Češka i Slovačka su uspešno započele nastupe na Evropskom prvenstu pobedama u prvim utakmicama, dok su program zatvorile Španija i Švedska prvim mečom bez golova na EURO 2020.

Španci na poslednjim takmičenjima nisu imali rezultate kakvi se očekuju, a na ovaj šampionat došli su bez ijednog igrača Real Madrida.  Zato je tu Laport koji se ipak odlučio za dres Španije, a mnogo se očekuje od Alvara Morate da opravda sva očekivanja.

Sa druge strane, povreda je sprečila Zlatana Ibrahimovića da po peti put zaigra na Evropskom prvenstvu, pa će Forsberg, Berg i ostali morati da se snađu bez njega.

Španija je imala podršku publike u Sevilji u meču koji je sudio Slovenac Slavko Vinčić i publika je zvižducima ispratila pulene Luisa Enrikea koji su se propisno brukali u prvoj utakmici na EURO 2020 završenoj bez pogodaka.

U prvom susretu ove grupe Slovačka je iznenadila Poljsku i pobedila sa 2:1. Meč je obeležio autogol Ščesnog u 18. minutu, najbrži u istoriji Evropskih prvenstava. Poljska je došla do izjednačenja preko Linetija u 46. minutu, da bi posle crvenog kartona Krikovjaka, Škrinijar doneo pobedu golom u 69. minutu.

U prvom meču dana je Češka pobedila Škotsku rezultatom 2:0 koja je na Evropskom prvenstvu ušestvovala prvi put posle 25 godina.

Iako su Škoti dominirali i stvorili više šansi, Patrik Šik je sa dva gola rešio pitanje pobednika. Prvo je u 42. minutu glavom postigao gol za prednost, da bi u 52. minutu sa 45 metara jednim od najlepših golova u istoriji lobovao golmana Škotske i postavio konačan rezultat.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Španija: Simon – M. Ljorente, Laport, P. Tores, Alba – Koke, Rodri (od 66. Alkantara), Pedri – F. Tores (od 74. Ojarzabal), Olmo (od 74. Moreno), Morata (od 66. Sarabija).

Švedska: Olsen – Lustig (od 75. Kraft), Lindelef, Danijelson, Augustinson – S. Larson, Olson (od 84. Kajuste), Ekdal, Forsberg (od 84. Bentson) – Berg (od 68. Kvajson), Isak (od 68. Klason).

Španci su ispraćeni zvižducima zbog nule sa Šveđanima i tako smo dobili prvu utakmicu na EURO 2020 koja je završena rezultatom 0:0.

90′ Kakva šansa!

Au, šta su promašili Španci… Idealan centaršut sa desnog krila uhvatio je Đerar Moreno glavom sa pet metara i golman Olsen je sjajno sačuvao svoju mrežu da ostane 0:0 u Sevilji.

75′ Izmene u obe ekipe, ali nema velikih šansi

Menjala su obojica selektora, ali je pao tempo meča.

Navijači zvižde svojima

Navijači u Sevilji postaju sve nezadovoljniji što nema gola i prednosti, počeli da zviže svojim igračima.

61′ Velika šansa za Švedsku

Predriblao je Isak trojicu španskih igrača i uposlio Berga koji je nespretno promašio loptu i propustio ponajbolju priliku na meču.

51′ Dobar napad Šveđana

Ostao je sam Luštig u protivničkom šesnaestercu, ali se spetljao.

46′ Nastavljen meč

Švedska prva krenula sa centra, nema izmena.

45′ Kraj poluvremena, Španci se ispromašivali

Mogla je Španija lako do dva-tri goal prednosti, i Švedska je imala priliku, ali na kraju bez golova.

41′ Umalo gol Švedske

Aleksander Isak je šutirao unutar šesnaesterca nakon sjajnog solo prodora. Svladao je golmana, ali je pogodio obrambenog igrača, koji je otklonio opasnost.

39′ Kakav promašaj Morate

Au, kakva šansa! Alvaro Morata je iznenada dobio loptu posle velikog kiksa odbrane i našao se u idealnoj situaciji, ali je uspeo da promaši neverovatnu priliku.

29′ Opet Koke promašuje veliku priliku

Primio je Koke precizan pas u šesnaestercu, ali je šutirao visoko iznad gola.

23′ Nova prilika za Špance, promašaj Kokea

Velika šansa. Koke je pokupio u centimetar precizno dodavanje u kazneni prostor i šutirao pored desne stative.

19′ Velika šansa za Španiju

Dani Olmo je visoko skočio i šutirao glavom sa peterca a u donji desni ugao, ali je golman Rober Olsen to sjajno odbranio.

Pedri rekorder u Španiji

Mladi igrač Barselone Pedri je postao najmlađi igrač Španije na Evropkim prvenstvima.

7′ Evo prvog pokušaja

Prvi udarac Španaca. Olmo je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta otišla daleko od gola.

5′ Opsada gola Švedske

Žestok početak domaće selekcije, korner i lopta ispred kaznenog prostora.

1′ Krenulo je

Španci su izveli početan udarac

Najjači tim Švedske

Poznat sastav Španije

Španci i Šveđani stitgli na stadion

Ovo su najzanimljiviji momenti sa utakmice Poljske i Slovačke

KRAJ Slovačka odnosi veliku pobedu

Nisu uspeli Poljaci do boda. Velika radost igrača Slovačke na terenu.

90′ Kakva prilika za Poljsku

Precizan pas je primio Jan Bednarek  i odmah šutirao. Međutim, nije bio dovoljno precizan i lopta je prošla nekolko centimetara pored desne stative.

Pao tempo, Slovaci čuvaj prednost

Umrtvila se utakmica posle drugog gola Slovačke, Poljaci deluju nemoćno.

Radost Slovaka u nekolkoliko slika

69′ Gooool! Ponovo vodi Slovačka

Milan Škrinijar Slovačka je natrčao na odbijenu loptu i smestio je u donji levi ugao nakon što je lopta unutar šesnaesterca dospela do njega.

61′ Crveni za Poljsku

Glupost Krikovjaka, koji je dobio drugi žuti karton i ostavio ekipu na cedilu.

Ovako je Poljska došla do izjednačenja

46′ Goool! Poljska uzvraća udarac

Odličan gol i odlična akcija! Karol Lineti je primio savršen pas i odlično šutirao nisko po sredini gola.

Nastavljen je susret

Poljaci krenuli sa centra.

45′ Kraj lošeg poluvremena

Osim autogola, nismo videli gotovo ništa. Slovačka se uspešno brani, a Poljaci igraju potpuno bezidejno.

Istorija na Evru

Autogol koji je u 18. minutu postigao golman Poljske, najranije je ikada u istoriji Evropskih prvenstava.

25′ Pao tempo meča

Poljaci pokušavaju da izjednače, ali njihova ofanziva se završava greškama.

18′ Gooooool! Slovaci poveli u Rusiji

Mak je sjajno probio po levoj strani, izbacio kompletnu odbranu i šutirao u bliži ugao. Lopta je pogodila stativu i odbila se u leđa Ščesnom i od njega završila u mreži.

11′ Pritisak Poljaka

Pokušao je još jednom Levandovski, Poljaci su nastavili da vrše pritisak.

5′ Pokušaj Levandovski

Dobio je najbolji napadač na svetu loptu u blizini kaznenog prostora  i odmah šutirao, ali je njegov udarac izblokiran.

3′ Pokušaj Slovaka

Izveo je prekid Hamšik, stvorila se gužva u kaznenom, ali je završeno bez udarca u gol.

Slovačka prva krenula sa centra.

Odslušane himne, vreme je za okršaj

Poljska ofanzivno od starta

Veterani Hamšik i Kučka predvode Slovačku

Poljska – Slovačka 1:2

Strelci:  Lineti 46′ za Poljsku, Ščesni ag 18′  Škrinijar 69′ za za Slovačku.

Stadion: Krestovski, Sankt Peterburg.     Gledalaca: 12 862       Sudija: Oliviju Hategan

Poljska : Ščensni – Berešinski, Glik, Bednarek, Ribus (od 74. Frankovski) – Lineti (od 74. Puhač), Krihovjak, Klih (od 85. Moder) – Zjelinski (od 85. Sviderski) – Jozvjak, Levandovski.

Slovačka: Dubravka – Pekarik (od 79. Koščelnik), Šatka, Škrinijar, Hubočan – Haraslin (od 87. Đuriš), Kucka, Hromada (od 79. Hrošovski), Mak (od 87. Suslov) – Hamšik, Duda (od 90. Greguš)

Poljaci i Slovaci izašli na zagrevanje

Ovo su golovi sa utakmice Škotske i Češke

KRAJ Majstorije Šika, donele veliku pobedu Češkoj

Nije uspela selekcija domaćina da dođe do bodova. Vaclik je bio nepremostiva prepreka, dok je Šik majsotrijama doneo pobedu. Drugi gol će se pamtiti.

81′ Šik zamalo do het-trika

Najbolju šansu koju je imao, Šik nije realizovao. Očigledno traži veće izazove.

72′ Povreda, krv na terenu

Neoprezno je Dajks zakačio Klasa i povredio ga. Lekari morali da intervenišu i zaustave krvarenje.

65′ Ponovo Vaclik briljira

Nova šansa za Škotsku, ali na golu Češke je zid u liku Vaclika koji skida zicer sa peterca.

Foo: EPA-EFE/Andy Buchanan

59′ Nova šansa za Škote

Škoti stvaraju prilike, ali rezultat na semaforu je u korist Čeha.

52′ gooool! Majstorija za istoriju Šika

Au šta je pogodio Patrik Šik. Sa 40 metara je video da je Maršal isrčao i fenomenalnim udarcem sa mnogo felša i osećaja postigao jedan od najlepših golov au istoriji prvenstava i fudbala uopšte.

49′ Zamalo autogol

Kako je Vaclik izvukao svog saigrača, teško je objasniti. Kalas je nespretno reagovao i lobovao svog golmana, ali je on nekako uspeo da je pošalje u korner.

48′ Kakva utakmica, prečka za Škotsku

Džek Henri pogađa prečku. Došla je lopta do njega, a on sa desetak metara plasira udarac, ali nije bilo sreće za domaće.

47′ Ludnica u nastavku

Češka je u dva navrata mogla da postigne drugi gol, Maršal odbranama sprečio katastrofu.

46′ Nastavljeno je, Škoti napravili izmenu

Krisiti je izašao, a na njegovu poziciju je ušao Če Adams.

45′ Nema nadoknade, Česi vode posle 45 minuta

Delovali su Škoti sveukupno bolje, ali je sjajan prekid Čeha koji je bio njihovo najjače oružje doneo i prednost. Osaje domaćinu još 45 minuta da popravi rezultat.

42′ Gooool! Šik utišao Hempden park

Fenomenalan centaršu Cufala,  Šik skače između dvojice štopera Škotske i glavom šalje loptu pravo u mrežu.

32′ Velika šansa Robertosna, Vaclik briljantan

Ovo je bila ubedljivo najbolja prilika na utakmici. Česi uhvaćeni na spavanju, Robertson dobija sjajan pas od Dajksa i gađa gornji levi ugao, pa Vaclik odlično brani i posle kornera se lopta samo vratila u posed Česima.

18′ Šansa sa Škotsku
Pogrešio je Cufal na sredini, lopta je stigla do zvezde Liverpula, Robertsona koji centrira na prvu stativu na peterac, a Dajks iz punog trka šutira pored gola.

15′ Kakva šansa, kakva odbrana

Oduzeo je Masopust loptu na krilu, možda i uz faul i prosledio je Janktu koji sjajno centrira na 7-8 metara od gola na koju natrćava Šik i šuira u bliži ugao, ali Marđal sjajnom paradom sprečava gol.

12′ Prvi pokiušaj Čeha

Slobodan udarac sa desne strane je bila prva prilika da Česi ugroze gol domačina. Jankto je uputio centaršut koji je preleteo kompletnu odbranu, a njegov saigrač je za dlaku zakasnio pa je poencijalno dobra prilika otišla u nepovrat.

4′ Ofanziva domaćina

Iako su defanzivna ekipa po prirosi, Škoti su nošeni podrškom sa tribina krenuli u ofanzivu.

1′ Počelo je

Škotska je krenula u prvi napad.

Škotska – Češka 0:2 (0:1)

Strelci: Šik za Češku 42. minut i 52. minut

Stadion: Hempden park.   Glealaca:   9844    Sudija: Danijel Zibert (Nemačka)

Škotska: Maršal – Henli, Kuper, Hendri (od 67. Mekgregor) – O’Donel (od 79. Forest), Armstrong (od 67. Frejzer), Mekgin, Mektomini, Robertson – Dajks (Nisbet od 79), Kristi (od 46. Adams)

Češka: Vaclik – Coufal, Čelustka, Kalas, Boril – Souček, Kral (od 68. Holeš) – Masopust (od 72. Hložek), Darida (od 87. Ševčik), Jankto (od 72. Vidra) – Šik (od 87. Krmenčik)