Multimedijalna izložba "Aleksandar Đorđević - Graditelj Beograda" autora Novice Babovića biće otvorena 30. aprila u 18 sati u Galeriji nauke i tehnike SANU, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.
Izložbu će svečano otvoriti dr Milan Prosen a govoriće i akademik Zoran Petrović, upravnik Galerije nauke i tehnike SANU, i autor postavke Novica Babović.
Na postavci će biti predstavljene arhivska građa iz institucija zaštite kulturne baštine, kao i porodična arhiva arhitekte Aleksandra Đorđevića (189-1952), koja je do sada bila nedostupna javnosti.
Brojne fotografije, diplome i svedočanstva, dnevničke beleške, skice, crteži i slike, koji će biti izloženi, prate hronologiju života i rada jednog od najznačajnijih srpskih arhitekata. Kuriozitet izložbe jeste to što će prvi put publika moći da vidi arhitektonske projekte najistaknutijih ostvarenja Aleksandra Đorđevića. Među njima su zgrada Belog dvora i ona Beogradske berze, koja je danas zdanje Etnografskog muzeja. Premijerno će biti predstavljeno i oko dvadeset projekata i crteža gradskih palata, vila i stambeno-poslovnih zgrada u Beogradu koje je Đorđević projektovao u periodu od 1922. do 1939. godine.
Stvaralaštvo Aleksandra Đorđevića obeležilo je između dva rata period prosperiteta prestoničke kulture, građanskih manira i gradogradnje, kada je veća pažnja pridavana stilskim detaljima i zanatskoj prefinjenosti njihove izrade.
Brojne vile i gradske palate podignute u trećoj i četvrtoj deceniji 20. veka danas pružaju najbolju sliku ovog naprednog i obrazovanog društva koje se formiralo po evropskim uzorima. Radeći za elitu predratne prestonice, Đorđević je uticao na oblikovanje ukusa najvišeg sloja prestoničkog stanovništva, na sliku koja je odražavala njihove zahteve i obeležila epohu uspona građanske kulture.
Knez Pavle Karađorđević poverio mu je restauraciju dvorca Brdo kod Kranja, bio je angažovan za uređenje enterijera Starog dvora (danas Skupština grada Beograda), a bio je, između ostalog, odgovoran za izradu projekta Tašmajdanskog parka…
Sofisticiranost i umetnička emancipovanost graditeljskog opusa Aleksandra Đorđevića, kao i stil i prefinjenost njegovih ostvarenja i danas plene posmatrače i istraživače srpske arhitekture, vraćajući ovog arhitektu u skup najistaknutijih neimara srpske arhitekture dvadesetog veka, podsećaju iz SANU.
Bonus video: Rimska dvorska arhitektura