Real Madrid je lakše nego očekivano stigao do pobede u 245. takmičarskom "El klasiku". Srušili su Barselonu rezultatom 3:1 na "Nou Kampu" golovima Valverdea, Ramosa i Modrića. Jedini pogodak za Katalonce delo je Ansua Fatija.

Madriđani predvođeni trenerom Zinedinom Zidanom, bez srpskog reprezentativca Luke Jovića, koji je meč presedeo na klupi, probili su se zahvaljujući trijumfu u velikom derbiju na lidersko mesto Primere.

Odlično je krenulo po „kraljevski klub“, koji je preko Valverdea poveo već u petom minutu susreta. Ipak, samo tri minuta kasnije grogirana Kumanova Barselona uspela je da se oporavi i da izjednači.

Supertalentovani Ansu Fati pogodio je mrežu, čime je postao najmlađi strelac u istoriji „El klasika“, s obzirom na to da nema ni 18 godina. Posle atomskog fudbala viđenog u prvih 25 minuta, usledio je pad tempa, kasnije i „uspavanka“ do odlaska na odmor.

Nastavak je doneo jedan daleko ofanzivniji, konkretniji i bolji Real Madrid. Iz takve ofanzivno orijentisane igre, i odličnim blokom s Kazemirom na sredini, „kraljevići“ su stigli do prednosti.

Barselona – Real 1:3 (1:1)

Stadion: „Kamp Nou“. Sudija: Hoze Luis Manuera Martinez.

Strelci: Fati u 8. za Barselonu, a Valverde u 5, Ramos u 62, Modrić u 90. minutu za Real Madrid.

Barselona: Neto, Dest, Pike, Lengle, Žordi Alba, Buskets (od 82. Trinkao), De Jong, Pedri (od 82. Dembele), Kutinjo Fati (od 82. Grizman) , Mesi.

Real Madrid: Kurtoa, Načo (od 43. Vaskez), Ramos, Varan, Mendi, Kazemiro, Valverde (od 69 Modrić), Kros, Asensio (od 82. Rodrigo), Vinisijus, Benzema.

U glavnoj ulozi  našao se kapiten Serhio Ramos koji je iznudio, a zatim i hladnokrvno realizovao penal. Oborio ga je Klemon Lengle posle kornera.

A onda je Zidan pogodio s izmenom. Strelca prvog gola Valverdea zamenio je Luka Modrić. Upravo je Hrvat, pravom bravurom postavio konačnih 3:1.

Nakon što je dobio loptu na vrhu šesnaesterca, usledila su dva maestralna zalamanja golmana Neta, a onda i rezantan udarac desnom spoljnom u nebranjenu mrežu.

Barselona je tako dobila novi „šamar“ od najvećeg rivala, dok se Real ponosno šepuri na vrhu Primere posle šest odigranih kola.

„Kraljevski tim“ ima čak šest bodova više od Katalonaca, ali i utakmicu više.

LA LIGA, 7. KOLO

(Fati 8 – Valverde 5, Ramos 63, Modrić 90)

(Fernandes 19, Fidel 37 – Lato 74)

95′ – KRAJ UTAKMICE!

Barselona je na kolenima, Real Madrid slavi veliku pobedu u 245. „El klasiku“.

90′ – PET MINUTA JE PRODUŽEN MEČ

Barselona je u nokautu, Real blizu nove pobede u „El klasiku“.

90′ – GOOOL! Real stiže do pobede

Kakva majstorija Luke Modrića. Lopta se odbila do Hrvata, koji je dva puta zalomio Neta, a onda je „sevnula“ njegova čuvena spoljna.

Desnom nogom je uputio efektan udarac, a lopta je završila u mreži.

89′ – Očajan pokušaj Dembelea

Nestvarno je šta je Francuz pokušao. Iz punog trka pokušao je da lobuje Kurtou, koji je bio na gol liniji, a lopta je završila visoko preko gola.

86′ – Neverovatni promašaji Ramosa, Varana i Krosa

Dva puta iz neposredne blizine pokušao je nemački vezista, ali je Neto bio na visini zadatka. Real će izvesti korner. Usledili su pokušaji Ramosa i Varana, zaista je neverovatno kako Madriđani nisu postigli gol.

85′ – Totalna ofanziva Katalonaca

Barselona je krenula na sve ili ništa, na sve načine pokušava da nadoknadi gol zaostatka, što gostima ostavlja prostor za kontra-napade.

82′ – Trostruka izmena Barselone

Ronald Kuman rešio je da osveži tim. Izveo je iz igre Fatija, Pedrija i Busketsa, ušli su Grizman, Dembele i Trinkao.

79′ – Mesi pogađa živi zid

Argentinac je zapretio iz slobodnog udarca iz izgledne pozicije. Neuspešno, pogodio je samo živi zid.

75′ – Varan srušio Kutinja

Barselona ima priliku da pripreti iz prekida. Ipak, ne može direktno da se šutira ka golu Kurtoe, već je Mesi poslao oštar centaršut. Varan je poslao loptu u korner.

Barselona do 68. minuta nije izvela korner, a onda je za sedam minuta izvela četiri.

69′ – Barselona tražila penal, VAR rekao „ne“

Dva vezana kornera za Katalonce. Karambol je bio posle drugog, lopta se odbila u ruku jednog igrača Reala, ali se sudija nije oglasio. Ponovo će biti konsultovan VAR.

Procena glavnog sudije je da nema dovoljno elemenata za jedanaesterac.

62′ – GOOOL! Real vodi 2:1

Posle konsultovanja VAR, Realu je dodeljen penal. Odgovornost je po običaju preuzeo kapiten Serhio Ramos nad kojim je i bio prekršaj. Hladnokrvno je po zemlji pogodio mrežu Neta.

59′ – Ramos traži penal

Kapiten Reala pao je posle kontakta sa Klemonom Lengleom u kaznenom prostoru Barselone. Ponovo je konsultovana VAR soba, a sudija Martinez rešio je da da ode do monitora da pogleda spornu situaciju.

54′ – Kutinjo pogađa samo spoljni deo mreže

Razigrala se Barselona, sa šest metara je zapretio glavom Kutinjo i pogodio spoljni deo mreže.

52′ – Fati zamalo pogodio

Supertalentovani napadač Barselone bio je blizu da postigne i drugi gol. Pokušao je desne strane iz srca peterca, a lopta je otišla blizu desne stative.

51′ – Preambiciozni Kazemiro

Pokušao je Brazilac sa 25 metara, ali je lopta otišla daleko od gola.

47′ – Pritisak Reala

Dva vezana kornera izveli su igrači „kraljevskog kluba, ukupno pet, dok Barselona nije imala udarac iz ugla.

46′ – Nastavljen je meč na „Kamp Nou“

Nije bilo promena u sastavima. Kuman i Zidan opredelili su se za iste sastave, s tim što je Real napravio prinudnu izmenu. Izašao je zbog povrede desni bek Načo, a ušao Lukas Vaskez.

16.47 – POLUVREME

Spektakularno je počeo „El klasiko“, što potvrđuju i dva gola u svega osam minuta. Visok tempo bio je na snazi do sredine prvog poluvremena, da bi nivo igre zatim drastično pao.

45+2′ – Korner za Real, Barselona nije izvela nijedan.

45′ –  Dva minuta produženo prvo poluvreme

43′ – Prinudna izmena Reala

Načo izašao, ušao Lukas Vaskez. Defanzivac je povređen i ne može da nastavi, ušao je ofanzivniji fudbaler.

40′ – Barselona traži „pukotinu“

Fudbaleri Barselone kontrolišu igru, udarili su „sitan vez“ i traže „pukotinu“ u Realovoj odbrani, koja je odlično pozicionirana.

37′ – „Požuteo i Načo“

Defanzivac Reala grubo je startovao na Filipea Kutinja i opravdano je dobio žuti karton.

34′ – Dest  igrao ramenom u svom šesnaestercu

Vinisijus Junior probio je po levoj strani i uputio centaršut, a lopta je pogodila novog defanzivca Katalonaca u rame, tako da nije bilo osnova za najstrožiju kaznu.

REKORDER FATI

Ansu Fati je golom u 8. minutu ispisao istoriju „El klasika“, kao najmlađi strelac u dvobojima Barselone i Reala. Nada Barselone ima 17 godina i 359 dana.

32′ – Sporiji ritam

U odnosu na prvih 20 minuta, dosta je opao ritam igre.

29′ – Ništa od penala za Barselonu

Pao je Mesi posle novo solo-prodora, ušao je u kazneni, ali je Kazemiro pravovremeno startovao i odneo loptu. Bio je na vezi glavni sudija sa VAR sobom, sve je bilo regularno.

26′ – Varan pregrub

Francuz je napravio faul na sredini terena, nepropisno je zaustavio desetku Barselone. Real secka igru, odmah je i Kazemiro napravio prekršaj.

24′ – Mesi i Benzema promašili zicere

Malo je nedostajalo da Barselona povede. Mesi se prošetao kroz odbranu Reala, pokušao je s tri metra, ali je Kurtoa odbranio. Samo minut kasnije, Benzema je promašio zicer.

19′ – Mesi zapretio, Kazemiro požuteo

Argentinac je oprobao „levicu“ s 20 metara, ali je Tibo Kurtoa bez problema uhvatio tu loptu.

Sudija Munuera pokazao je Kazemiru javnu opomenu zbog jednog prekršaja koji mu je zapamtio.

14′ – Zatišje posle bure

I dalje je žestok tempo u velikom derbiju španskog fudbala, samo što trenutno golmani nemaju previše posla kao u prvih osam minuta.

8′ GOL! Fati – 1:1!

Alba je proigrao Fatija, a supertalentovani napadač posle samo tri minuta izjednačio rezultat.

5′ GOL! Valverde – 0:1!

Ekspresno je Real stigao do vođstva, a strelac je Valverde koji je hladnokrvnim udarcem sa oko sedam metara materijalizovao proigravanje Benzeme.

UTAKMICA JE POČELA

15.35 Rivali podgevaju atmosferu golovima sa prethodnih derbija

Oba kluba u iščekivanju utakmice prisetila su se golova sa prethodnik „El klasika“. Madrišani su se pohvalili da su čak devetorica fudbalera iz aktuelnog sastava postigla bar gol protiv Barselone, dok su Katalonci napravili osvrt na golove Ronalda Kumana, aktuelnog trenera, u utakmicama sa Realom.

15.15 Poznate postave, Jović na klupi

Barselona: Neto, Dest, Pike, Lengle, Žordi Alba, Buskets, De Jong, Pedri, Kutinjo Fati, Mesi.

Real Madrid: Kurtoa, Načo, Ramos, Varan, Mendi, Kazemiro, Valverde, Kros, Asensio, Vinisijus, Benzema.