Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Naredni Međunarodni beogradski sajam knjiga biće održan od 19. do 27. oktobra 2024. godine pod kupolom Beogradskog sajma, saopštila je direktorka Beogradskog sajma Danka Selić.

Na završnoj konferenciji 66. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, Selić je naglasila da je u njegovim programima nastupilo 420 direktnih izlagača, od čega je 356 domaćih.

– Ukupan broj učesnika bio je 867, a Sajam knjiga je održan na više od 30.000 kvadratnih metara izložbenog prostora. Održano je 546 programa. Sajam je pratilo preko 1.200 akreditovanih novinara iz 16 zemalja. Do sada je registrovano preko 190.000 posetilaca – kazala je juče Selić.

Sekretarka za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović Vacić naglasila je da je Sajam knjiga po 66. put bio epicentar kulturne razmene.

Nataša Mihailović Vacić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

– Francuska se kao naš počasni gost predstavila bogatstvom svog književnog dostignuća i istakla kulturne veze između naše dve zemlje. Bogatstvo programa ovogodišnjeg sajma odraz je raznolikosti naše književne scene. Sajam knjiga nije samo prostor za izdavanje, već svojevrsna platforma za dijalog o svim temama koje daleko nadmašuju ono što knjiga jeste. Veliki broj posetilaca sajma pokazuje da ljudi vole knjigu. Sa ponosom primamo informaciju da će se sledeći Sajam knjiga održati na istom mestu – rekla je Mihailović Vacić.

Akademika Dušana Kovačevića je, kako kaže, impresionirala poseta mladih ljudi.

– Video sam registracije autobisa iz mnogo gradova Srbije i susednih zemalja. To vraća nadu u knjigu i činjenicu da nisu sva deca vezana samo za telefone, i da ima nekog ko voli knjigu. Veliki broj njih je kupio knjige i poneo ih sa sobam. Ta kupljena knjiga potvrđuje našu krilaticu „Živela knjiga“ – rekao je Kovačević.

Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Istakao je da će knjige živeti, ali dodaje da je bilo strepnje tokom pandemije:

– Zbog opšte situacije u svetu koja je unela streplju među ljude, knjiga se izdvaja kao svetlost, i lepši deo života!

Kako je rekao, apsurdno je to da je gotovo 50 odsto naslova knjiga vezano za temu rata.

– Knjige se pišu između ratova i nikog nisu naučile pameti – naglasio je on.

Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar istakao je da mu je veliku čast pričinjavala činjenica da je zemlja koju predstavlja bila počasni gost Sajma knjiga.

– Sve smo uradili da budemo na visini ukazane počasti. Veoma sam srećan što je Francuska bila počasni gost 66. Sajma knjiga. Zahvaljujem Gradu Beogradu, i organizatorima sajma koji su nas pozvali i omogućili nam da 19 godina nakon poslednjeg počasnog gostovanja taj status dobijemo ponovo. Prostor za dijalog između kultura je nezamenjiv – kazao je Košar.

Bonus video: Otvoren Sajam knjiga u Beogradu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar