Fudbaleri Rusije pobedili su Finsku 1:0 u prvom meču drugog kola grupe B na Evropskom prvenstvu.

Rusi su na svom terenu u Sankt Peterburgu meč rešili jednom majstorijom Alekseja Mirančuka i prekinuli niz od šest utakmica bez pobeda na Evropskim prvenstvima.

Meč je obeležilo nekoliko povreda, dinamičan fudbal i na mahove veoma dobra igra obe ekipe. Za nijansu su bili bolji Rusi, koji su to na kraju i pokazali na semaforu.

Finska je otvorila prvo poluvreme šokantnim golom Pohjanpala koji je već u trećem minutu glavom zatresao mrežu „zbornaje“.

Međutim, VAR sistem je utvrdio da je igrač Finske bio u ofsajdu, a Rusija je izbegla rani „metak“.

Finci su malo dodavali loptu, ali su im svi pasovi delovali smisleno, pa je ruska odbrana bila u nekoliko navrata na pravim iskušenjima pred Pohjanpalom i Temu Pukijem.

Safonov je ostao nesavladan, a kako je vreme odmicalo, tako se igra pomerala ka golu Finske.

Magomed Ozdoev je u devetom minutu mogao i morao bolje sa desetak metara iskosa sa desne strane, ali nije pogodio.

Odbrana Finaca se uglavnom mučila da izađe na kraj sa snagom Artjoma Dzjube, pa je on u nekoliko navrata bio u polušansama.

Pogodio je i stativu u 13. minutu, ali je bio u ofsajdu, da bi do 20. minuta po jednom kiksnule odbrane oba tima i prošle bez kazne.

Povrede su u prvom delu igre bacile u senku ostala dešavanja, prvo zbog teškog pada Marija Fernandesa u 25. minutu, a onda i zbog žestokog sudara Karavaeva i Uronena u 37. minutu.

Uronen je probao da preseče centaršut Kuzjaeva, uklizao je Karavaevu i Rus se zakucao u stativu, a onda kramponima udario Uronena u glavu.

Kada se situacija malo smirila i kada se ušlo u šest minuta nadoknade, jedan trenutak nadahnuća Alekseja Mirančuka razveselio je Ruse.

On je dobio loptu u kaznenom prostoru posle duplog pasa sa Dzjubom, pomerio ju je ulevo, i levicom precizno gađao u malu mrežu, pa je poluvreme završeno sa 1:0 za Rusiju.

U drugom poluvremenu je Finska krenula agresivno i počela je rano da pritiska odbrambenu liniju Rusije.

Već u 49. minutu Puki je pobegao odbrani i imao je sa petnaestak metara veoma dobru poziciju da šutira. Pored njega je bio Divejev, tek toliko da zasmeta Pukiju da ovaj promaši.

Tri minuta kasnije Golovin je šutirao tik pored stative gola Hradeckog, a golman Finske se istakao u 72. minutu.

Kuzjaev je tada dobio loptu od Dzjube u sredini, namestio se i šutirao precizno, ali je Hradecki lepom paradom sačuvao mrežu.

Pet, šest minuta ranije Žemaletdinov je promašio iz trka, zamalo očešavši loptom stativu, pa su šanse Rusije bile nešto zrelije.

Do kraja meča Rusi su samo čuvali svoj gol i na to su se koncentrisali, pa su sačuvali mrežu Safonova netaknutom i upisali su prva tri boda.