Foto:Shutterstock/bibiphoto

Poslednjih meseci Ministarstvo unutrašnjih poslova pojačalo je kontrolu saobraćaja u cilju otkrivanja što većeg broja prekršaja i sankcionisanja vozača koji ugrožavaju živote građana na ulicama. MUP Srbije danas je saopštio da je pojačana kontrola isteka važenja registracione nalepnice, od 1. januara imaju mogućnost kontrole na psihoaktivne supstance, a krajem decembra prošle godine organizovane su brojne akcije u cilju suzbijanja nelegalno ugrađenih "blinkera. Inače važeći cenovnik za prekršaje na snazi je od marta 2018. godine što znači da kazne nisu poskupele ali je i golim okom vidljivo povećano prisustvo saobraćajne policije na ulicama.

MUP Srbije saopštio je danas da će u narednom periodu pojačati kontrolu u cilju otkrivanja prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenja registracione nalepnice. Za vlasnike vozila koji ne vrate registarske tablice u roku od 60 dana od isteka važenja, propisana je novčana kazna od 10.000 do 20.000 dinara, ukoliko je vlasnik fizičko lice, novčana kazna u fiksnom iznosu od 20.000 dinara ukoliko je vlasnik preduzetnik i novčana kazna od 50.000 do 600.000 dinara ukoliko je vlasnik, odnosno korisnik, pravno lice.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Nedavno je Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja otkrio da saobraćajci od Nove godine imaju odobrenje da kontrolišu vozače na prisustvo psihoaktivnih supstanci, i da je to od tada postala stalna aktivnost policije.

U decembru mesecu prošle godine, pooštrena je i kontrola upotrebe policijske signalizacije, zbog čestih zloupotreba blinkera. Navodno, preko 80 osoba je sankcionisano zbog neovlašćene ugradnje blinkera, a podnete su i prijave zbog neovlašćenog korišćenja svetlosne i zvučne signalizacije.

Kazna za neovlašćeno postavljanje svetlosnih znakova je 20.000 dinara.

Kazne za neovlašćeno korišćenje svetlosne i zvučne signalizacije su od 20.000 do 40.000 dinara i zatvor do 30 dana, a ako je u pitanju službeno vozilo, odnosno pravno lice, kazne su od 60.000 do 800.000 dinara, a za preduzetnike od 30.000 do 200.000 dinara.

Inače, zbog veće bezbednosti saobraćaja i neodgovornih vozača, Skupština Srbije usvojila je marta 2018. godine izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja, i pooštrila kazne kada je reč o vožnji pod dejstvom alkohola, prekoračenju brzine, telefoniranju za volanom, korišćenju pojaseva i sedišta za decu.

Za nasilničku vožnju, u koju se ubraja najmanje dva uzastopna prolaska na crveno u roku od 10 minuta, preticanje kolone preko pune linije, prekoračenje brzine u naselju za više od 90 kilometara na sat, van naselja za više od 100 i upravljanje vozilom sa više od dva promila alkohola u krvi predviđena je zatvorska kazna od 30 do 60 dana, 15 kaznenih poena i devet meseci zabrane upravljanja vozilom.

Vozači sa više od 1,2 promila alkohola u krvi plaćaju kaznu od 100.000 do 120.000 dinara, a isto važi i za one koji odbiju alkotestiranje, kao i za vozače koji prekorače brzinu od 71 do 90 kilometara na sat u naselju ili od 81 do 100 kilometara na sat van naselja. Ista kazna zaprećena je i onima koji voze bez ijedne položene kategorije ili ako im je oduzeta dozvola na određeni period. Ova kazna predviđena je i za one koji pretiču ili obilaze vozilo koje se zaustavilo ispred pešačkog prelaza radi propuštanja pešaka, odnosno prevoze decu mlađu od 12 godina na mestu vozača.

Inače, dozvoljen nivo alkohola u krvi marta 2018. godine spušten je sa 0,3 na 0,2, a kazna je tada udvostručena. Novčane kazne za vožnju pod dejstvom alkohola od tada iznose od 10.000 do 120.000 dinara, a predviđene su i zatvorske kazne od 1 do 60 dana, u zavisnosti od nivoa alkohola u krvi.

Foto:Shutterstock

Roditelji, koji decu nižu od 135 centimetara ne voze u dečijem sedištu, po izmenama iz 2018. godine dužni su da plate 120.000 dinara, a izriče im se i 14 kaznenih poena i zabrana vožnje osam meseci.

Izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja udvostručena je i kazna za upotrebu mobilnog telefona tokom vožnje, koja sada iznosi 10.000 umesto 5.000 dinara. Takođe, ista kazna predviđena je i za vozače koji ne vežu pojas ili voze motocikl bez kacige. Motociklisti plaćaju kaznu i ako ne zakopčaju kacigu ili ona nije homologovana, a policajac može da isključi iz saobraćaja vozača ili suvozača na motociklu koji nema kacigu.

Inače, vožnja zaustavnom trakom kažnjava se od 20.000 do 40.000 dinara.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar