Džef Bezos
Ilon Maks i Džef Bezos Foto:EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Rivalstvo dvojice najbogatijih ljudi na svetu osnivača Amazona Džefa Bezosa i osnivača Tesle Elona Maska često eskalira prepirkama na društvenim mrežama. Međutim, najnovije istraživanje objavljeno u knjizi "Novi patrijarsi digitalnog patrijarhata: osnivači tehnoloških mreža moći", donosi zaključak da su ove prepirke najverovatnije nameštene.

Pročitajte još:

Kako se u istraživanju govori, lako je uočiti da su, na osnovnom nivou, Maskovi i Bezosovi planovi za dominaciju u svemiru komplementarni, a ne konkurentni. Bezos odbacuje Maskov plan da kolonizuje Mars kao nerealan, dok Mask smatra da će biti potrebno previše vremena da se izgradi infrastruktura za džinovske svemirske stanice koje Bezos predlaže, piše TNV.

To praktično znači da oni retorički podelili svemirsku industriju u zasebne monopole čak i pre nego što su njihove rakete prekinule „Karmanovu liniju“ – jednu od definicija gde počinje svemir.

Zbog toga ova nova svemirska trka deluje kao reklamni trik slavnih za generisanje naslova koji su mamci za klikove koji jačaju svest javnosti i kojima osvajaju podršku šire javnosti. Sa druge strane time se sklanja fokus sa glavnog problema, jer ako se javnost fokusira na rivalstvo neće se pitati zašto je kolonizacija komercijalnog prostora toliko velika.

Jeff Bezos Dzef Bezos
Džef Bezos Foto:Tanjug/AP Photo/John Locher

Generalno, malo je u interesu tehnoloških barona da zaista rade jedni protiv drugih. Piter Tejl u svojoj knjizi Nula do jedan objavljenoj 2014. godine je tvrdio da je „konkurencija relikt istorije“, a pošto se konkurentsko tržište smatra fundamentalnim za kapitalizam, „monopolisti lažu da bi se zaštitili“.

Ovi milijarderi, svi monopolisti, zaključuje se u izveštaju stvaraju iluziju konkurencije tamo gde je nema. Suosnivač Gugla Lari Pejdž takođe je izjavio u govoru da milijarderi iz Silicijumske doline „putuju kao čopor pasa i da se lepe jedni za druge kao lepak“.

Istraživači su saznali i da milijarderi sa zapadne obale koji dominiraju tehnološkom industrijom zaista podržavaju jedni druge finansijski i strateški. Izvršili su digitalnu pretragu baze podataka od 10 miliona reči, algoritam je tražio slučajeve u kojima su preduzetnici navedeni zajedno i sortirao ih po kontekstu kao što su saradnja, rivalstvo, prijateljstvo, političko lobiranje i filantropija.

Saznali su da iako Bezos i Musk direktno finansijski ne podržavaju jedno drugog, jesu deo istog sistema. Bezos je bio rani finansijer Gugla, a zauzvrat su Guglovi osnivači ulagali novac u Maskove poduhvate još od 2006. godine. Kako Ešli Vens piše u biografiji Maska, Gugl je 2013. platio Tesli iznos od 5 milijardi dolara.

Uz to ovi giganti umesto finansijskim nadmetanjima ratuju bombastičnim izjavama, tvitovima i „vizijama“. Tesla je najvrednija automobilska kompanija na svetu zasnovana skoro u potpunosti na Maskovoj ličnosti koja inspiriše legiju obožavalaca da investiraju u kompaniju. Amazon je nemilosrdni monopolista koji je obezbedio svoju početnu poziciju na tržištu nakon agresivnog izbegavanja poreza i kažnjavanja svog osoblja.

Foto: EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Ovi preduzetnici pričaju uvedljive priče o svojim životima, poslovima i viziji. Ali, nikada nećemo saznati da li su istinite. Dakle, ako svet pliva sa mamcima za klikove o ovim megalomanima, nije slučajno što se na njih i upeca, a to postaje apsolutno fundamentalno za njihove poslovne strategije i stoga je ključni izvor njihovog bogatstva i moći.

BONUS VIDEO: Čestitke i zagrljaji nakon sletanja Džefa Bezosa

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar