Da li je predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, zakon, koji Kremlj koristi za obračun sa političkim protivnicima? Ako pitate nevladin sektor, odgovor je da! Za predlagača, POokret socijalista Aleksandra Vulina to je samo sredstvo borbe protiv takozvane "obojene revolucije".

“Strani plaćenici”, devedesetih. Danas – “agenti stranog uticaja.” Ovu zakonsku oznaku žele poslanici Pokreta socijalista na čelu sa potpredsednikom Vlade – Aleksandrom Vulinom. Naime, predloženi zakon o posebnom registru agenata stranog uticaja kao „strane agente“ odnosi se na sva udruženja i neprofitne organizacije, koje se pretežno finansiraju iz inostranstva, rekao je Vulin, gostujući na televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

„To nisu nevladine organizacije, oni su samo nezavisni od srpske Vlade, ostale Vlade koje im daju novac od njih su zavisni, nemojte uopšte da sumnjate.I šta je problem? Zašto je problem da znamo, odakle vam pare, od koga ste dobili novac, kako ga trošite i zašto ga trošite – šta je problem?”, pitao je Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije.

Vulin smatra da je taj Zakon neophodan jer su, kako tvrdi, nevladine organizacije osnovna poluga svake obojene revolucije. Sa druge strane, iz Inicijative mladih za ljudska prava upozoravaju da režim time želi da zastraši narod.

„Ovaj predlog Zakona predstavlja, neki vid ozakonjena bezakonja. Kada to kažem, pre svega mislim da bi sa ovim evenutalnim usvajanjem Zakona zapravo suspendovala Ustavom zagarantovana prava, pre svega, udruživanja i slobode izražavanja a pre svega i slobode okupljanja – te tri slobode su nužne za bilo koje civilno društvo koje deluje u demoktratskim okvirima“, kaže Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava.

U predlogu Zakona između ostalog navodi se i da u Srbiji deluju udruženja građana koja, kako je istaknuti, „otvoreno rade protiv državnih i nacionalnih interesa sa ciljem da se destabiliše država. Iz Inicijative mladih podsećaju da sličan narativ ima i Zakon o stranim agentima u Rusiji.

„U suštini i po tonu, jeziku, definicije političke aktivnosti koja je zaparavo za ovu vlast nekako najbolji termin, kako oni žele da ozakone, zapravo neprijatelje države koji oni smatraju – da to jesu a to sve govori o nizu sličnosti i osnovi za njegovo donošenje”, kaže Milosavljević.Predlog spornog Zakona ne odobravaju ni u političkim krugovima.

“Predlog ovog zakona produbljuje osnov za progon neistomišljenika. Usvajanje ovog zakona bio bi uvod u eskalaciju represije i nasilja“, napisao je na platformi X predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac.

“Kako će to tačno oni da zaustave? Zapaliće skupštinu? Ili da još malo duvaju u pištaljke?“, rekao je Vulin.

Sjedinjene Američke države zabrinute su zbog implikacija koje bi predloženi zakon o stranim agentima u Srbiji mogao imati na demokratiju, ljudska prava i osnovne slobode, uključujući slobode izražavanja i udruživanja, navodi se u odgovoru portparola Stejt departmenta za Radio slobodna Evropa. Dok iz Evropske komisije podsećaju da, svaki nacrt zakona treba da bude u skladu sa evropskim standardima.

Prilog Anite Ikanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Izvestilac Evropskog parlamenta koji žulja Vulina: Tolerancija i fabrikovani gresi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare