Foto: Tanjug/Roberto Monaldo /LaPresse /AP

Italijanski premijer Mario Dragi po drugi put je podneo ostavku na funkciju, nakon što su njegovi ključni koalicioni partneri bojkotovali glasanje o poverenju. Ovog puta, predsednik Serđo Matarela je prihvatio ostavku premijera, čime je otvoren put ka dva rešenja parlamentarne krize - održavanju vanrednih izbora ili formiranju prelazne vlade.

Dragi je na današnjem sastanku predsedniku Serđu Matareli predao ostavku, a predsednikov kabinet je saopštio da je Matarela ostavku „konstatovao“ i zatražio da Dragijev kabinet nastavi rad kao tehnička vlada.

Dragijeva vlada je pala nakon što su tri važna člana njegove koalicije, desničarska Forca Italija, ekstremno desna Liga populiste Matea Salvinija, i Pokret pet zvezdica, odbili premijerov poziv da vlada dočeka kraj mandata, i obezbedi sprovođenje programa za oporavak od pandemije koji finansira EU.

Serđo Matarela i Mario Dragi Foto:EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

Dragi je zbog previranja u koalliciji prošle nedelje podneo ostavku, ali je predsednik Matarela tada odbio i zatražio od njega da testira podršku vlade u parlamentu.

Juče je Dragi u italijanskom Senatu apelovao na partije da pokažu jedinstvo, koje je peticijom nedavno uputilo više gradonačelnika i udruženja lekara, kao i građani.

„Ne morate meni da odgovarate. Odgovaraćete Italijanima“, rekao je sada već predsednik tehničke vlade.

Vanredni izbori na jesen

Matarela će verovatno izbore raspisati u septembru. Italija bi tako već ove godine mogla da dobije 68. vladu od Drugog svetskog rata.

Mario Dragi Foto:Tanjug/AP Photo/Andrew Medichini

Sedamdesetčetvorogodišnji Dragije prilično popularna ličnost u Italiji, a nadimak Super Mario je stekao kao šef Evropske centralne banke.

Matarela je februaru prošle godine imenovao Dragija za premijera sa zadatkom da izvuče zemlju iz krize nastale zbog pandemije virusa korona i sprovede preko potrebne reforme kako bi iz evropskog fonda za obnovu dobila 19 milijardi evra.

„Dragi ostani“

Dragi je prvi put podneo ostavku pre nedelju dana kada je jedna od stranaka u širokokoalicionoj vladi odbila da podrži njegov ekonomski paket, što je izazvalo političku krizu.

Nakon toga je održano nekoliko protesta na kojima su demonstranti tražili da Dragi ostane na funkciji, a ankete su pokazale da je to želja većine Italijana.

Mario Dragi Foto: TANJUG/AP Photo/Gregorio Borgia

Podržalo ga je oko 2.000 gradonačelnika, kao i 250 istaknutih privrednika. I sam predsednik Italije ga je zamolio da ostane na toj funkciji.

Kamen spoticanja

Politička kriza u trećoj najvećoj ekonomiji EU počela je prošle nedelje kada je lider pokreta Pet zvezdica i bivši premijer Đuzepe Konte odbio da podrži vladin paket ekonomske pomoći od 23 milijarde evra za porodice i preduzeća, tvrdeći da Dragi ne čini dovoljno da se pozabavi krizom izazvanom povećanjem troškova života.

POGLEDAJTE JOŠ:

Tada je Dragi ponudio ostavku predsedniku Serđu Matareli, ali ju je on odbio. Pokret Pet zvezdica je prvobitno bila najveća stranka u koaliciji, ali je doživela niz preletanja i opadanje podrške.

Stranke koje bi trebalo da imaju najviše koristi od političke krize su krajnje desničarska Liga i partija desnog centra – Napred Italija i obe su okrenule leđa Dragiju na presudnom glasanju.

Međutim, krajnje desničarska partija Braća Italije je na vrhu sudeći po anketama, a liderka stranke Đorđa Meloni se navodi kao moguća premijerka.

Ligu predvodi Mateo Salvini, bivši ministar unutrašnjih poslova, a stranku Napred Italija Silvio Berluskoni.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram