Zemlja košarke sa nestrpljenjem čeka da se još jednom okupi reprezentacija, a ove sezone su naši igrači pokupili brojna individualna priznanja (sezona još uvek nije gotova). Otud i ne čudi što u javnosti već provejava onaj čuveni optimistični stav - "dajte Amere da se igramo".
Selektor Igor Kokoškov će se naći na slatkim mukama pred mečeve reprezentacije.
Reprezentaciju ove godine očekuju Olimpijske igre u Tokiju, ali za mesto u Japanu će najpre morati da osvoji kvalifikacioni turnir u Beogradu (od 29. juna do 4. jula).
Četiri kvalifikaciona olimpijska turnira igraju se u Kanadi (Viktorija), Hrvatskoj (Split), Litvaniji (Kaunas) i Srbiji, a ukupno će se 24 reprezentacije boriti za preostala četiri mesta.
Srbija je u grupi sa Dominikanskom Republikom i Novim Zelandom, dok su u drugoj beogradskoj grupi Italija, Senegal i Portoriko. Samo će se pobednik turnira plasirati u Tokio 2021.
Olimpijske igre su na programu od 23. jula od 8. avgusta, dok je Evropsko prvenstvo pomereno za 2022. godinu.
Ipak, ovi datumi stvaraju glavobolje, pa iako su igre naših košarkaša neosporne, zgusnuti raspored je ozbiljan kamen spoticanja. Teorijski ukoliko Denver Nagetsi ili Atlanta Hoksi stignu do velikog finala NBA lige, naša selekcija bi morala na kvalifikacionom turniru da igra bez Nikole Jokića i Bogdana Bogdanovića. Ipak, prerano je nagađati te stvari.
Reprezentacije Slovenije i Turske su objavile preliminarne spiskove za kvalifikacioni turnir, a na njima se nalaze i NBA zvezde poput Luke Dončića.
Jokić bi bio ne samo najveća zvezda Srbije, već potencijalno i čitavih Olimpijskih igara. Nakon istorijske sezone jer u svakom parametru beleži rekordne brojke srpski centar bi mogao da bude čovek oko koga će se sve vrteti u reprezentaciji Srbije. Uostalom čitava planeta sa nestrpljenjem čeka da Jokića krunišu za MVP NBA lige (tek peti stranac u istoriji).
Prosečno je ubacivao 26,4 poena, 10,9 skokova i 8,4 asistencija po susretu za 34,8 minuta provedenih na parketu.
Sa linije za tri poena je šutirao 39 odsto, a doveo je Denver i do najboljeg skora u ligi u poslednjih 40 mečeva (30-10) čak i u trenucima kada se povredila druga zvezda tima Džamal Marej.
Impresivne su bile i partije Bogdanovića u Atlanti koji je prosto procvetao od dolaska trenera Nejta Mekmilana.
„Više se ne radujem kao nekad, ranije sam slavio kad dam po nekoliko trojki zaredom, ali sada sam se navikao“, pričao je Bogdanović kroz smeh posle meča sa Vašingtonom.
U trenutku kada se povredio, početkom januara na meču sa Šarlotom, košarkaška javnost se zabrinula za njegovo stanje i oporavak, a otkrio nam je zašto se vratio kao preporođen igrač.
„Ništa, samo sam radio na tome i svojim šutevima. Za mene je važno da izgradimo hemiju i da se razumemo, da znamo šta volimo da radimo, šta ne, i da olakšavamo jedni drugima stvari na terenu. Radna etika je uvek bila tu, na početku nisam imao osećaj da nam se lopta dobro kreće, nisam mislio da imamo prave akcije kao sa Nejtom Mekmilanom, mnogo smo promenili stil igre od tada (odlaska Lojda Pirsa prim.aut)“, rekao je Bogdan za Nova.rs.
Bogdanović je osvojio nagradu i za najboljeg igrača nedelje u Istočnoj konferenciji i tako najavio da će u NBA tek reći velike stvari. Ove sezone je prosečno beležio 16,4 poena, 3,6 skoka, te 3,3 asistencija po meču. Ovo je njegova najbolja sezona u NBA, a sve bi dodatno mogao da začini dobrom igrom protiv Njujork Niksa u plej-ofu.
Srbija ima neverovatan izbor igrača, pa će na poziciji broj četiri verovatno „cementirano“ mesto imati Nemanja Bjelica, koji je u poslednjem meču sezone za Majami ubacio 21 poen i tako najavio da nije rekao poslednju reč u NBA.
Iako je od početka godine uglavnom utakmice gledao sa klupa Sakramenta i Majamija, svaki prostor koji je dobio iskoristio je maksimalno.
On bi mogao da bude velika napadačka snaga, a ujedno i mentor mlađim igračima na njegovoj poziciji poput Alena Smailagića koji nastavlja da napreduje u Golden Stejtu nakon neugodne povrede.
Ništa manje impresivne nisu bile ni partije košarkaša u Evroligi.
Prva dva igrača koji čine deo idealne petorke Evrolige su srpski košarkaši: Vladimir Lučić iz Bajerna, te Vasilije Micić iz Efesa. To je samo potvrda vrhunskih sezona koje su imali, a nije nerealno nadati se da neko od njih može da ponese na kraju i MVP nagradu. Ona u Evroligi još uvek nije dodeljena.
Lučić je odigrao sjajnu sezonu, prosečno je beležio 13,6 poena (58,7 odsto za dva, 44,1 za tri poena), beležio je i 4,8 skokova, 1,4 asistenciju, te 1,1 ukradenu loptu.
Potezima na obe strane parketa rešio je nekoliko mečeva ove sezone u dramatičnim završnicama, pa je uz poene često beležio i ključne blokade.
Dva puta je do sada bio igrač nedelje u Evroligi, u kojoj nastupa od 2010. godine kada je debitovao u dresu Partizana.
Micić je odigrao najbolju sezonu u Evroligi do sada (od ukupno sedam) i prosečno je beležio 16,3 poena, 4,8 asistencija i imao je indeks korisnosti od 17.
Čak 34 puta je startovao za turskog velikana, a prosečno je igrao 29 minuta i 42 sekunde. Jedan je od samo tri igrača koji se nalaze u Top 10 i po broju poena i asistencija.
Spisak MVP igrača se ne završava jer je Miloš Teodosić odigrao još jednu fenomenalnu individualnu sezonu, iako Virtus na kraju nije uspeo da stigne do titule Evrokupa.
Teodosić proglašen je za najkorisnijeg igrača (MVP) ligaškog dela Evrokupa.
Bio neprikosnoveni lider Virtusa iz Bolonje, koji je takmičenje u ligaškom delu završio sa svih 10 trijumfa, što se desilo prvi put od 2017. godine.
Teodosić je ovim priznanjem postao prvi igrač u istoriji koji je dva puta osvojio priznanje (prethodno u sezoni 2019/2020), a uz njega su po jednom najkorisniji bili Skoti Vilbekin iz Darušafake i Pjerija Henri iz Uniksa.
Teodosić je nekoliko puta ove sezone uspeo da raspameti sve ljubinevtelje košarke. Izveo je dodavanje glavom, a dva puta je protivničkom igraču proturio loptu oko struka. To je samo delić talenta zbog kog navijači sa nestrpljenjem čekaju da kapiten ponovo obuče boje Srbije.
Da Srbija ima i budućnost kojoj se i te kako raduje svedoči i razvoj Filipa Petruševa, koji je iz Gonzage stigao u Megu, a za samo jednu sezonu osvojio nagrade za najboljeg igrača, najboljeg strelca i najboljeg mladog igrača ABA lige. Rečju – impresivno!
Petrušev je ubedljivo osvojio prvo mesto u trci za MVP nagradu sakupivši čak 58 odsto glasova, a u glasanju su učestvovali treneri svih ekipa, novinari i navijači.
ABA liga je ove sezone prvi put dodelila i nagradu za najboljeg strelca, a Petrušev je i u tom segmentu bio daleko ispred konkurencije sa prosekom od 23,7 poena, čak 6,5 više od najbližeg pratioca Jake Blažiča.
Briljirao je i Nemanja Nedović, koji je prošlog leta Milano zamenio Atinom, a u dresu Panatinaikosa igra sezonu života, iako se mučio sa povredama, ali i koronavirusom koji je zaradio na poslednjem evroligaškom gostovanju u Rusiji.
Nedović je 22. decembra protiv Makabija odigrao partiju karijere (do ovog momenta). Za samo 29 minuta je postigao 39 poena uz čak sedam trojki i to je trenutno 11. najbolji učinak u Evroligi svih vremena. Od igrača sa Balkana efikasniji meč je imao samo Vlado Šćepanović (40 poena).
Često se nagađa da li je selektor reprezentacije stalno u kontaktu sa igračima. Nedović je pričao o odnosu koji ima sa Igorom Kokoškovim.
„U kontaktu smo od kako je preuzeo reprezentaciju, videli smo se kada smo igrali ovde sa Fenerom. Posle toga smo se čuli par puta preko poruka, u kontaktu smo, sa te strane neće biti nikakvih problema. Samo da me zdravlje posluži, da se oporavim od ovog. Ovo nije mehanička povreda, pa da imam rok kada mogu da se oporavim. Ovo prosto zavisi od mog tela i organizma. Fokusiram sam na ovo i ne želim da se stresiram, to mi je jedina preokupacija“, rekao je Nedović za Nova.rs.
NAJVIŠE POENA U EVROLIGI
1. Šejn Larkin (Efes) 2019/2020 49
2. Tajriz Rajs (PAO) 2019/2020. 41
3. Bobi Braun (Montepaski) 2012/2013. 41
4. Kaspars Kambala (Efes) 2002/2003. 41
5. Karlton Majers (Bolonja) 2000/2001. 41
6. Alfonso Ford (Peristeri) 2000/2001. 41
7. Šejn Larkin (Efes) 2019/2020. 40
8. Mark Saljers (Roan) 2007/2008. 40
9. Arvidas Mačijauskas (TAU) 2003/2004. 40
10. Vlado Šćepanović (Partizan) 2001/2002. 40
11. Nemanja Nedović (PAO) 2020/2021. 39
Tu je i sjajni Nikola Kalinić, koji je u Valensiji imao odličnu sezonu. Prosečno je u Evroligi beležio 10,4 poena, a u nekoliko navrata je, kao i protiv Crvene zvezde ili CSKA, bio čovek koji je odlučivao pitanje pobednika.
Krilni košarkaš bi uz Lučića trebao da predstavlja idealnu vezu visokih i nižih igrača, a Srbija ima sjajnu dubinu.
Tu je i slučaj Nikole Milutinova, centra CSKA, koji je briljirao u evropskoj košarci do povrede.
Srpski košarkaš je bio proglašen i za MVP Evrolige u decembru kada je prosečno beležio dabl-dabl sa 12,3 poena, te 12,5 skokova. Koliko je bio dominantan u reketu svedoči da mu je prosečan indeks korisnosti bio 24, a znao je u ovom segmentu i ranije srpski centar da predvodi ligu.
Uz sjajne partije je stigao da se upiše u istorijske knjige evropske košarke jer je protiv Milana 30. decembra (91:87) upisao čak 16 ofanzivnih skokova što nije pošlo za rukom nijednom košarkašu u istoriji elitnog prvenstva Starog kontinenta.
The MVP for December…
A RECORD BREAKING month for @NMilutinov ? pic.twitter.com/jld3s6QKBp
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) January 4, 2021
Da Srbija ne mora da brine o budućnosti (osim možda pozicije plejmejkera) svedoči i slučaj najmlađeg igrača NBA lige Alekseja Pokuševskog, koji je u poslednjem meču ligaškog dela sezone postavio rekord karijere sa 29 ubačenih poena.
„Kada pomislite gde je on bio na početku sezonu i način na koji igra sada je zaista istinski primer kako se igrač razvija“, rekao je Degnolt između ostalog.
Pokuševski je tokom čitave sezone bio starter u Oklahomi, a očekuje se da igru dodatno unapredi u budućnosti.
Ovaj 19-godišnjak je prosečno na parketu provodio 24,2 minuta i postizao 8,2 poena uz 4,7 skoka, te 2,2 asistencije. Uspevao je da postigne rekorde do kojih je dolazio samo Lebron Džejms u ruki sezoni, a pokazao je da može da odgovori od pozicije plejmejkera do krilnog centra.
I tu nije kraj zapravo fenomenalnih igara naših košarkaša Ognjen Dobrić igra sjajnu finalnu seriju za Zvezdu protiv Budućnosti (50 poena u dva meča), Vladimira Micova u Milanu, Bobana Marjanovića koji ima tačno definisanu epizodnu ulogu u Dalas Maveriksima.
Brinu samo povreda Dragana Milosavljevića koji će pokušati da se u Megi vrati na stare staze slave, te situacija Stefana Jovića koji trenutno nema klub, ali je svakako nestrpljenje za gledanje reprezentacije na vrhuncu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: