Golden Stejt Voriorsi rešili su pred ovu sezonu da pruže ruku Nemanji Bjelici i sada na najbolji način ubiraju plodove tog poverenja.
Bjelica je odigrao 12 utakmica za Voriorse ove sezone i ko je sumnjao da kao 33-godišnjak neće biti igrač koji može da napravi razliku – prevario se.
„Profesor“ je ovu NBA sezonu počeo kao čovek koji iz prikrajka u šuterskom timu kakav su Voriorsi ubacuje 50 posto trojki, što je najbolji rezultat u NBA.
I rekord dosadašnje karijere. Pitanje je koliko mu je saradnja sa Stefom Karijem pomogla da se razvije u tom smislu, ali je jasno da od 2,3 trojke ubacuje 1,2.
Najbolje mu ide i šut iz igre u globalu, pošto je tu na 52,5 posto, a do sada u trojkama nije dobacio dalje od 41,9 posto, a u šutu iz igre nije bio bolji od 47,9 posto.
Ima 7,3 poena, 4,6 skokova, 1,8 asistencija za 15,5 minuta na parketu, ali je u nekoliko statističkih parametara, u samom vrhu NBA lige.
Zanimljivo je da je njegov napadački rejting čak 121,6 i po tome je na prvom mestu iznad igrača kakvi su Donovan Mičel (117,3), Rojs O’Nil (117,2), Markif Moris (116,7) i Stef Kari (116,5).
Ovaj parametar je komplikovana formula koja kombinuje poene igrača sa njegovim šuterskim procentima, kao i to koliko je puta igrač fauliran, razlika u poenima protivnika plus slobodna bacanja.
Suština se svodi na to koliko poena igrač proizvodi na stotinu poseda i tu je Bjelica u vrhu NBA lige.
To ne znači da će „Beli“ biti kandidat za MVP-ja zato što ima dobar napadački rejting, ali može mnogo da znači njegovoj ekipi.
Zna se već nekoliko sezona da njegova uloga gravitira oko toga da bude „spot ap“ šutuer, mada Bjelica može mnogo više od toga.
Sećamo se da je svojevremeno u Evropi prenosio lopte kao da je plejmejker, da ume da igra na niskom postu i da može da prodire do obruča.
Ništa od toga mu nije strano. Sada, kad se pogleda net rejting, odnosno razlika ofanzivnog i defanzivnog rejtinga, Bjelica je tu takođe na vrhu.
Voriorsi imaju čak 31 poen viška u odnosu na protivnike, na sto poseda, kada je Nemanja na terenu, pa je logično da srpski krilni centar i u defanzivi mora da ima dobre brojke.
Tim pre što je prosek i net rejting Voriorsa 14,1 poen po meču.
Bjelica se u odbrani nalazi na drugom mestu, mada je nesporno da ima i bržih i skočnijih i generalno atletski spremnijih igrača – boljih kradljivaca, blokera i skakača.
Ne treba zanemariti da Amerikanci vole da se bave statistikama, pa možda zvuči čudno ako je iza Nemanje na listi odbrambenog rejtina Ajzea Hartenštajn.
Jedini ispred njega je Andre Igudala, čovek koji je bio opisivan kao „lockdown defender“ u igri „na čoveka“.
Da Bjelica ne bude usamljen na vrhu neke od kategorija među srpskim igračima, pobrinuo se Nikola Jokić koji je prvi po uticaju pojedinca na terenu sa 25,3 poena.
Nikola je na sedmom mestu u net rejtingu, sa skoro upola manje poena od Bjelice (15,7), što samo pokazuje koliko su i Voriorsi kompaktniji tim nego Denver Nagetsi.
U Koloradu se štošta svodi na igru Jokića, Monte Morisa, Arona Gordona i generalno startera, dok je kod Voriorsa svako spreman da doprinese.
To je jednačina u kojoj se srpski veteran odlično snašao i pokazuje da znanjem i iskustvom može da pomogne „Ratnicima“, pa da ih opet vidimo u sjaju kojim su žarili i palili NBA ligom, do pre dve, tri godine.
BONUS VIDEO – Promocija Svetislava Pešića: Košarka pripada košarkašima
Pratite nas i na društvenim mrežama: