U poslednje vreme mnogo toga se desilo na Kosovu i Metohiji, zaključno sa odlukom Prištine da istisne dinar iz upotrebe.Ta odluka, i druge pre nje, već duže vreme nadograđuju mozaik tenzija i narušavaju krhkost kakve takve stabilnosti, ali i krhkost života i opstanka Srba i na severu i na jugu Kosova i Metohije. Kako se tamo stvarno živi dok se okolnosti neprestano menjaju i niko ništa ne može da predvidi šta bi se moglo dogoditi, pa i sutra, a kamoli u nekom dužem vremenskom intervalu. U tome su u emisiji "Među nama" govorili novinarka radija "Kontakt Plus", Ana Marija Ivković, koja se javila iz Severne Kosovske Mitrovice i predsednik Udruženja novinara Srbije, Živojin Rakočević, koji se u program uključio iz Gračanice.
Govoreći o skupu koji je u ponedeljak održan u Kosovskoj Mitrovici u znak protesta zbog izbacivanja dinara iz platnog prometa, Ivković kaže da kod ljudi prevladava osećaj da su prepušteni sami sebi.
„I pre odluke o dinaru bio je niz poteza kosovske vlade koji su doveli do toga da se oseća dodatna neizvesnost u odnosu na prethodne periode, i taj osećaj prepuštenosti samima sebi prevladava i najbolje pokazuje kakva je atmosfera već nedeljama unazad. Deluje mi da međunarodna zajednica ne uspeva da izvrši dovoljno jak pritisak koji bi naterao kosovskig premijera i Centralnu banku da povuku odluku ili barem da prolongiraju proces prelaska na evro“, objašnjava kakvo je raspoloženje među Srbima na KIM.
Podseća da će ukidanjem dinara biti pogođene najranjivije grupe i njoj, kako je naglasila, izgleda da je ova odluka doneta kako bi se zakomplikovao proces dijaloga i prolongirala implementacija.
„Priština nedeljama i mesecima preduzima jednostrane korake koji običnim građanima zagorčavaju život“, zaključila je novinarka Radija Kontakt Plus.
Sve te strahove, faze i procese Srbi južno od Ibra su već završili, kaže Rakočević i dodaje da se oni samo obnavljaju.
„Suština našeg života je konstituisanje geta koji se nekako organizovao unutar sebe. Nakon zauzimanja severa i ovih brutalnih akcija dešava se da se nama, južno od Ibra, ulazi u geto, u ambulantu, u kuću. Strahovi su nešto sa čim se živi, ako vam oduzmu sva prava ostaje da vam oduzmu od života. Uzimanje dinara je u stvari suštinsko uzimanje života. Dvadeset godina se uzima od onih koji su obespravljeni, izbačeni iz gradova, iz svakog odlučivanja, dok god ste živi nešto ima da vam se uzme“, kaže on.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Nova neizvesnost za Srbe na Kosovu – kako bez dinara, šta će biti sa platama, penzijama