Preživljavaju samo najprilagodljiviji, napisao je Čarls Darvin pre 162 godine u "Postanku vrsta", a upravo evolucija, koja sama po sebi teži savršenstvu, pokazala se ključnom u velikim finalu Pariza. Novak Đoković je na vreme shvatio šta znači permanentan rad na sebi.
Kako je to Novak evoluirao? To je jedna od najsloženijih tema modernog tenisa i da je lako dati odgovor verovatno bismo u narednim decenijama dobili poplavu vrhunskih tenisera. Ipak, nije svako spreman na toliko odricanja, stalnog usavršavanja i borbe sa pritiscima svih vrsta da bi u jednoj stvari bio najbolji na svetu.
I zaista u sportu je to zvanje najbolje na svetu počelo da se uzima olako, ali pokušajte da zamislite da je neko najbolji u nekoj sasvim običnoj radnji. Verovatno biste mogli da se setite barem nekoliko dobrih restorana samo u vašem gradu, nekoliko dobrih pozorišta, glumaca, najbolje perionice tepiha… Šta god da je u pitanju biti najbolji u svetu u bilo čemu je podvig za istoriju.
Kada u jednom živom sportu koji živi od smenjivanja na listi i „seče“ favorita na turnirima neko uspeo da izbroji 357 nedelja (toliko Novak ima zagarntovanih nedelja do 31. januara 2022. godine) na vrhu sveta, onda bi se zaista trebalo pokloniti velikanu.
Đoković je u finalu Pariza sa 4:6, 6:3, 6:3 savladao Danila Medvedeva. Uzeo je 37 masters titulu. Uzeo je šesti trofej u Parizu. Osigurao je prvo mesto na kraju godine po sedmi put. Osvojio je peti trofej u sezoni. Ovo verovatno znaju svi ljubitelji tenisa, ali nisu svi primetili kako je Novak stigao do toga.
Đoković je u finalu odlučio da „izda“ sebe.
Odustao je od svog uobičajenog stila igre jer je znao da je to neophodno kako bi mogao da osvoji trofej. U ovom trenutku, koliko god da to neki ne žele da priznaju, Medvedev igra značajno bolje sa osnovne linije od našeg asa. Rus neobične tehnike uspeo je da stvori novo veliko rivalstvo u svetu tenisa.
Do sada je Novak slavio na šest od 10 mečeva, a nema sumnje da će ih biti još mnogo. Uostalom, samo ove godine su igrali u tri velika finala. Uz Pariz je Novak slavio i na Australijan openu, dok je Rus odneo prevagu na US Openu i sprečio ga da osvoji sva četiri grend slem trofeja u sezoni.
„Ono što cenim i poštujem kod Danila je njegova doslednost da bude iskren i potpuno svoj u svakom trenutku. Originalan i autentičan. Nezavisno od mišljenja drugih, zastupa svoje vrednosti i zauzima stav koji je njemu svojstven. Kada vidim ljude koji prihvataju sebe i svoju narav, a rade konstantno na usavršavanju, znam da im predstoji uspeh u karijeri i životu. Radujem se novim susretima sa Danilom. Drago mi je da se rodilo još jedno značajno rivalstvo za tenis“, zaključio je Đoković.
Upravo je igra na mreži presudila u velikom finalu, a malo ko bi se usudio da tako drastično odskoči od rutine koja mu je do tog momenta donela tri pobede. Ipak, Đoković je bio svestan da je promena neophodna.
Razlika u vinerima nije bila prevelika u korist Đokovića (38:32), baš kao ni iznuđene greške gde je Srbin imao jednu više (26/25), ali je odlučila igra na mreži.
Đoković je tri puta više od Rusa izlazio na mrežu, a uz to je i imao veliki procenat uspešnosti. Đoković je osvojio 27 od 36 poena kada je izlazio na mrežu, pa je Rus retko kada imao rešenje za ovo iznenađenje.
Bilo je evidentno da drugi teniser sveta nije imao pripremljen odgovor, pa mu je dugo trebalo vremena da ga pronađe. Sa druge strane, Danil je osvojio devet od 13 poena na mreži. I ta razlika je na kraju napravila prevagu.
Tako dolazimo do toga kako je Novak odlučio da odstupi od svoje igre u finalu, više nego ikada ranije u karijeri svoj nastup je bazirao na servis-volej igri. Kao da igra na vimbldonskoj travi, a ne na nešto sporijem betonu u Parizu, na trenutke je u njegovoj igri mogao da se vidi trenerski pečat Gorana Ivaniševića. Legendarni igrač se proslavio upravo na Vimbldonu tim stilom igre, a sada je Novakovu igru podigao na viši nivo.
Upravo je to bilo neophodno Đokoviću u veteranskim godinama jer će mu omogućiti da igra znatno kraće poene i tako još duže traje u vrhu. Zbog toga je godinama bez prestanka nervirao navijače kada je igrao „drop-šot“ za „drop-šotom“. Ipak, posle tri godine neprestanog rada sve je došlo na naplatu u istorijskom polufinalu protiv Rafeala Nadala na Rolan Garosu.
Novak je pokazao da gleda u budućnost, pa i servis-volej igra predstavlja način da se prilagodi novonastalim uslovima. Nema nameru da stane.
BONUS VIDEO Slavlje Novaka Đokovića sa decom posle finala u Parizu
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare