Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Sajam knjiga je u svojoj istoriji pokušao da bude i svetkovina knjige, i mesto poslovnih susreta, i relevantan kulturni projekat, ali je uvek bio i mesto gde se potreba za knjigom unovčava i gde se ljubav prema knjizi i potreba za knjigom pretvaraju u merkantilizovanu vrednost.   

Vladislava Gordić Petković Foto: Vladislav Mitić

Voleli bismo da verujemo da je šest decenija i šest godina trajanja Beogradskog sajma knjiga učvrstilo reputaciju velike regionalne, evropske i interkontinentalne priredbe koja u poslednjoj nedelji oktobra okuplja izdavače, knjižare i autore iz više država, sa više meridijana.

Sajam knjiga je istovremeno i kulturni simbol koji jeste u neprekidnom procesu autokorekcije, u stalnom preispitivanju, ispravljanju, popravkama i promenama, jer tako mora biti, i ne bi bilo dobro da nije tako. 

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Rizikujući da ponovim ponešto o čemu sam već mnogo puta govorila, podsetiću da se samo u svojoj skorijoj istoriji ova manifestacija suočavala i sa kriterijumima estetike, i sa kriterijumima preživljavanja, sa revolucionarnim promenama u procesu nastanka i distribucije knjige, sa raznim egzistencijalnim i ekonomskim krizama našeg sveta i krizom sopstvenog identiteta.  

Istorija knjige u prethodnih šest vekova je panična i nestabilna, pa ni istorija praznika knjige koji postoji više od šest decenija ne može biti idilična: novo digitalno doba u trećem milenijumu uporno najavljuje smrt štampane knjige i apsolutnu dominaciju elektronske kulture, ali taj najavljeni kraj štampe očito se neće dogoditi. Dogodilo se zato mnogo drugih malih apokalipsi koje nije bilo jednostavno izdržati.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Nepokolebljivo smo uvereni da je sajamska gužva potvrda značaja knjige, i bilo bi dobro da je tako. Bilo bi dobro da knjiga ne bude nedostižni luksuz za čitaoca, a da za izdavača ne bude trajno obezvređivanje njegovog rada i truda.  

Sajam može da razmisli o još mnogo promena koje bi se ticale poštovanja statusa i važnosti knjige: može da osmisli stručni i naučni žiri koji bi godišnju izdavačku produkciju procenjivao iz više uglova i perspektiva, zasedajući u dužem vremenskom periodu, pa bi valjalo razmisliti o proširenju kategorija za nagrađivanje – da se, pored postojećih, uvedu i nagrade za knjige i izdavačke poduhvate u oblasti nauke. Potrebno bi bilo, isto tako, da se više prostora posveti dečjoj književnosti, elektronskom izdavaštvu i novim tehnologijama, a da se u okviru već raskošno osmišljenih sajamskih programa nađe prostora i za naučne konferencije koje bi predstavile relevantne teme, projekte i inicijative. 

Da bi trajao, Sajam knjiga mora stalno da se menja – ali bi bilo dobro da uvek bude na mestu gde čitaoci mogu da ga nađu i do njega dođu. 

(autorka je od 2009. do 2012. godine bila urednica pratećih programa Međunarodnog beogradskog Sajma knjiga)

Bonus video: Akademik Dušan Kovačević – U svetu strašnih izveštaja, knjiga služi kao lek

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar