Avgust je poseban za lunarne entuzijaste jer će čak dva puta da se pojavi fenomen plavog meseca i supermeseca koji su na poseban način obeležili pop kulturu.
Ova pojava dešava se samo jednom u 32 meseca, i tada je pun Mesec blizu svoje najbliže tačke Zemlji, čineći da izgleda do 14 odsto veći i 30 odsto svetliji nego kada je najudaljeniji. Supermesec se mogao videti u utorak (1. avgusta) uveče, dok će se plavi mesec pojaviti 30. avgusta.
Upotreba „plavog meseca“ obično dolazi u obliku fraze na engleskom jeziku „once in a blue moon“, koja označava događaj koji se retko dešava. Međutim, fraza potiče iz 19. veka, a vekovima pre toga, „plavi mesec“ je imao drugačije značenje, piše „Independent“.
Neki ljudi su verovali da je mesec zapravo plav, a prvu upotrebu na engleskom jeziku dao je savetnik Henrija VIII, kardinal Volsi. Kritikujući inteligenciju svojih protivnika, Volsi je rekao da bi oni „hteli da verujete da je mesec plav“.
Osim što je po njemu dobilo ime belgijsko pivo koje se servira sa parčetom pomorandže, neuhvatljivi plavi mesec se godinama pojavljuje u pop kulturi.
Najpopularnija pesma sa ovim fenomenom u naslovu je „Blue Moon“ iz 1934. godine, koju su napisali Ričard Rodžers i Lorenc Hart. Pesma je postala standard, a izveli su je legendarni umetnici uključujući Frenka Sinatru, Bili Holidej i Elvisa Preslija.
Izvodi ga i caver grupa Sha-Na-Na u filmskom mjuziklu „Briljantin“ iz 1978. godine.
Pored toga, pesma služi kao himna fudbalskog kluba Mančester Siti, koji igra u plavom dresu. Po ovom fenomenu ime EP-u dao je Noel Galager “High Flying Birds” (Blue Moon Rising iz 2020).
Rita Moreno glumila je 2000. godine u romantičnoj komediji pod nazivom „Plavi mesec“, dok je istoimeni rumunski psihološki triler objavljen 2021. godine. U književnosti Plavi mesec bio je inspiracija za naslov iz 2019. Lija Čajlda.
Bonus video: „Ružičasti mesec“