Da li se proslava Dana Jugoslavije odužila i otrgla kontroli, da li je sve puka slučajnost ili nestvarna preciznost jednog navijača - tek utakmicu Jugoslavije i Španije iz 1977. godine obeležila je staklena flaša.

Na današnji dan, pre 43 godine u kvalifikacijama za plasman na Svetsko prvenstvo našli su se Jugoslavija i Španija.

Taj meč je bio ključan i nosio je veliki ulog, pogotovo za tim sa Pirinejskog poluostrva koji je propustio dva uzastopna Mundijala.

Jugoslaviju je vodila selektorska komisija, koja je na teren stadiona u Ulici Ljutice Bogdana 1 izvela ratnički sastav.

I Španci su se brzo uverili u sve…

Miodrag Kustudić je već u 13. minutu povredio najboljeg igrača Španije, Pirija, a posle 0:0 na poluvremenu Španija je u 70. minutu povela golom Rubena Kana.

Minut kasnije, sa terena je izašao Huanito i „palcem na dole“ se obratio navijačima.

Sa zapadne tribine je poletela staklena flaša i pogodila direktno u glavu španskog fudbalera koji je krenuo da sedne na klupu za rezervne igrače.

On je pao, odnet je potom na nosilima u svlačionicu, a Španija je pobedila i otišla na Svetsko prvenstvo, pošto je iz čudnih razloga poništen gol Jusufa Hatunića, sa pola terena.

Španci tu utakmicu nazivaju „boteljaso“, što je kovanica nastala od reči „botelja“ koja znači flaša.

Huanito, fudbaler koji je prolio krv za pobedu svog tima, tragično je stradao u saobraćajnoj nesreći 15 godina kasnije.