ikardi
Foto: Profimedia

Srpski fudbaleri kao i brojne evropske i svetske zvezde nisu želeli da troše novac na skupocene usluge menadžera, već su karijere poverili najbližima - porodici.

Nekima su majke i očevi „došli glave“, a neki su imali dvostruku korist jer osim što su milioni ostali „kod kuće“, izdejstvovani su fantastični ugovori, krunisani sjajnim karijerama.

I dok su pojedinci završili u najvećim svetskim klubovima, kao što je slučaj sa Mesijem i Nejmarom koji su karijere poverili očevima, ima i onih koji su loše prošli s porodičnim izborom.

Kada su srpski fudbaleri u pitanju, najsvežiji primeri su Andrija Živković, karijeru mu vodi tata Jovica, dok je Filip Janković čije interese zastupa majka Ljiljana, nestao s fudbalske mape, a na startu karijere „prišiven“ mu je nadimak „novi Piksi“.

VANDA NARA (SUPRUGA MAURA IKARDIJA)

Vanda i Ikardi Foto: Printscreen/Instagram/Vanda _Ikardi

Verovatno najuspešnija, najuticajnija i najpoznatija žena u svetskom fudbalu, a to joj je omogućio suprug Mauro Ikardi, čije interese zastupa u pregovorima s klubovima.

Na „prvu loptu“ mnogi je ne shvataju ozbiljno zbog njenih provokativnih fotografija na društvenim mrežama, gde ima šest i po miliona pratilaca, ali kada stranke sednu za sto, prvu i poslednju reč ima zanosna plavuša Vanda Nara.

PROČITAJTE JOŠ

Temperamentni Argentinac prošle nedelje je iz Intera prešao u Pari Sen Žermen s kojim je potpisao ugovor do juna 2024. godine, a transfer je iznosio 50 miliona evra, plus osam miliona evra na ime bonusa.

A gde je tu Vanda i kolika je njena moć, njen uticaj? Dovoljno je reći da je Monako nudio Ikardiju 12 miliona evra godišnju platu, ali pošto se Ikardijevoj supruzi, ujedno i agentu nije selilo iz Pariza u Monte Karlo, glatko je odbijena unosna ponuda, pa je Argentinac ostao u prestonici Francuske.

Nije samo grad bio problem, već i činjenica da Vanda želi šampiona uz sebe, a s obzirom na to da „sveci“ gospodare Ligom 1, jasno je zbog čega selidba u Kneževinu nije ni uzeta u razmatranje.

HORHE MESI (OTAC LEA MESIJA)

Foto: EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Fudbalski bog iz Rosarija nije želeo da rasipa ogromno bogatstvo, pa je karijeru poverio ocu Horheu.

Prvi ugovor omaleni Argentinac postpisao je s Barselonom sa 13 godina i to na salveti u prisustvu oca.

Pomenuta salveta završila je čak u knjizi „Skoro cela istina“ nekadašnjeg fudbalskog menadžera, sada fudbalskog komentatora koji radi na radiju Marija Mingelje.

Od tada Mesi i Barselona su savršen tandem i neraskidivo su povezani, ali sve to Katalonci debelo plaćaju i igraju kako Horhe i Lionel Mesi sviraju.

Mesi je u 2019. godini bio najlpaćeniji fudbaler na svetu, inkasirao je vrtoglavih 127 miliona evra i samo je od plate zaradio 29 miliona evropskih novčanica.

Ipak, nisu baš uvek tekli med i mleko na poslovnoj relaciji otac-sin. Naime, Mesi je 2017. godine osuđen od španskih vlasti da je utajio porez u iznosu od 4,1 milion evra i osuđen je na 21 mesec zatvora.

Ali, pošto na Pirinejima važi zakon da svaka kazna ispod dve godine ne mora da se odleži iza rešetaka, Mesi je bezbrižno nastavio da igra fudbal, dok su on i njegov otac i agent morali da plate prvo pet miliona, zatim još dva miliona evra.

NEJMAR SENIOR – (OTAC NEJMARA)

Nejmar senior i Nejmar junior; Foto: REUTERS/John Schults

Baš kao i Mesi i Nejmar je za agenta izabrao oca – Nejmara seniora. Na slatkim mukama je pomenuti Brazilac jer se oko njegovog sina svakodnevno otimaju vodeći svetski klubovi.

Nejmar senior završio je nasledniku rekordni transfer u svetu fudbala, kada je leta 2017. godine prešao iz Barselone u Pari Sen Žermen za 222 miliona evra.

Tada su napravljeni tektonski poremećaji na tržištu, probijena je magična granica i generalno su svi transferi preko noći porasli.

Da s familijom Nejmar nema šale, potvrđuje ponašenje prve zvezde Pari Sen Žermena, koja uzima odmor kad god hoće i živi na relaciji Pariz – Brazil.

Sve to uz „masnu“ platu od 36,8 miliona evra omogućio mu je tata super-agent.

Doduše, Nejmar je tati omogućio da bude to što jeste, pošto je mogao da izabere bilo koga za menadžera, ali je želeo da novac ostane u porodici.

LJILJANA JANKOVIĆ (MAJKA FILIPA JANKOVIĆA)

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Verovatno ključna karika u karijeri nekadašnjeg bisera Crvene zvezde Filipa Jankovića bila je majka, koja je od starta zauzela ulogu menadžera.

Plavokosi momak s nadimkom „novi Piksi“ koji je debitovao za crveno-bele sa samo 16 godina, šest meseci i 18 dana, sada tumara fudbalskim svetom, poslednji klub u kojem je bio jeste Triglav iz Kranja.

Kada je postao punoletan od mame je dobio džip s tablicama „FILIP“, usledio je žestok rat s upravom Zvezde u vreme kada je sportski direktor bio Zoran Stojadinović, ujedno i rastanak s klubom koji nije želeo da popusti pred uslovima Ljiljane Janković pred potpisivanje profesionalnog ugovora.

U medijima su se kasnije pojavljivale vesti da je Filipova majka pričala „bajke“ poznatim evropskim klubovima o svom sinu o nekakvim rekordima i golovima, kog je na kraju odvela u Parmu.

Usledio je strmoglav pad i nestanak s fudbalske mape. Nekada veliki talenat, završio je na pozajmici u Kataniji, da bi posle toga Slovenija postala obećana zemlja za njega.

Prvo je Filip bio u Domžaleu, a prvi gol u profesionalnoj karijeri postigao je za malopoznati klub Radomlje. Od tada o njemu čak ni na internetu nema informacija u kom je klubu trenutno…

JOVICA ŽIVKOVIĆ (ANDRIJA ŽIVKOVIĆ)

Foto: Srđan Stevanović/Starsport

Andrija Živković je na Novom Zelandu 2015. godine bio najbolji igrač Srbije i to u timu prvaka sveta.

Zbog niskog rasta, fantastične leve noge i driblinga dobio je nadimak „srpski Mesi“. Predviđana mu je blistava karijera, očekivao se bum, ali je njegov otac Jovica, koji mu je ujedno i menadžer, zaratio s čelnicima Partizana.

Potpisan je ugovor sa investicionim fondom Pinija Zahavija, koji je isticao godinu dana posle Mundijalita na Novom Zelandu.

PROČITAJTE JOŠ

Partizan je uzalud punih godinu dana pokušavao da ubedi Živkovića i njegovog oca da potpišu novi ugovor, kako bi crno-beli od narednog transfera imali zaradu, ali se tada na putu isprečio tata Jovica.

Klub iz Humske nudio je i blanko ček Andriji, da sam upiše cifru za koju će da produži ugovor i ostane… Nije vredelo jer je bio u „kandžama“ investicionog fonda Izraelca Pinija Zahavija.

Aktuelni potpredsednik Partizana Vladimir Vuletić objasnio je svojevremeno kako se sve odigralo.

„Umesto da zaradi pet miliona evra od prodaje Živkovića u Benfiku, klub je na kraju bio dužan da plati 2,5 miliona evra. Da to ne bude sve postarao se roditelj Živkovića. Naime, njegov otac je sa Andrijinim menadžerom napravio novi investicioni fond pod nazivom „Žile internacional“ koji od Benfike na ruke dobija tri miliona evra i tako Živković odlazi u Benfiku, a Partizan je morao da otplaćuje penale od 2,5 miliona evra, umesto da prihoduje pet miliona – rekao je Vuletić.

Ništa bolje Andrija nije prošao kada je stigao u Benfiku 2016. godine. Došao je kao veliko pojačanje, ali se nije naigrao. Opet se priča iskomplikovala i „srpski Mesi“ je hteo da ode.

Prema tvrdnji portugalskih medija poslednjeg dana letnjeg prelaznog 2019. godine opet je tata Jovica umešao svoje prste i pokvario sinu transfer u Nicu.

Navodno su se sve tri strane dogovorile, ali je Jovica Živković sprečio da posao bude realizovan, objavio je list „Rekord“.

Živković s „lisabonskim orlovima“ ima ugovor do 2021. godine, pa bi vrlo lako moglo da se dogodi da ovog leta ode u Olimpijakos kao pozajmljen igrač.

Na taj način bi jedan od bisera srpskog fudbala možda mogao da preokrene situaciju u svoju korist i vrati se na pravi put.

MILAN KAČAR (GOJKO KAČAR)

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Strašan igrač bio je Gojko Kačar kada se pojavio u Vojvodini u kojoj je ponikao. Karijeru je poverio stricu Milanu i uprkos brojnim pozivima najvećih srpskih klubova Crvene zvezde i Partizana, Gojko je odoleo i otišao u Hertu 2008. godine.

Usledio je transfer u Hamburger, gde je bar na papiru proveo šest godina, pošto je prvobitno bio na kaljenju u rezervnom timu Hamburga, da bi 2014. godine poslat u Japan na pozajmicu u redove Osake.

Vratio se kasnije u Bundesligu, potpisavši ugovor sa Augzburgom, ali je od 2019. godine bez kluba nakon što se rastao sa kiparskim Anortozisom.

Za razliku od Filipa i Andrije, ne može stricu da zameri da mu je uticao na karijeru, ali je činjenica da je onakav igrački potencijal, vezista, univerzalac, koji je mogao da igra bukvalno na svakoj poziciji u timu, od štopera do centarfora, zaslužio daleko uspešniju karijeru i veće klubove od Herte, Hamburga i Augbzurga…

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare