Specijalizovanu izložbu, takozvani mali Expo, koji će u Beogradu biti održan 2027. godine vlast predstavlja kao najveći uspeh u godinama nizanja uspeha. Sve je Expo, čak i bolnice i vrtići, kaže ministar finansija Siniša Mali, propuštajući da podseti da su zbog toga mnogi poslovi i ugovori ostali van kontrole javnosti koju bi moglo da zanima kako će biti potrošene silne milijarde. Expo je i čedo predsednika ili je bar tako izgledalo kad je juče govorio sa koliko radosti će lično on danas dočekati zastavu koja stiže iz Pariza. Dovoljno da tom istorijskom trenutku poželi da prirustvuje i naš Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Krenula je pre 11 dana iz Pariza za Beograd jedna zastava koja možda izgleda kao znamenje radničkih sportskih igara, ali jednom čoveku ona je više od igre i više od zastave. Toliko važna da je javni servis juče morao čak u Cirih da pošalje reporterku da ga pita koliko je uzbuđen što će zastavu dočekati.
„Sutra preuzimate zastavu Expa, dakle 2027. šta očekujete od te manifestacije i da li ste spremni za sutrašnji događaj? To je za mene više od preuzimanja zastave. I ta zastava će biti u Predsedništvu Srbije dok je, verujem sve vreme i dok je ne predam novom predsedniku Srbije baš u maju 2027. godine. Ali ta zastava je za mene simbol nečeg mnogo višeg, mnogo važnijeg. Kao što je ona zastava koju sam nosio u Ujedinjenim nacijama po pitanju rezolucije o Srebrenici danas stoji uramljena u Predsedništvu Srbije, tako i ova zastava će imati posebno mesto“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije 5. decembra 2024. u Cirihu
Iz kabineta predsednika sinoć je stigao poziv svim medijima da budu danas u Sava Centru i pruže predsedniku retku priliku da se pojavi pred kamerama. U podne je sve bilo spremno, poseban doček, čak slet za predsednika i zastavu.
Pozdrav zastavi, pozdrav predsedniku.
„Poštovana gospođo Vučić“, rekao je Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije.
Kako? Gde je gospodin?
„Poštovana gospođo Vučić, poštovana predsednice Narodne skupštine gospođo Brnabić, uvaženi gospodine Kenzis, poštovani Dimitrije, vaše ekselencije ambasadori, dragi Siniša, poštovani potpredsednici i ministri Vlade Republike Srbije, dame i gospodo, dragi građani Srbije“, nastavio je Vučević.
„Poštovana predsednica Narodne skupštine, dragi Miloše, poštovana Tamara, dragi Dimitri, kolege ministri, vaše ekselencije, dame i gospodo, dragi prijatelji, poštovani građani Srbije“, rekao je Siniša Mali, ministar finansija u Vladi Srbije.
Predsednik nije došao. Zastava koja je 11 dana putovala Evropom, zgužvana ko da je doneta pod sedlom konjanika, predata je u ruke premijera. Valjda je i za njega to bilo iznenađenje pa je pročitao govor koji može da se pročita bilo gde i bilo kada, za koji ChatGPT tvrdi da liči na nešto što bi napisala veštačka inteligencija. Zar tako pred zastavu?
„Expo nije samo jedan od mnogih događaja, to je prilika da narodi i zemlje širom sveta pokažu svoje najvrednije kulturne, privredne, inovacijske potencijale. Ona je svakako više od projekta, to je putokaz ka napretku, mesto gde se inovacije susreću sa tradicijom, a prošlost prelazi u sadašnjost, kreirajući novu budućnost. To je mesto povezivanja i susreta novih šansi i mogućnosti, to je motiv svoje potencijale stavimo u funkciju budućnosti i napravimo korake, kako bi to rekli od sedam milja. U privrednom, ekonomskom, ali i u svakom nacionalnom preporodu i napretku“, kaže Vučević.
Kao vatreni zagovornik Expa, specijalizovane izložbe kojoj su teme igra, sport i muzika, Siniša mali ostao je sam. Ne priznaje da specijalizovana izložba, takozvani mali Expo, nije baš isto što i velika svetska izložba koja se dogodine održava u Osaki, pa 2030. u Rijadu, da bi se za ovaj naš moglo reći i – nije loše, al’ nije ni Porše. Ministar finansija i dalje tvrdi, Expo, to smo svi mi.
„Expo je cela Srbija. Srbija 2027 je program koji smo definisali, takozvani program skok u budućnost. 323 projekata širom naše Srbije, infrastruktura koju treba da unapredimo, novi putevi koje gradimo, bolnice, škole, vrtići, sve je to Expo“, poručio je Mali.
Drugim rečima, Expo je prilika da se sve to gradi po lex specialisu, bez javnih nabavki i kontrole trošenja para. Pitanje i za opoziciju, šta Srbija još dočekuje uz Expo zastavu.
„Dočekuje još 18 milijardi evra javnog duga. Dakle ono što će biti deo Expo priredbe zapravo je infrastruktura koja će se finansirati iz kredita. Za zemlju kao što je Srbijato već predstavlja snažan pritisak na javne finansije i predstavlja buduće opterećenje odnosno opterećenje za buduće generacije. S tim u vezi, Expo jeste budući teret za ovu državu koji neće mnogo toga doneti pozitivnog, ali će zaista mnogo problema doneti u budućnosti“, kaže Peđa Mitrović, narodni poslanik Stranke slobode i pravde.
A u sadašnjosti, sa gradilišta priče o tome da temelji na gradilištu tonu, a članovi beogradskog odbora SSP-a nedavno su tamo bili i dokazali da noću nema radova. Ali ima šumova.
„Tokom, noći, suprotno najavama predsednika, ne izvode se apsolutno nikakvi radovi. Tako da Expo jeste zapravo problem za ovu zemlju, on jeste povećanje duga, nije razvojna šansa i ono što jeste problem implementacije. Kako čujemo postoje šumovi u komunikaciji predsednika Republike i ministra finansija, upravo zbog sporog izvođenja radova na Expu“, smatra Mitrović.
Do kraja 2026. na nekadašnjim plodnim njivama kraj Surčina treba da niknu praktično novi sajam, nacionalni stadion, stanovi, pristanište za brodove, pruga i parking za leteće taksije. Zvuči kao naučna fantastika, a možda na kraju to i ostane.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Ambasador Evropske unije u Srbiji otkazao gostovanje na N1
Šef delegacije i ambasador Evropske unije u Srbiji NJ. E. Emanuele Žiofre otkazao je gostovanje na televiziji N1 uoči dogovorenog termina intervjua u emisiji „Iza vesti“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare