Foto:Shutterstock

Od početka ove godine, pitanje broj jedan postala je imunizacija stanovništva protiv koronavirusa. Kako se ovo pitanje tiče svih, u mnogim zemljama trglo je iz pasivnosti građane, te su oni konačno shvatili da ipak imaju pravo da kontrolišu one koji su birali. Ovaj pritisak javnosti po mnoge ustoličene postao je neizdržliv, pa su samoinicijativne ostavke postale sveprisutne protkelih nedelja.

Pročitajte još:

(Ne)očekivani poraz Angele Merkel na ovonedeljnim izborima u dva ključna nemačka regiona, mnogi povezuju sa ostavka poslanika iz njene koalicije CDU/CSU zbog optužbi da su primili novac za nameštanje ugovora za nabavku zaštitnih maski.

Naime, nemački poslanik Hrišćano-demokratske unije (CDU) Nikolas Loebel podneo je ostavku početkom marta pod pritiskom stranačkih kolega, posle otkrića da je njegova kompanija profitirala od poslova nabavke maski na početku pandemije.

Njegovom kolegi iz koalicije Georgu Nuslainu je prethodno ukinut poslanički imunitet jer se našao pod krivičnom istragom zbog posredovanja u nabavkama maski. On je takođe podneo ostavku na sve dužnosti i izašao iz stranke nakon što je otkriveno da je prilikom nabavke zaštitnih maski uzeo 250.000 evra provizije.

Nemački nedeljnik Špigel je preneo da je skoro 20 poslanika bilo uključeno u slične poslove, mada nije naveo da li su imali bilo kakvu finansijsku dobit.

Guverner savezne pokrajine Severna Rajna-Vestfalija Armin Lašet, mogući naslednik Angele Merkel na mestu kancelara u septembru, pozvao je tada poslanike koji su pokušali da profitiraju od pandemije da odmah napuste parlament.

Uvoz vakcina presudio političkoj karijeri austrijskog zvaničnika

Jedna od najskorijih jeste ostavka visokog austrijskog zvaničnika zaduženog za narudžbu vakcina protiv koronavirusa Klemensa Auera.

Do ostavke je došlo, jer je ustanovljeno da Klemens nije nabavio sve doze vakcina koje su mu bile na raspolaganju, u trenutku kada je kancelar te zemlje kritikovao razlike u distribuciji vakcina unutar EU.

“Klemens Auer mi je zatražio da ga razrešim dužnosti”, rekao je danas austrijski ministar zdravlja Rudolf Anšober u saopštenju izdatom tri dana pošto je kancelar Sebastijan Kurc ukazao na nedostatak transparentnosti u procesu vakcinacije Evropske unije.

Klemens Martin Auer Foto: Printscreen/Twitter/Luis Gil Abinader

Odluka o ostavci usledila je pošto je ovog vikenda podignut ton između konzervativne stranke kancelara i njenih ekoloških partnera u koaliciji, koji drže ministarstvo zdravlja.

U Jordanu ministar zdravlja podneo ostavku, jer je zafalilo kiseonika u bolnicama

Ministar zdravlja Jordana podneo je 13. marta ostavku pošto je najmanje šestoro pacijenata preminulo u odeljenju za koronavirus u jednoj bolnici zbog nedostatka kiseonika.

Oboleli su preminuli bolnici u gradu Salt, dvadeset kilometara severno od prestonice Amana, pa je premijer Bišer al Kasavneh naredio da se pokrene istraga i tražio da ministar zdravlja Natir Obediat podnese ostavku.

Državni list Al Rai je potvrdio da je ostavka podneta.

Tajni dogovor o nabavci Sputnjika Ve uzdrmao Slovačku

Slovački ministar zdravlja Marek Krajči objavio je da je podneo ostavku kako bi se smirila politička kriza izazvana nabavkom ruske vakcine, koja je ugrozila vladu. Ostavku ministra zdravlja tražile su dve od četiri partije vladajuće koalicije desnice i populista, pošto je kritikovan jer je Slovačka među najteže pogođenima koronavirusom u Evropskoj uniji.

Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC

Političku krizu je početkom marta izazvao tajni dogovor za nabavku ruske vakcine protiv koronavirusa „Sputnjik Ve“. To je, uprkos neslaganju među koalicionim partnerima, organizovao premijer Igor Matovič, a njegov stranački saradnik, sada bivši ministar zdravlja, je zbog toga podneo ostavku.

Dok je premijer branio kupovinu dva miliona ruskih vakcina, navodeći da će se time ubrzati vakcinacija, partija Sloboda i solidarnost je smatrala da se time ugrožava „jasna prozapadna orijentacija zemlje“.

Ta partija se udružila sa još jednim partnerom iz vladajuće koalicije, partijom Za narod, i tražila rekonstrukciju Vlade.

One su navele da je za svaku vakcinu potrebno odobrenje regulatornog tela EU za lekove, što Sputnjik Ve još nema.

Položaja koštale i VIP vakcinacije

Gradonačelnik sicilijanskog mesta Korleonea Nikolo Nikolozi, početkom marta podneo je ostavku, jer je primio vakcinu protiv koronavirusa preko reda.

Foto: EPA-EFE/MICHELE NACCARI

„Nisam spavao prethodne noći razmišljajući o toj odluci i zaključio sam da je ispravno da podnesem ostavku“, rekao je Nikolozi (78) prilikom ponošenje iste.

Pored Nikolozija, vakcinisani su i gradski odbornici.

Grad Korleone je na svojim službenim stranicama na Fejsbuku potvrdio da je njegov prvi čovek još u januaru primio dve doze vakcine iako nije bio u prioritetnoj grupi.

Isti slučaj dogodio se i u Brazilu, kada se ministarka spoljnih poslova Perua Elizabeta Astete vakcinisala protiv koronavirusa 22. januara, pre nego što je počeo nacionalni program imunizacije.

Ona je zbog ovog postupka podnela ostavku sredinom februara nakon što je obelodanjeno da je i bivši predsednik Martin Vikara, smenjen zbog optužbi za korupciju, takođe primio vakcinu protiv koronavirusa.

Afera „Respiratori“

Premijeru BiH Fadilu Novaliću, Fahrudinu Solaku, Fikretu Hodžiću i Jelki Milićević početkom decembra prethodne godine da teret se stavljalo da su počinili krivična dela u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine u vrednosti od 5,38 miliona evra, kao i zaštitne opreme u vrednosti od 1,48 miliona evra za potrebe borbe protiv koronavirusa u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Međutim sud je ove nedelje odbio predlog Tužilaštva BiH da se optuženima u aferi „Respiratori“ zabrani rad.

To znači da će premijer Federacije BiH Fadil Novalić moći da nastavi sa obavljanjem dužnosti, kao i ministarka finansija Jelka Milićević.

Ostali optuženi u slučaju su Fahrudin Solak, bivši direktor Uprave civilne zaštite Federacije BiH, kao i Fikret Hodžić, direktor firme “Srebrena malina” iz Srebrenice, putem kojih je u BiH uvezeno stotinu neispravih respiratora iz Kine u Federaciju BiH.

Tužilaštvo BiH je za Novalića i Milićevićevu tražilo mere zabrane obavljanja dužnosti do izricanja prvostepene presude, zabranu posećivanje službenih prostorija i sastajanja s određenim osobama i svedocima.

Kurcova sekretarica namestila tender, pa se zaigrala

Naime, maske FFP2 koje je kao obavezne propisala austrijska vlada, imale su lažnu etiketu „made in Austria“, a zapravo su proizedene u Kini. Nalepnice na maskama lažirala je firma Higijena Austrija u vlasništvu je svekra Lise Visar, desne ruke kancelara Sebastijana Kurca.

Afera je otkrivena nakon što je Državno tužilaštvo za poslovanje i korupciju, zajedno sa policijom, izvršilo istragu u podružnici Palmers i Lenzing u Beču i Donjoj Austriji. Radilo se o sumnji na ilegalni rad i lažno označavanje.

Insider koji je otkrio detalje i fotografije medijima daje uvid u jako prljave delove mašina, uključujući valjak za rezanje koji odvaja maske od trake. Svaka tamo proizvedena maska dolazi u kontakt sa tim delom. Takođe je potvrđeno kako se malo truda ulaže u čistoću. Insider odaje da ni šefove to nije briga, motivacija radnika nije na nikakvom nivou, a plate su ispod proseka. Većina ih je radila na crno.

Ona zbog ovoga još uvek nije sankcionisana.

„Ništa preko veze“

Predsednik Argentine Alberto Fernandes smenio je ministra zdravlja Ginesa Gonsalesa Garsiju nakon što je poznati lokalni novinar izjavio da je vakcinisan protiv koronavirusa koju mu je omogućio ministar iako nije u prioritenoj grupi.

Foto:Juan MABROMATA / AFP / Profimedia

Predsednik je naložio svom šefu kabineta da zatraži ostavku ministra zdravlja, koji je zadužen za upravljanje krizom izazvanom epidemijom koronavirusa.

Smena je usledila nakon što je novinar Horasio Verbitski, koji je okarakterisan kao provladin novinar, rekao da je pozvao ministra da zatraži vakcinaciju i da ga je Gonzales Garsija pozvao u Ministarstvo zdravlja gde je vakcinisan Sputnjik Ve vakcinom.

U Boliviji palo i hapšenje, još prošle godine

Ministar zdravlja Bolivije Marčelo Navahas pritvoren je u maju prošle godine zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama oko kupovine respiratora po znatno višim cenama.

Foto: EPA-EFE/STR

Bolivija je kupila 179 respiratora od španskog proizvođača, što je koštalo skoro 5 miliona dolara, tačnije 27.683 dolara po komadu.

Kasnije je utvrđeno da je proizvođač respiratore prodavao po cenama od 10.312 do 11.941 dolara

Nelogičnosti je utvrdila Međuamerička razvojna banka.

Afera je došla u žižu javnosti krajem prošle nedelje kada su se zaposleni na intenzivnoj nezi žalili da respiratori nisu odgovarajući za njihove jedinice, potom se saznalo da su kupljeni po znatno višoj ceni.

Bilans: 10 ostavki u svetu, u Srbiji xy najava istih

Dok u nekim drugim, dalekim i ne tako dalekim zemljama,  ljudi odgovaraju za svoje postupke, bez obzira na to na kom položaju sede, kod nas, ako zanemarimo patetične statuse i po koju predstavu Predraga Kona, njihovih naznaka nema.

Dok on svakodnevno govori kako će iz Kriznog štaba otići, u istom sedi već godinu dana, njegovi sabornici „vojnici“ brzo avanzuju na sve više pozicije, noseći sa sobom ordenja, bez provedenog dana na „prvim linijama fronta“.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar