Fudbaleri Italije plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva pobedom nad Belgijom od 2:1. Za finale protiv Španije 6. jula.

Od samog početka bilo je jasno da će navijači moći da uživaju u možda i najboljem fudbalu na turniru, a prva je pripretila Belgija nakon samo četiri minuta igre. U 13. minutu Italija je stigla do gola, ali je pogodak Leonarda Bonućija poništen zbog ofsajda u kom se našao Đorđo Kjelini.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

U 22. minutu Đanluiđi Donaruma je prelepom paradom zaustavio šut Kevina De Brujnea, a briljantan je bio i dva minuta kasnije, kada je ostao pribran i prozreo nameru Romelua Lukakua da ga uhvati na krivoj nozi.

Preuzeli su tada Italijani konce igre, pripretili preko Insinjea, ali spasa za Belgiju nije bilo u 31. minutu. Nakon loše intervencije odbrane i smušenosti Marko Verati je pronašao Barelu koji je pogodio mrežu za 1:0.

Od tog trenutka Belgija je pala, a Italija to surovo kaznila u 44. minutu nakon prelepog solo prodora i još lepšeg udarca Lorenca Insinjea za 2:0.

Samo minut kasnije Doku je bio u prodoru, Di Lorenco ga nešto jače odgurnuo a sudija je pokazao na belu tačku. Penal je izveo Lukaku, pogodio gol i doneo nadu Belgiji da mogu do preokreta u drugom delu.

Krenuli su po drugi gol i zamalo došli do njega nakon sjajnog driblinga Dokua, ali je Donaruma sprečio da lopta dođe do igrača u crvenoj opremi, da bi u 60. minutu De Brujne brzu akciju krunisao dobrim centaršutom, ali je Spinacola na drugoj stativi uspeo da u poslednjem trenutku izblokira Lukakua i spreči drugi gol.

Imali su Belgijanci još dve dobre prilike, ali je Čadli ostao bez sreće nakon što je njegov šut izblokiran, a odbrana Italije intervenisala ispred Lukakua i Torgana Azara, dok je u 84. minutu Doku odlično prošao, još bolje šutirao, savladao Donarumu, ali nije imao sreće da pogodi gol, pošto je lopta otišla zamalo preko prečke.

Italija će na megdan Španiji u borbi za finale, ali neće moći da računa na Spinacolu koji je u 79. minutu doživeo povredu zbog koje je na nosilima iznet sa terena. Prethodno, i Belgija je doživela veliki peh, kada je Čadli nakon prodora u 70. minutu doživeo povredu zbog koje je igru napustio nakon samo četiri minuta na terenu.

Belgija – Italija 1:2 (1:2)

(Lukaku 45+2 – Barela 31, Insinje 44)

Stadion: Alijanc arena, Minhen; Gledalaca: do 14.500; Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

Belgija: Kurtoa, Aldervejreld, Vermalen, Vertongen, Menije (od 69. Mertens), Vitsel, Tilemans (od 69. Čadli (od 73. Prat)), T. Azar, Doku, De Brujne, Lukaku

Italija: Donaruma, Di Lorenco, Bonuči, Kjelini, Spinacola (od 79. Emerson), Verati (od 74. Kristante), Žoržinjo, Barela, Kjeza, Insinje (od 79. Berardi), Imobile (od 74. Beloti)

90′ Kraj!

Italija je u polufinalu!

84′ Sjajan pokušaj Dokua

Izborio se za prostor, šutnuo sa 18 metara snažno, neodbranjivo, ali i nedovoljno precizno. Zamalo je lopta otišla preko gola, pa je ostalo 2:1.

79′ Kraj i za Spinacolu

Krenuo je u trk, pao na travu, potom je na nosilima iznet sa terena, pa je jedan od heroja fantastičnih nastupa Italije na ovom turniru na najgori način okončao učešće na meču.

74′ Serija izmena

U Italiji Imobilea je zamenio Beloti a Veratija Kristante, dok je Čadlija nakon samo tri minuta u igri zamenio Praet.

71′ Kakva utakmica!

Probio je Čadli po levoj strani, šutirao, njegov udarac je odbrana Italije uspela da odbije od gola, ali je ona krenula ka Lukakuu i Azaru. Na sreću po „azure“, Di Lorenco je uspeo da odreaguje i skrene je bukvalno tren pre nego što je neko od igrača u crvenom uspeo da je prosledi u gol. Odmah potom, Čadli se požalio na povredu, pa je morao da napusti igru.

60′ Velika šansa za Belgiju

Nakon dva brza pasa De Brujne je projurio po levom boku, centrirao, i pronašao je Lukakua na drugoj stativi. Na njegovu nesreću, Spinacola se našao na pravom mestu i izblokirao šut.

55′ Donaruma prvo sprečio gol, pa korner

Nakon prodora Dokua, lepog driblinga i oštrog centaršuta Donaruma je prvo uspeo loptu da spreči da završi kod nekog od igrača Belgije, nakon čega se bacio na nju i zaustavio je malo pre nego što je izašla u korner.

50′ Italija čuva prednost, bez prilika početkom drugih 45 minuta

Za prvih pet minuta drugog dela nije viđeno previše uzbuđenja. Belgijanci su najavili da žele po poravnanje, dok su Italijani u nekoliko navrata prišli do kaznenog prostora, ali nisu uspeli da ugroze Kurtou.

Počelo drugo poluvreme

Italijani imaju gol viška, Belgija 45 minuta nade.

Gol Insinjea

45+2 Belgija se vratila u život sa penala, Lukaku za 2:1

Doku je bio u duelu sa Di Lorencom koji ga je nešto jače gurnuo sa leđa, a reprezentativac Belgije je pao. Nakon intervencije iz VAR sobe dosuđen je penal koji je Lukaku pretvorio u 2:1.

Još bolja reakcija navijača Italije na gol Insinjea

44′ Fantastičan gol Insineja!

Sjurio se Insinje ka golu, pogledao gde je Kurtoa i uputio savršen šut za 2:0 u korist Italije.

38′ Italija sve opasnija

Italijane gol kao da je dodatno motivisao, pa su jurnuli ka golu Kurtoe. Gotovo svaki prelazak na polovinu „crvenih đavola“ Italijani koriste da ugroze gol. Tako je bilo i nakon jednog šuta Federika Kjeze, ali je bio zamalo neprecizan. Doduše i Kurtoa je bio „na lopti“, ali je šut bio krajnje nezogdan, pa je pitanje da li bi uspeo da ga zaustavi.

31′ Dileme sada nema, Italija vodi 1:0!

Ne može odbrana Belgije da se sastavi na početku meča. Nakon veoma loše intervencije posle faula Torgana Azara nad Di Lorencom Verati je ubacio loptu u kazneni prostor, Insinje je uspeo da se izbori za loptu ali je izgubio duel. No, Belgijanci su loše počeli iznošenje lopte iz 16 metara, izgubili je, Verati asistirao a Barela savršeno pogodio za 1:0.

27′ italija u naletu

Nakon što je korner Belgije propao, sevnula je kontra Italijana, ali je Aldervejreld uspeo da ga izblokira dovoljno da Kurtoa lako ukroti šut. Pogrešili su ubrzo Belgijanci, ali su uspeli da spreče Insinjea da iskoristi tu grešku i pogodi.

25′ Donaruma ponovo briljira

Pukla je kontra Belgije, stuštio se Lukaku ka golu Donarume, pokušao da uhvati novopečenog golmana Pari Sen Žermena na „krivoj nozi“, ali je čuvar mreže „azura“ bio dovoljno fokusiran i ponovo sjajno intervenisao, nakon čega su defanzivci Italije izbacili loptu u korner pre nego što je stigla do Dokua.

Poništen gol Italije

22′ Donaruma pokazao zašto je najbolji golman u Italiji

Namestio je De Brujne loptu na desnu nogu, uputio odličan udarac, ali je Donaruma savršenom paradom sprečio pogodak.

13′ Poništen gol Italijanima

Nakon centaršuta Leonardo Bonući je zatresao mrežu Kurtoe, Italijani su se radovali, ali je Vunčić ubrzo prekinuo to slavlje pošto je nakon asistencije VAR sobe pokazao da je Đorđo Kjelini bio u nedozvoljenoj poziciji.

9′ Početno ispitivanje snaga

Oba tima pokazuju želju da napadnu, ali i nameru da to ne rade po svaku cenu, pa uvodni minuti protiču u ispitivanju snaga.

4′ Prva prilika za Belgiju

Duga lopta dovela je Romelua Lukakua u poziciju da ugrozi gol Điđija Donarume, ali je napadač Intera bio u ofsajdu. Svakako, šutirao je preko gola.