Šta treba da poseduje jedan muški model? Ovo je pitanje koje u svlačionici postavlja gomili mladih muškaraca golih do pasa "voditelj", u sceni kojom počinje film "Trougao tuge" Rubena Ostlunda.
Pre nego što se munjevito pređe na kasting tih istih modela, gladnih da reklamiraju malo Balensijagu, malo H&M – sasvim svejedno, stiže i odgovor na pitanje – da dobro izgleda, ali i da dobro hoda! Nema veze što će svi misliti da je gej, i što će kao muški model zarađivati tri puta manje od koleginica…
Sledi kasting i zgodan mladić nikako da se opusti – agenti koji ga ocenjuju mu zato poručuju: „Otvori i napući malo usta“; „Je l` možeš malo da opustiš taj trougao tuge između obrva i čela…“
I baš je ostvarenje „Trougao tuge“, koje je odnelo najveću nagradu na čuvenom Kanskom festivalu – Zlatnu palmu, „zavrtelo točak“ 28. Sarajevo film festivala.
Čini se kao da su se sve Sarajlije sjatile večeras na relativno mali prostor između Narodnog pozorišta Sarajevo, Bosanskog kulturnog centra, i Ljetnjeg kina Koka-kola. Saobraćaj blokiran, „pršte“ trube iz automobila, pomešane s muzikom koja trešti na sve strane, što iz okolnih kafića, otvorenih bina, do one s festivalskih punktova.
U gotovo celoj ulici Branilaca Sarajeva paradna atmosfera, ne može da se prođe ni sredinom, a kamoli trotoarom… Svi izašli da bi baš tu bili viđeni, uparađeni „za sve pare“, od mladih do dama i gospode u godinama…
Zvanice šetaju crvenim tepihom ispred Narodnog pozorišta, a onda bulumenta ljudi hrli nekoliko stotina metara dalje, kako bi zauzela svoje mesto u Ljetnjem kinu, fantastičnom bioskopu na otvorenom, i tu videla na sceni slavnog švedskog sineastu Rubena Ostlunda, koji se u Sarajevo vratio posle nekoliko godina. Nije samo došao da bi njegov film, koji je trijumfovao u Kanu, najavio sarajevskoj publici, već i da bi primio nagradu. Pozdravljen burnim aplauzom kada se popeo na scenu Ljetnjeg kina, ovako se obratio publici:
– Bio sam predsednik žirija ovog festivala 2018, ali nikada nisam bio u prilici da vidim ovaj prostor. Fantastično je biti ovde, jer ovo i jeste suština filmskog iskustva – gledati filmove zajedno. Divno sam se proveo i prošli put kad sam bio, i zato je sjajno vratiti se ovde, a naročito dobiti počasnu nagradu, pogotovo što je bilo toliko sjajnih laureata pre mene. Velika je čast a drago mi je što mogu i da najavim svoj film, pogotovo zbog Zlatka Burića, koji je napravio sjajnu ulogu – kazao je Ostlund, zvezda prve večeri 28. Sarajevo film festivala.
A onda je imao jednu molbu za publiku – tačnije naredbu kako bi sve prisutne malo „aktivirao pre projekcije“.
– Je l` ste sa mnom? Hajde da vrištimo! Zovem to vriskom srećem. Znate, nisam tako uštogljen kako izgledam. Hajde da napravimo budale od sebe… Ustanite, brojaću do tri, pa da vrištimo!
I bi tako – svi poustajaše, i na znak reditelja počeše da vrište iz sveg glasa!
– Divni ste bili, hvala- bila je reakcija reditelja, kojem je potom iz ruku Jovana Marjanovića, direktora Sarajevo film festivala uručena nagrada za doprinos filmu Počasno srce Sarajeva, a kada ju je Ruben Ostlund podigao u vazduh ponovo su svi zavrištali.
Voditeljki ceremonije svečanog otvaranja, glumici Heleni Vuković ostalo je samo da poruči publici da je 28. izdanje manifestacije započelo i da „uživa u narednih osam dana“.
A posetioce Sarajevo film festivala narednih dana, do 19. avgusta čekaju silni filmovi i slavni sineasti i glumci Pol Šreder, Jasmila Žbanić, Mads Mikelsen, Majkl Vinterbotom, Sergej Loznica…
Bonus video: Marjanović – Priča o Sarajevo film festivalu postaje legendarna
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare