeću “Investec”, koje je po podacima sa Agencije sa privredne registre u vlasništvu Zorana Janjuševića.
Janjušević je bio blizak saradnik ubijenog premijera Zorana Đinđića. Obavljao je funkciju savetnika za privredu, a potom i za bezbednost.
Sa druge strane, njegova firma “Investec” kao pretežnu delatnost registrovala je “razradu građevinskih projekata”.
Na parceli koja je u mešovitom vlasništvu države i Janjuševićeve firme nalazi se manji deo fudbalskog terena, atletske staze, cela istočna tribina i manji deo severne i južne tribine. Takođe, na jednom delu te parcele nalazi se i deo pomoćnog terena na kojem treniraju fudbaleri Crvene zvezde.
Janjušević u izjavi za “Novu” potvrđuje da deli vlasništvo nad jednom parcelom sa državom, na kojoj se nalazi stadion Crvene zvezde, ali ističe da on nema nikakve veze sa samim stadionom.
“Nikakve dodirne tačke nemamo sa stadionom ni sa Zvezdom, čak smo imali probleme. Pisanije po novinama, u zlatno doba… Korisnici zemljišta su oni, država je vlasnik i firma ‘Investec’ je vlasnik”, kaže on za naš list.
Janjušević navodi da njihov deo parcele ima površinu 2.099 kvadrata, a objekat 1.295 kvadratnih metara. Kako ističe, imao je probleme sa njima.
“Imali smo strašno… sa njima oko knjiženja, probleme, osporavali nam vlasništvo. Tvrdili da smo mi sport, a mi nikakve veze sa sportom nemamo. To je bio objekat ugostiteljskih usluga Voždovac i to je kupljeno 1999. Nikakve veze nema sa stadionom, tu je bio neki restoran”, kaže on i dodaje da je objekat koji je u vlasništvu njegove firme izdat u zakup “Maksiju”.
“Tražili su da im na neki način dam saglasnost za njihove gradnje, registracije, za ovo, za ono. Mi smo tek sad podneli zahtev za izdvajanje parcele. Nećemo da imamo ništa sa njima, mi smo vlasnici, a oni korisnici. Oni moraju jednog da kupe od države zemljište, a ne mogu da dobiju za ‘dž’. Konverzija ne obuhvata sportske klubove”, ističe Janjušević.
Zoran Janjušević inače ima ukupno pet firmi u svom vlasništvu. Osim “Investec”, na njega se vodi i preduzeće “Energenix”, čija je pretežna delatnost trgovina gasovitim gorivima preko gasovodne mreže. Na spisku je i preduzeće SC-brdo, koje se bavi razradom građevinskih projekata, kao i firma AGC Consulting, kojoj je u APR-u upisano da se bavi inženjerskom delatnošću i tehničkim savetovanjem.
Njegovo preduzeće je i “Agrocomp”, čija je pretežna delatnost trgovina na veliko mlečnim proizvodima, jajima, jestivim uljima i mastima.
Janjušević je bio uhapšen 2012. zbog sumnje da je oštetio firmu “Kargo logistički centar brodogradilišta Beograd”, čiji je krajnji vlasnik bio Filip Cepter. U pritvoru je proveo manje od dva meseca, da bi posle devet godina Više javno tužilaštvo obustavilo postupak.
BONUS VIDEO Šef suda pred kojim je oslobođen Terzić napustio Nadzorni odbor Zvezde
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare