Foto: Nova S

Četiri mlada života izgubljena su u saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali avgusta 2019. Posle godinu dana suđenja, osuđen je vozač BMW-a na 4 godine zatvora. Roditelji i rodbina preminulih su ovakvom odlukom suda razočarani, iako znaju da njihovu decu ništa ne može vratiti.

Četiri godine zatvora za ćetiri mlada života. Tako je sud odlučio da kazni vozača BMW-a Nikolu Mihailovića, koji je sa oko 1,36 promila alkohola u krvi udario automobil Dačia, a tom prilikom stradalo četvoro mladih ljudi.

„Ono što mogu da vam kažem da smo mi kao roditelji ogorčeni sa ovako sramnom presudom, da smo bili jako utučeni“, rekla je Maja Ivanković, majka nastradale Katarine Ivanković.

Foto: Nova S

Maksimalna kazna je od 2 do 12 godina i ja se pitam da li životi naše dece u cvetu mladosti, od 20 do 23 godine, da li taj jedan život vredi samo godinu dana, to se pitamo svi, rekla je ona.

Marija Belušević, sestra stradalog Đorđa Beluševića, kaže da njima ništa njih ne može vratiti, niti može nešto promeniti, ali boli što niko nakon toga, niko nije podržao porodice niko ne može ni da pretpostavi kakva je to bol i tuga.

Prema priči roditelja grupa mladih bila je u provodu u obližnjoj kafani na Ibarskoj magistrali kada su BMW-om krenuli kući. Za to vreme, trojica mladića iz Valjeva u taxi automobilu, marke Dačia, išla je iz pravca Bogovađe i uključila se na Ibarsku magistralu, kada ih je otpozadi udario BMW.

„BMW nije kočio, nema tragova kočenja, očigledno vozač nije bio u stanju da uoči automobil ispred sebe“, kaže advokat Miloš Bogdanović.

Foto: Nova S

Dodaje da prema činjenicama koje su utvrdili veštaci, on je vozio minimalnom brzinom 117 km/h, nisu mogli da utvrde koja je bila maksimalna, odnosno, realna brzina tokom događaja.

„Oni su leteli 70 m, leteli su u nekoj livadi tamo posle toga, međutim da je manja brzina bila u pitanju ne bi leteli toliko. Možda bi i preživeli, ne bi završili baš tako“, priča Marija Belušević, sestra stradalog Đorđa Beluševića,

Foto: Nova S

„Bahati vozač je imao 3 advokata i 2 savetnika i sve je išlo nekako u njegovu odbranu i veliki deo krivice je pripisan vozaču Dačije koji se propisno uključio i propisno vozio“, kaže Maja Ivanković, majka nastradale Katarine Ivanković.

Ispada, dodaje ona, da se uvek okrivljuju oni kojih više nema, koji su trajno nestali iz naših života a da se nalaze olakšavajuće okolnosti za te bahate vozače.

Kaznena politika u našoj zemlji je blaga i često se dešava da kazne za vožnju u alkoholisanom stanju budu veće nego kad pijani vozač izazove nesreću sa teškim telesnim povredama, kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Foto: Nova S

„Do pre nekoliko godina nije bilo zamislivo da izazovete smtnu saobraćajnu nesreću a da ne odete u zatvor, pa makar na godinu dana. To se sada menja, imamo i uslovne osude, imamo nanogicu. Moram da kažem da je život u saobraćaju postao jako jeftin i da za to ne dobijete odgovarajuću sankciju“, istakao je Okanović.

Prema rečima Maje Ivanković, vozače poput onih koji dobijaju minimalne kazne, njihove majke za vreme odluživanja kazne mogu i da zagrle, poljube kad ih posete, „nešto što smo mi zauvek izgubili u životu“.

Roditelji nastradalih upravo žele da pokušaju nešto da promene, pre svega da se kaznena politika pooštri. Tužilaštvo je najavilo žalbu na ovakvu presudu, što suštinski stvari neće mnogo promeniti.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ novinarke TV Nova S Nataše Jovanović možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare