Reprezentacija Španije je posle penal serije eliminisala Švajcarsku i plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u fudbalu. Posle 90. minuta igre rezultat je bio 1:1 autogolom Zakarije za Španiju i golom Šaćirija za Švajcarsku.

U penal seriji smo videli veliki broj promašaja, a Španci su uprkos početnom zaostatku uspeli da prođu dalje rezultatom 3:1.

Za Španiju su pogađali Olmo, Moreno i Ojrazabal, dok su neprecizni bili Buskec i Rodri. Za Švajcarce je pogodio samo Gavranović u prvoj seriji, a posle toga je Simon odbranio udarce Šera i Akandžija, dok je Vargas promašio čitav gol.

Videli smo još jednu fenomenalnu utakmicu na Evropskom prvenstvu u kojoj su akteri bili Švajcarci i Španci, ovoga puta u međusobnom okršaju.

Švajcarska je imala prvi pokušaj udarca ka golu već u drugom minutu, ali je Šaćirijev udarac sa 30 metara izblokiran. Španci su odmah posle toga krenuli sa ofanzivom i to je ubrzo donelo korner.

Lopta nakon udarca iz ugla u sedmom minutu dolazi do Albe koji sa ivice šesnaesterca šutira jako iz prve, a Zakarija u pokušaju da izblokira udarac šalje loptu u sopstvenu mrežu i nastavlja niz bizarnih autogolova na Evru.

Španija je nastavila da kontroliše utakmicu, a tačno na sredini prvog dela je ekipu Vladimira Petkovića zadesio novi problem.

Zbog povrede u jednom duelu je igru napustio Embolo, a umesto njega je zaigrao mladi Vargas.

Kako je vreme odmicalo, Švajcarci su se oslobađali pritiska i počeli iz prekida da ugrožavaju „crvenu furiju“. Centaršutevi Šaćirija su bili pretnja, a pokušavali su Akandži i Vidmer, ali nije bilo više golova u prvom delu.

Krenulo je žestoko u nastavku. Švajcarska je nastavila da preti iz prekida, a posle promašaja Akandžija usledila je i najbolja prilika kada je šutirao Zakarija a lopta otišla nekoliko santimetara pored gola nemoćnog Simona.

Španci su uzvratili već u sledećem napadu preko Ferana Toresa čiji šut blokira Seferović, a onda sledi ludnica.

Pritisak se isplatio Švajcarcima kada je odbrana Španije komično reagovala i posle sudara dvojice štopera, Frojler uzima loptu i dodaje je Šaćiriju koji je ubacuje u praznu mrežu.

Samo nekoliko minuta kasnije, Frojler neoprezno startuje i dobija direktan crveni karton, iako se činilo da je sudija malo prestrogo isključio Švajcarca.

To je bio signal za ofanzivu ekipe Luisa Enrikea, ali do kraja meča nisu uspeli da stvore veliku šansu.

Španija je očekivano krenula sa ofanzivom u dodatnih 15 minuta, a odmah je usledila i največa šansa za njih na meču.

Moreno je sa 7-8 metara iz čiste pozicije neometan šutirao pored gola nakon što je dobio perfektnu loptu sa levog boka.

Do kraja prvog produžetka su se ređale šanse Španaca, a u centru pažnje su bili Moreno i Zomer.

Španac je prvo promašio gol posle velike šanse sa nekih 7-8 metara, a posle mu je Zomer neverovatnom odbrano odbranio zicer.

Pokušao je i Ojrazabal lepim udarcem, ali je Zomer briljirao na golu.

Nastavila je Španija sa napadima i u drugom produžetku, stvorila još nekoliko dobrih šansi, ali je odbrana Švajcarske uspela da preživi.

Usledila je penal serija, ali smo ovoga puta gledali festival promašaja.

Sve je dobro krenulo za Švajcarce nakon promašaja Buskeca koji pogađa stativu i sigrunog udarca Gavranovića, ali to je bilo sve za ekipu Vladimira Petkovića.

Već u sledećoj seriji Olmo poravnjava, a Šerov udarac brani Simon. Gomani su bili na nivou i u trećoj seriji kada su šutirali Akandži i Rodri, da bi Španija ubrzo stavila tačku.

Prvo pogađa Moreno, a Vargas šutira visoko preko gola, nakon čega Ojrazabal u petoj seriji donosi pobedu i plasman u polufinale.

Španija će u utorak u Londonu od 21.00 igrati protiv boljeg iz duela Belgije i Italije.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Sva dešavanja pratite uživo na blogu Nova.rs.

Švajcarska – Španija 1:1 (0:1) (1:3 posle penala)

Strelci: Šaćiri 68′ za Švajcarsku – Zakarija ag 8′ za Španiju

Stadion: Krestovski arena, Sankt Peterburg.     Gledalaca:      Sudija: Majk Oliver

Švajcarska: Zomer – Akandži, Rodrigez, Elvedi – Cuber (90+2 Fasnaht), Frojler, Zakarija (od 101. Šer), Vidmer (od 101. Mbabu) – Embolo (od 23. Vargas), Seferović (od 82. Gavranović), Šaćiri (od 81. Sou)

Španija: Simon – Aspilikueta, Laport, Tores (od 113. Alkantara), Alba – Pedri, Buskec, Koke (od 90+1. Ljorente) – Sarabija (od 46. Olmo), Morata (od 54. Moreno), Tores (od 91. Ojrazabal)

Kraj! Španija je u polufinalu!

Španija je bila koncentrisanija i posle penala rezultatom 3:1 da prođe u poluinale.

120′ Drama dostiže vrhunac, slede penali

Nije uspela Španija da slomi Švajcarsku p aćemo gledati penale.

116′ Opsada gola, novi pokušaj Morena

Uzeo je loptu Moreno na trideset metara od gola krenu i šutirao, ali Zomer naravno sve brani.

115 Zomer ima magnete, ovo je ludilo

Buskec je šutirao posle kornera, ali Zomer sve skuplja. Neverovatno.

112′ Dve prilike za Olma, ali i dalje ništa

Olmo je bio u dve dobre prilike. Jednom je njegov udarac bio lak plen za Zomera, a odmah potom je šutirao preko gola.

110′ Švajcarci se bacaju pred Špance i sve zaustavljaju

Sada je Ljorente bio u velikoj prilici, ali je sa desetak metara njegov udarac izblokirao Rodrigez koji je uklizao u poslednjem trenutku.

106′ Novih 15 minuta drame

Krenuo je i drugi produžetak, Šoanija odmah ide u napad.

105+1 Ponovo gađa Ojrazabal, ali Zomer brani

Ovo nije bilo ni blizu opasno kao prethodni put. Probao je Ojrazabal iz tepke poticije, ali ovo je bilo lako za Zomera.

104′ Zomer nije sa ove planete

Šutirao je Ojrazabal, gađao kontra ugao, ali novi panterski skok golmana Švajcarske je sprečio pogodak.

101′ Šta brani Zomer, pa ovo nije realno

Moreno je ponovo bio u spektakularnoj šansi. Tukao je sa 7-8 metara iz prve volej, ali je Zomer čudesnom paradom sprečio gol.

100′ Ponovo promašaj Morena

Kakva ofanziva Španije. Serija opasnih napada. Moreno je ponovo bio neprecizan, ovoga puta posle kornera.

95′ Opasna je Španija, Zomer spašava

Odlično je gađao Ljorentesa ivice kaznenog, ali je njego udarac odbranio Zomer koji je bio dobro postavljen.

93′ Au kakav promašaj Morena

Fenomnalnu loptu je dobio moreno sa leve strane i iz trka neometan šutirao sa 7-8 metara pored gola. Koliko je veliki promašaj bio, pokazuje i besna reakcija Morena.

91′ Španija ulazi sa izmenom u produžetke

Ojrazabal ulazi umesto Ferna toresa u igru. Protiv Hrvatske je postigao gol kojim je stavljena tačka

90+4 Još nije gotovo, gledaćemo produžetke

I Španija i Švajcarska igraju ponovo proužetek. Još jedna drama na Evru.

90′ Još četiri minuta nadoknade

Švajcarska mora da se brani još četiri minuta.

86′ Španija opseda gol Švajcarske

Kruže Španci sa igračem više oko kaznenog prostora rivala, traže gol za pobedu.

81′ Šaćiri morao da napusti igru

Zbog crvenog kartona Drojlera, Petković je bio prinuđen da iz igre izvuče Šaćirija i uvede Soa da pojača defanzivu.

Crveni karton Frojlera

79′ Omah prilika za Španiju

Koke je posle prekida šutirao glavom, ali je bio zamalo neprecizan.

77′ Kakva glupost Frojlera, direktni crveni karton!

Frojler je izgubio loptu, a onda je startovao na Morena i sudija mu je pokazao crveni karton.

Ovako je Švajcarska izjednačila

68′ Goooooool! Kakva greška Španaca, evo ga Šaćiri

Šaćiri koristi sudar dva igrača Španije i postiže gol za izjednačenje.

62′ Nova prilika, Simon spasio Špance

Majstorski je Vargas promešao odbranu Španije po levoj strani i pametno gurnuo loptu na prvu stativu gde je bio Cuber koji lepo gađa u bliđi ugao, ali Simon sjajno brani.

58′ Velika šansa Španaca, Seferović kao štoper

Odlično je Tores prihvatio loptu ispred peterca i iz okreta atraktivno šutirao, ali je Seferović vrhunski izblokirao šut.

55′ Kakva šansa za Zakariju

Najbolja šansa do sada. Ponovo sjajno Šaćiri ubacuje loptu, a Zakarija šutira glavom. Posmatrao je samo loptu Simon, ali je ona otišla nekoliko santimetara pored gola.

47′ Šaćiri nastavlja da pronalazi štopere iz kornera

Ponovo je Švajcarska bila opasna posle kornera Šaćirija i po drugi put je Akandži bio neprecizan sa peterca, posle udarca glavom.

46′ Nastavljena je utakmica, Enrike morao da menja

Dani Olmo je ušao u igru zbog povrede Pabla Sarabije iz prvog poluvremena.

Autogol Zakarije za novi rekord

Ovo je bio 10 autogol na ovom prvenstvu što je više nego na svim prethodnim zajedno.

45+1 Kraj prvog poluvremena

Nije bilo drame u završnici, Španija je smirila pritisak rivala. Razliku na poluvremenu je napravio Zakarija autogolom.

40′ Drama ispred gola Španije

Šaćiri je poslao loptu ka Cuberu koji izbija sam ispred golman. Sa leđa ga u kaznenom obara Laport, a Švajcarci traže penal. Ipak, Cuber je bio u ofsajdu pa su se Španci provukli.

38′ Ofanziva Švajcarca, Španci drhte na prekidima

Novi pokušaj Švajcarske posle kornera. Ovga puta je Vidmer bio blizu gola.

34′ Evo dobre prilike za Švajcarsku

Sve ofanzivnija igra se isplatila i Švajcarci su iznudili korner. Posle ubačaja Šaćirija, Akndži iz obre pozicije sa peterca šutira glavom preko prečke.

26′ Opasan pokušaj Španije

Šutirao je Aspilikueta pod prečku glavom posle kornera, ali njegov nezgodan udarac brani Zomer.

23′ Embolo mora iz igre, novi problem za Švajcarsku

Embolo je posle duela sa Toresom morao da izađe posle iz igre. Pokušao je da nastavi ali nije uspeo i u igru je ušao Vargas. Produbljuju se problemi Švajcarske.

20′ Švajcarska pokušava iz prekida

Solidan korner za Švajcarce, ali je Španija uspela da izbaci loptu. Utisak je da ekipa Vladimira Petkovića kreće da igra nešto ofanzivnije.

Ovako je Španija povela sa 1:0

Alba je sedmi različiti strelac na Evru za Španiju

8′ Gooooool! Španija vodi autogolom

Imali su Španci korner, lopta je posle izbacivanja došla do Albe koji šutira iz prve, a Zakarija u pokušaju da je izblokira, šalje u sopstvenu mrežu.

Cuber juri rekord

Ako zabeleži još jednu asistenciju, Cuber ulazi u istoriju Evropskih prvenstava kao najbolji asistent na jednom turniru pošto je do sada zabeležio četiri asistenciji.

2′ Odmah preti Šaćiri