Košarkaši Mege proživljavaju divne trenutke ove sezone, koja za njih još nije gotova, čak je daleko od kraja.
U ponedeljak uveče Mega je na svom terenu savladala Cedevita Olimpiju sa 119:98 na startu četvrtfinalne serije plej-ofa ABA lige. Mega sad ima pobedu prednosti pred duel u Ljubljani koji je zakazan za 21. april.
Upravo na tom meču u Sloveniji, Mega će imati priliku da se plasira u polufinale, a kako u timu Cedevite malo šta valja, takav ishod uopšte nije nerealan.
Brojka od 119 poena Mege je i novi rekord ABA lige jednog tima u plej-ofu, a mladi tim je imao šansu i da sruši apsolutni rekord Zadra koji iznosi 122 poena. U poslednjih minut i po promašena su tri šuta za tri i jedan za dva, ali to nije umanjilo spektakularnu partiju Mege.
Kao neko ko je utakmicu ispratio uživo, mogu reći da je igra Mege san za mnoge trenere širom košarkaškog sveta. Ekipa igra agresivno na obe strane terena, igra se u veoma brzom ritmu, ali racionalno, bez mnogo srljanja i grešaka, što je zaista lepo videti. Malo je ekipa kao što je Mega uopšte u Evropi. Igrači brzo prelaze na polovinu protivnika, bez obzira da li je primljen koš ili ne, igra se sjajno u tranziciji, svako ima slobodu, energija među momcima je sjajna, a trener Marko Barać i njegovi pomoćnici zaista rade odličan posao i čini se da su kockice fenomenalno uklopljene.
Protiv Cedevite dominirao je Nikola Đurišić, jedan od dva najbolja mlada igrača ABA lige, a imao je 31 poen, sedam asistencija i pet skokova za rekordni indeks 38. Pored njega je Andrija Jelavić ubacio 20 poena uz pet skokova, Stefan Miljenović i Filip Jović su imali po 16 poena, dok je Uroš Plavšić dodao 13 uz po pet skokova i asistencija.
Da propusta ima – to svakako, defanziva još uvek nije na najvišem niovu, ali igra je atraktivna, veliki broj poena se može videti gotovo na svakoj Meginoj utakmici, a zabava i dobra košarka su zagarantovani.
Mega je ove sezone naplaćivala karte samo za mečeve sa Zvezdom i Partizanom (po 2.000), dok je na svim ostalim utakmicama ulaz u halu bio besplatan. Ko god je išao nije se pokajao, a ko nije, ima priliku do kraja sezone, jer se posle ABA lige igra i završnica domaćeg prvenstva. U polufinalu Superlige Srbije već su Zvezda, Partizan i Mega, dok ćemo četvrti tim dobiti nakon mečeva četvrtfinala.
I nije pobeda u prvom ABA četvrtfinalnom meču prvi veliki uspeh za srpski tim ove sezone u ABA ligi, a po svemu sudeći ni poslednji. Sa skorom od 16 pobeda i 10 poraza Mega je zauzela četvrto mesto pred plej-of ABA lige, čime je ponovljen uspeh iz sezone 2015/16, kada je ekipa na kraju stigla i do finala.
Ove sezone Mega je obeležila 25 godina postojanja kluba, a prvi put u istoriji u jednoj sezoni u regionalnom takmičenju savladani i Partizan i Crvena zvezda.
Kao i svake godine, Mega je i ovaj put bila ubedljivo najmlađi tim u ABA ligi pošto je prosečna starost ekipe na početku priprema za sezonu bila 19,8 godina, uz kapitena Uroša Plavšića koji je u tom trenutku bio najstariji igrač tima sa 25 godina.
Sezonu je u ekipi Mege započeo i Nikola Topić, koji je i pre toga šest meseci proveo u Meginom sistemu igrajući za OKK Beograd. Zahvaljujući sjajnim igrama Topić je dospeo do samog vrha u prognozama predstojećeg NBA drafta, gde se trenutno projektuje među prvih pet pikova.
Ironija je to što je Mega u drugom delu sezone imala skor od 10 pobeda i samo tri poraza, a upravo je tada igrala bez Topića, koji se vratio u Zvezdu, za koju je odigrao samo dva i po meča, bar do sada u sezoni.
Gotovo svake sezone Mega promeni veliki broj igrača na leto, jer mladim igračima ovaj klub posluži kao odskočna daska, a veliki broj njih dogura i do NBA lige, kao što bi sada mogli Topić i Đurišić, koji će biti na draftu.
Ove sezone Urošu Plavšiću je poverena uloga kapitena, a on ima prosek od 15,7 poena uz 7,7 skokova i 1,5 asistencija. Mnogo atraktivnih zakucavanja je imao Plavšić, pokazao je da je ozbiljan srpski centar i da u Americi nije trošio vreme uzalud, pa je sada na radaru Crvene zvezde za narednu sezonu.
Po odlasku Topića, ulogu lidera preuzeo je Đurišić, koji je mnogo napredovao u više parametara. Ove sezone donosi mnogo bolje odluke u napadu nego ranije, tačno zna svoju ulogu, ima ogromnu slobodu i čini se da mnogo više veruje i u svoj šut, koji je takođe podigao na nivo iznad. U proseku igra preko 30 minuta, a za to vreme beleži 15 poena uz 3,5 asistencija i 2,8 skokova. Iako možda čudno zvuči, Đurišiću je možda čak i prijao odlazak Topića, jer je dobio još više prostora da pokaže šta zna, a tek je napunio 20 godina.
Stefan Miljenović je preuzeo ulogu prvog plejmejkera od odlaska Topića i odlično se snalazi i diriguje baš onako kako Barać zahteva od njega. Sa klupe ima odličnu zamenu – Omerdžana Ilijasolua, koji se povredio na utakmici sa Cedevitom, nadamo se ne mnogo ozbiljno i da će uskoro biti na terenu.
Oba plejmejkera znaju i da razigravaju i da pogode kad treba, prete i sa distance i sa prodorima, a najbolje od svega je što vole igru u tranziciji i tačno znaju kada treba da ubrzaju.
Timotej Malovec izrasta u jednog od najboljih defanzivaca u ABA ligi, a tek mu je 20 godina. Može da pokrije više pozicija, primarno deluje kao krilo, ali deluje kao da može da sačuva igrače od 1 do 4 bez problema.
Sa pozicije četvorke najčešće na terenu je Andrija Jelavić, koji preti iz otvaranja i kao šuter za tri, dok mu je šut za dva trenutno na 61,8%. Trenutno je četvrti strelac ekipe i deluje kao da će biti jedan od nosećih igrača hrvatske reprezentacije u godinama koje dolaze.
Tu je i Filip Jović, košarkaš koji je visok 205 centimetara, ali pokriva pozicije krilnog centra i centra. Sa njim se veoma često preuzima, ima veoma brz rad nogu i sposoban je da brani bekove u preuzimanjima, što je mnogo važno u današnjoj košarci. Problem mogu da mu napreve fizički jači i viši centri, ali i sa njima se često bori u reketu. Ako je Kajl Hajns sa istom visinom mogao da napravi blistavu evroligašku karijeru, zašto i Jović ne bi mogao, a ne treba zaboraviti da je 2005. godište. U napadu Jović se ne libi da napadne licem koš, što mu je prednost u odnosu na veliki broj unutrašnjih igrača.
Iz drugog plana u Megi prete i Lazar Kovačević, veoma smiren igrač u reketu, i Ilija Milijašević, 20-godišnji bek.
Ne treba zaboraviti ni Lovru Gnjidića, koji je pre važio za jednog od najvećih talenata hrvatske košarke, ali je trenutno u padu forme, propustio je poslednjih pet utakmica i videćemo da li će i njega Mega uspeti da „oživi“.
Od mladih igrača tu su još i srpski talenti Bogoljub Marković i Andrej Mušicki, koji se pre svega razvijaju kroz OKK Beograd, dok Oleksandr Kobzisti, Luka Paunović, Nemanja Popović i Mihailo Milutinović čekaju svojih pet minuta.
Sve u svemu, Mega je ove sezone pokazala da razvijanje mladih talenata i dobri rezultati mogu da idu zajedno, a sada svi u klubu mogu da uživaju u finišu sezone i borbi za trofeje. Da li će ih Mega osvojiti, teško je očekivati tako nešto, ali ovo je mlada ekipa koja sanja velike snove, pa je sve moguće.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare