Esej Džoan Rouling, kojim je izazvala buru u javnosti ličnim stavovima o transrodnim osobama i mnogi su ga ocenili uvredljivim, ponovo se našao u žiži javnosti zbog nominacije za Raselovu nagradu, prenose svetski mediji.
Autorka serijala o dečaku čarobnjaku Hariju Poteru otkrila je da je bila žrtva seksualnog zlostavljanja i porodičnog nasilja, ali je esej u kom je o tome pisala izazvao snažnu osudu dela javnosti pošto je u njemu iznela i stavove o pravima transrodnih osoba i određivanja trans žena kao žena.
„Želim da trans žene budu sigurne. U isto vreme, ne želim da devojke i žene koje su to po rođenju budu manje sigurne. Kada otvorite vrata toaleta ili garderoba bilo kom muškarcu koji veruje da je žena ili se tako oseća – a, kao što sam rekla, potvrda pola sada može da se dobije bez ikakve potrebe za hirurškom intervencijom ili hormonske terapije – onda otvarate vrata bilo kom i svakom muškarcu ko želi da uđe“, napisala je, između ostalog, Roulingova u tom eseju, navodeći i da će „uspon trans aktivizma izbrisati koncept pola koji definiše živote mnogih žena“.
Objavljujući ovaj esej u junu izazvala je veliku buru, pre svega u LGBTQ zajednici, ali i u široj javnosti, a posebno među njenim fanovima. Dva najveća sajta koja okupljaju fanove serijala o Hariju Poteru („The Leaky Cauldron“ i „Mugglenet“) odmah su se ogradila od autorkinih uverenja, kao i glumci Denijel Redklif i Ema Votson, filmski Hari Poter i Hermiona, koji su uz to izrazili i podršku aktivistima za prava transrodnih osoba, podseća „Dojče vele“.
Sa druge strane, grupa pisaca, javnih intelektualaca i aktivista, među kojima su i Noam Čomski, Margaret Atvud i Salman Ruždi, potaknuta tim i drugim primerima ostrakizovanja zbog javno iznetih stavova uputila je otvoreno pismo u kojem skreće pažnju na to da slepo insistiranje na političkoj korektnosti ugrožava slobodu govora. Roulingova, koja je takođe potpisala to pismo, a nedavno je objavila i knjigu „Ikabog“, za sada se nije oglašavala ovim povodom.
Na društvenim mrežama kritikovana je sada i odluka britanskog BBC-a, koji je 2017. godine ustanovio Raselovu nagradu, da prihvati nominaciju eseja Džoan Rouling. Među njima je i urednik magazina GQ Dejvid Levesli, koji navodi da je britanska medijska kuća time pohvalila njen „potpuno neobavešteni“ esej koji „opravdava transfobiju“.
Seeing JK Rowling's entirely misinformed, factually inaccurate attempt to justify her own transphobia praised on the BBC and justified with a quote by *checks notes* Enoch Powell is an impressive attempt to make me give up on journalism entirely https://t.co/18feunLtwX
— David Levesley (@DJFLevesley) December 21, 2020
U opisu nagrade koju je BBC ustanovio navodi se da ona „slavi novinarstvo i pisanje koje poštuju intelektualne i moralne vrline iskazane u Raselovoj prozi“. Britanski javni servis saopštio je da je, iako je Roulingova mnoge uvredila svojim komentarima o transrodne osobe, ta uvređenost „cena slobodnog govora“, ističući da nominacija ne znači i da su saglasni sa njenim stavovima.