Luka Dončić je odlučio da poradi na svom najvećem oružju ovog leta - telo je transformisao u pravu borbenu mašinu.
Pojavio se na naslovnoj strani jednog muškog magazina, na jednom događaju u SAD, a onda i u emisiji „Today“ na NBC gde je objasnio da je probao neke nove stvari tokom pauze kako bi unapredio fizičku spremu.
„Drugačija ishrana, drugačiji treninzi. Zapravo, mesec dana nisam igrao košarku, što nikada ranije nisam uradio u životu. Bilo je izazovno, ali sve je bilo u redu“, pojasnio je Dončić.
Tolika posvećenost da je ostavio i omiljenu stvar na svetu na mesec dana, nema dileme da je spreman da napadne sve moguće trofeje kako individualne tako i timske. Tokom 2024. godine je bio najbolji strelac lige sa 33,9 poena po meču, pet puta je izabran na Ol-star vikend.
Pojasnio je da li sve vidi kao osvetu Dalasu, a pokazao je da želi da ostane na zemlji sa obe noge.
„Iskreno, trudio sam se da ne čitam previše. Samo sam pokušavao da ostanem fokusiran. Mislim da sam i tada (kada je imao više kilograma, prim. aut.) još uvek bio prilično dobar košarkaš, bez obzira na to šta ljudi kažu. Mislim da je to bio naredni korak u mojoj karijeri. Znate, na kraju krajeva, imam još uvek samo 26 godina i preda mnom je još dug put… Iskreno, trudio sam se da ne čitam mnogo. Samo sam pokušavao da ostanem fokusiran“, naglasio je Dončić tokom ovog gostovanja.
U jednom trenutku su ga pitali da li je koristio neke od popularnih sredstava za mršavljenje (oko 1.50). Direktno ga je voditelj upitao da li je koristio ozempik. To se Dončiću nikako nije dopalo.
Evo i te kratke razmene sa voditeljem
Voditelj: „Znači samo dijeta i vežbanje, to je to?“
Dončić: „Da“
Voditelj: „Bez ozempika, bez tih injekcija ili nešto slično?“
Dončić: „Ne“
Ozempik (semaglutid) je lek koji se koristi prvenstveno za lečenje dijabetesa tipa 2, a sve češće i za kontrolu telesne težine kod osoba sa viškom kilograma ili gojaznošću. Spada u klasu lekova poznatih kao GLP-1 agonisti, što znači da oponaša dejstvo prirodnog hormona glukagonu sličnog peptida-1. Ovaj hormon stimuliše pankreas da luči insulin kada je nivo šećera u krvi povišen, istovremeno smanjuje lučenje glukagona (koji inače povećava šećer u krvi), usporava pražnjenje želuca i smanjuje apetit, što sve doprinosi boljoj kontroli glikemije i potencijalnom gubitku telesne težine. Ozempik se primenjuje kao potkožna injekcija jednom nedeljno, najčešće u stomak, butinu ili nadlakticu. Početna doza je obično 0.25 mg nedeljno tokom prve četiri nedelje, a zatim se povećava na 0.5 mg, a po potrebi i do 1 mg ili 2 mg, u zavisnosti od ciljeva lečenja i podnošljivosti leka.
Ovaj lek se koristi kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 kojima dijeta i fizička aktivnost nisu dovoljni, ali i kod onih sa povećanim kardiovaskularnim rizikom. Takođe je postao popularan i za lečenje gojaznosti, iako za tu svrhu postoji i drugi proizvod sa istom aktivnom supstancom, Wegovy, koji se koristi u većim dozama. Ozempik može imati brojne korisne efekte: smanjuje nivo šećera u krvi (HbA1c), dovodi do gubitka telesne mase (često i preko 10% telesne težine), poboljšava parametre lipidnog profila i potencijalno smanjuje rizik od srčanih i moždanih udara. Ipak, prate ga i neželjeni efekti, od kojih su najčešći mučnina, povraćanje, dijareja, zatvor, gubitak apetita i nelagodnost u stomaku, naročito u početnim nedeljama terapije. Ređe, ali ozbiljnije nuspojave uključuju upalu pankreasa, probleme sa žučnom kesom i retke oblike karcinoma štitne žlezde. Ozempik se ne preporučuje osobama sa dijabetesom tipa 1, trudnicama, dojiljama, osobama sa teškim oštećenjem bubrega ili jetre, kao ni onima sa naslednim sindromima sklonim određenim karcinomima. Zbog svoje efikasnosti u mršavljenju, postao je predmet velike potražnje i čestih nestašica, a njegova upotreba izvan zvaničnih indikacija pokrenula je mnoge etičke rasprave u medicinskoj zajednici.
BONUS VIDEO Bogdan Bogdanović za Nova.rs o prvom treningu, selektoru Pešiću, Srbiji, neverici Amerikanaca