Internacionalni festival alternativnog i novog teatra (INFANT) čije će 49. izdanje biti održano od 10. do 13. septembra u Novom Sadu, otvoriće bečki Burg teatar Strindbergovim komadom "Gospođica Julija" u režiji Mateje Koležnik.
Ovo izvođenje je najavljeno kao pozorišni spektakl, a u tome ide u prilog nekoliko činjenica, ističu organizatori.
Kako se ponovo nalazimo u periodu tranzicije, navodi se u saopštenju, u kojoj je sigurnost sve manja, delimo istu nesigurnost o kojoj su pisane drame iz kasnog 19. veka, i sad relevantne jer podsećaju na poruke iz perioda prevrata. Mi smo danas, na neki način jednako izgubljeni kao Žan i Julija, akteri Strindbergove drame, kolebljivi i dezintegrisani. I uvek – nekada kao i danas, kada dvoje sanjare, a treći spletkari, nema sumnje ko će prigrabiti vlast…
Rediteljka Mateja Koležnik kaže da ćemo da gledamo priču o dva izgubljena bića – gospodarici i slugi, koji jedne vrele ivanjske noći imaju glupi seks, a onda moraju da preuzmu odgovornost za svoje postupke – ispostaviće se – kobne…
Remek delo Augusta Strindberga deo je pozorišnog alfabeta koji priželjkuje svaki glumac. Izvedbom ove predstave, glumci Burg teatra pomeraju granice poimanja glume i glumačkog talenta, posvećenosti, koncentrisanosti, scenske sveprisutnosti. Svedena scenografija, pronicljivo i precizno postavljeno svetlo doprinose raskošnoj jednostavnosti ove izuzetne predstave. Glumački i umetnički master klas kakav se ne sme propustiti. Jer, čuveni Burg teatar na 49. INFAT dolazi u najjačoj postavi. Ansambl predvodi troje najboljih glumaca ove pozorišne kuće – Sara Viktoria Frik, Marezi Rigner i Itaj Tiran.
Sara Viktoria Frik rođena je u Lihtenštajnu. Studirala je Univerzitet umetnosti u Cirihu, a u Burg teatru je od 2009. a samo godinu dana kasnije proglašena je najboljom mladom glumicom, dok je sledeće sezone već bila na tronu ansambla.
Marezi Rigner, rođena je Bečlijka a u rodnom gradu je studrala na Univerzitetu za muziku i umetnosti. Pre tri godine postaje članica Burg teatra a njen talenat je odmah prepoznat. Dobitnica je niza najznačajnihjih nagrada Austrije za svoje pozorišne, filmske I TV uloge.
Itaj Tiran rođen je u Izraelu a glumu je studirao u Tel Avivu. Bio je član Šaušpilhausa Štutgart, a od 2019. je u Burg teatru, kao glumac i reditelj. Jedno je od čestih lica u izrealskim TV produkcijama koje su dobijale Zlatnog i Srebrnog lava na festivalu u Veneciji. Čak je ostvarenje u kojem je igrao bio nominovan za Oskara u kategoriji za najbolji film na stanom jeziku. Glumio je i u holivudskim produkcijama, npr u filmu “Spider in the web” sa Monikom Beluči i Benom Kingslijem. Tiran je ipak najpoznatiji po svojim pozorišnim ulogama za koje je dobio brojne nagrade.
Rediteljka Mateja Koležnik je jedno od najvažnijih imena slovenačkog teatra. Studirala je filozofiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, a zatim pozorišnu i radijsku režiju na ljubljanskoj AGRFT, koju je završila u klasi profesora Dušana Jovanovića.
Na početku karijere nastupala je kao kantautorka, a započela je u Vojvodini, na Subotičkom festivalu. Urednik tog festivala Vita Simurdić tvrdi da je mogla da postane jugoslovenska Džoni Mičel jer je već tada “u zaglušujućoj konkurenciji „Prljavog kazališta“ i „Pekinške patke“ sve oduvala pesmom „Dežuje“. Nakon toga, nekoliko godina asistirala je čuvenoj rediteljki i scenografkinji Meti Hočevar. U međuvremenu je zahvaljujući svojoj poetici postala neko čije se predstave igraju u Sloveniji, Hrvatskoj i diljem Evrope. U pozorišnoj biografiji Koležnik su režije dela Dejvida Hera, Martina Mekdone, Dejvida Harovera, Suzan Sontag…
Dobitnica je, između ostalih, Prešernove nagrade, slovenačkog priznanja za najveća dostignuća u kulturi. Njena inscenacija „Noževa u kokošima“ osvojila je Borštnikovu nagradu, a isto priznanje je dobila i za scenografiju predstave „Smrt trgovačkog putnika“.
Publika će potom moći da pogleda i Nacionalno pozorište Mađarske sa hvaljenim „Vojcekom“ u režiji Atile Vidnjanskog mlađeg, komad „Talog“ Žige Divjaka u izvođenju Gradskog pozorišta Ljubljana, i „Kafka Machine“ reditelja Veljka Mićunovića u produkciji Srpskog narodnog pozorišta.
Bonus video: Aleksandar Popovski o predstavi „Alisa u zemlji strahova“