Izložba "Migracije u umetnosti - Umetnost migracija" svečano je otvorena sinoć u Galeriji Matice srpske.
Postavka donosi prvi put objedinjena dela vodećih imena nacionalne umetnosti Uroša Predića i Paje Jovanovića, velikana evropske umetnosti El Greka, Elizabet Viže Lebren i Marka Šagala, kao i savremenih umetnika Mladena Miljanovića, Vladana Jeremića, Rene Redle, Safeta Zeca i Taus Makačeve.
– Naša namera je da izložbom ukažemo na složenost fenomena migracija, da podstaknemo na razmišljanje i prostor Galerije uspostavimo kao platformu za dijalog zasnovan na delima likovne umetnosti. Namera nam je da ukažemo na važnost stvaralaštva slikara migranata u evropskim okvirima, ali i postavimo pitanje zbog čega je u aktuelnom trenutku odnos prema migracijama toliko negativan kad nas prošlost i umetnost demantuju – kazala je na otvaranju upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević Bugarski.
Projekti, poput upravo otvorene postavke, dokaz su da smo zapravo „svi mi migranti“, ocenio je Sandro Debono, počasni direkor i osnivač muzeja MUZA na Malti, dok je potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković istakla kako su pred posetiocima dela dvojice čuvenih srpskih slikara, radovi slavnih evropskih umetnika, kao i brojnih savremenih stvaralaca iz regiona i sveta, koji su nastali u različitim istorijskim periodima i okolnostima:
– Izloženi radovi bave se istraživanjem migracija i njihovim uticajima na društvo i kulturu. Kada na ovim prostorima govorimo o seobama, mnogima su prve asocijacije dve velike seobe Srba u 17. i 18. veku, koje su poslužile i kao motiv za neka od dela koje možemo ovde videti, među kojima i jednu od najpoznatijih slika srpskih umetnika, „Seobu Srba“ Paje Jovanovića – podsetila je ministarka kulture.
Postavka „Migracije u umetnosti – Umetnost migracija“ kroz tri glavna dela – pričom o čuvenoj istorijskoj kompoziciji „Seoba Srba“ Paje Jovanovića, širi kontekst migracija u istoriji evropske i svetske umetnosti i refleksiju aktuelne društveno-političke krize izazvane velikim migracijama u Evropi kroz savremenu umetničku produkciju, istražuje fenomen, razloge i efekte migracija na društva i pojedince. Ideja izložbe je da, u vremenu aktuelne svetske migracione krize, pokuša da ispituje i razume ovaj fenomen koji pogađa stanovništvo i pokreće mnoga etička i kulturološka pitanja, poput straha, (odsustva) empatije, (ne)razumevanja, kontradiktornosti i ljudskosti.
S obzirom da je cilj izložbe kreiranje prostora za društveni dijalog, u okviru pratećeg programa biće realizovana predavanja i diskusije svakog petka u 19 sati, dok će vikendom biti organizovana autorska i stručna vođenja. Autorski tim izložbe čine Danilo Vuksanović, Jelena Ognjanović i Luka Kulić, a izložbu prati istoimeni katalog, kao i publikacija koja je naslovljena „(Po)gledi ka migracijama“.
Izložba će trajati do 30. aprila, podsećaju iz Galerije Matice srpske.
Bonus video:
Sava Šumanović, teška sudbina jednog genija