Mihailo Jovićević Foto: Nova.rs

Utišava se polako bura koju su novine "Nova" podigle objavljivanjem ugovora srpske Vlade i norveške energetske kompanije „Rystad“ o izradi plana konsolidacije posrnulog EPS i ostalih naših energetskih resursa. Hvala Bogu!

Činjenica da je moja Vlada (makar bila i u tehničkom mandatu i reprezentovana jednim Malim ministrom) od mene i mojih sugrađana sakrila ugovor u kom panično moli za pomoć firmu iz privatnog sektora uoči najdramatičnije zime koju je Evropa videla od 1939. činila me je blago anksioznim.

Ne ponovilo se!

Čak sam i bonus dobio: najavljena istraga protiv onoga koji je obelodanio tajna dokumenta nije za sada uslovila hapšenje mojih kolega koji su dokument objavili, misleći (naivno) da je u interesu građana da znaju šta im država radi iza leđa. Totalno tolerantno!

PROČITAJTE JOŠ

Ovako relaksiran, mogu da zabeležim pet ključnih pouka tajnog ugovora – koji bih kolokvijalno a opet poetično nazvao „Norveška šuma“, po istoimenom Murakamijevom romanu – i njegove recepcije u javnosti Srbije.

1. Srpska je napredna stranka priznala da je od energetskog sistema Srbije napravila karambol u deceniji vlasti iza nas. To se lepo opisuje u norveškom dokumentu. Taj karambol kulminirao je kolapsom EPS, smenom šefa pečenjare i ovim kopernikanskim obrtom ka javno-privatnom partnerstvu.

2. Siniša Mali je premijer Srbije. Jednostavno je: onaj kome poveravaš najodgovornije zahteve je vođa tima. Takođe: Zorana Mihajlović možda ipak i ne „preživi“ u izvršnoj vlasti do kraja oktobra. Prvi put zaista miriše na to.

3. EPS ide ka privatizaciji. Prvi nagoveštaj ovakvog razvoja događaja „Nova“ je najavila još u julu, kada smo pisali o restrukturiranju javnog preduzeća. Bilo je skeptičnih mnogo tada, još više onih koji su pomislili „neće valjda?!“. A hoće, hoće valjda, po svemu sudeći, inače „Norveška šuma“ ne bi išla ovoliko duboko (i daleko, vremenski gledano) u materiju.

4. Može tajni ugovor kad god oćeš, brale. Ima tu taj neki zakon koji detaljno propisuje kako i pod kojim uslovima smeš da ga uvedeš, ali nije kao da je zakon nešto što ograničava delovanje izvršne vlasti u Srbiji. Posle, može i krivična istraga, ali pitanje je dokle će da stigne i kako će se odvijati. To je već stvar političke volje.

5. Ako je baš nužno, evo izgleda može zapadni „input“ i „know how“ – samo prvo mora da se crkne. Samo, ne može sporazum sa norveškom firmom, mašine od Amerikanaca i Nemaca, infrastruktura od Italijana, a sankcija bez. I to je i predsedniku i premijerki (i pravom premijeru) jasno. Pitanje je, dakle, vremena.

Konačno, pozivam građane da zatraže umanjenje računa za grejanje zbog pomeranja grejne sezone. Njihovo je pravo da lažu da imaju energenata i da istovremeno nezakonito nalažu štednju; naše je da im pare ne damo.

BONUS VIDEO 24 Minuta: Analitičar – Mihailo Jovićević 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar