Štampu smo ovoga jutra u jutarnjem programu "Probudi se" prelistavali sa Tamarom Filipović Stevanović, generalnom sekretarkom Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Iz današnjih naslovnih strana, kao i svih ovih dana, vidimo da su glavne vesti u različitim novinama najzastupljenije. Pregovori sa Evropom, Kosovo, moguće sankcije NIS-u ili protesti? Svaka tema za sebe jeste važna, ona priznaje kako vidi to što su protesti koji traju ovoliko dugo, samo na dve naslovne strane.
„Već desetak godina živimo u dva paralelna sveta“, ističe Filipović.
Medijska scena u Srbiji polarizovana je i to se vidi na naslovnim stranama, u dnevnicima, u izveštavanju sa protesta. Filipovć otkriva da li se novinari obraćaju NUNS-u, da li prijavljuju pritiske upravo oko izveštavanja o protestima studenata, ako prijavljuju na šta se najviše žale, na kakvu vrstu pritiska, a ako ne prijavljuju, ili ih ima jako malo, da li je to znak da je autocenzura u novinarstvu postala pravilo.
Brojne komentare na društvenim mrežama izazvala je tematska emisija Javnog servisa gde su tema bili studentski protesti, a u goste nije bio pozvan ni jedan student. Pozvana su četiri profesora, od kojih tek jedan koji podržava taj protest.
Filipović kometariše da li je onda poštenije da nema emisije, ili je i ovo mali korak ka otvaranju javnog servisa ka građanima.
„Lov na novinare u ovoj zemlji otoren i dobrodošao. Veliki propust Javnog servisa je vest da se studenti svađaju oko para“, kaže Filipović
U Emisiji Takovska 10, što ne bih pominjala ako ne mora, gostovali su profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović koji je za, i profesori Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić i Čedomir Antić, i vanredni profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Dejan Vuk Stanković koji su u najboljem slučaju relativizovali.
Ovih dana jedna od bitnih tema u medijima je izveštaj organizacije Amnesty International o špijuniranju novinara i aktivista. Ne možemo reći da nas je to iznenadilo, ali nije baš najjasnije kako su nadležni koristili taj špijunski softver. Filipović pojašnjava koliko je NUNS saznao o tome.
Amnesti je ukazao na rasprostranjeno korišćenje špijunskih softvera protiv aktivista, novinara i pripadnika civilnog društva u Srbiji. Amnesti tvrdi da broj zabeleženih slučajeva kada ukazuje na sistemsku zloupotrebu tehnologije nadzora od strane državnih službi.
Videli smo da su BIA i policija odbacile takve optužbe. Juče su brojna međunarodna udruženja ali i NUNS pozvale srpske vlasti da sprovedu temeljnu, nepristrasnu i nezavisnu istragu o navodnoj upotrebi špijunskog softvera protiv novinara. Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije sada ističe d koga očekuje da reaguje i da li je realno da tužilac preduzme radnje protiv BIA i MUP-a?.
I 25 poslanika iz Evropskog parlamenta uputilo je pismo Srbiji, nakon izveštaja Amnesti Internešenela o prisluškivanju, u kom se kaže da digitalni nadzor mora odmah da prestane. Jedan potpisnik je iz Evropske narodne partije, kojoj je pridruženi član Srpska napredna stranka.
Filiović pojašnjva da li će pomoći ukazivanje Srbiji da je kandidat za članstvo u EU, jer sa te evropske strane često čujemo i pohvale i da li ovakve poruke imaju neku težinu, da li će one uticati na vlast.
Za sutra je zakazana sednica Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije na kojoj će biti razmatrani predlozi kandidata za članove saveta REM-a. Novinarska udruženja imaju pravo da predlože svog kandidata, FIlipović priznaje da li se već zna ko će to biti.
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) ne radi od novembra, izbor novih članova trebalo je da bude završen do kraja godine, a za sutra je tek zakazana sednica Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije. Sada, nakon odmora Olivere Zekić, odnosno nakon godinu dana imamo Izveštaj REM-a o izborima u decembru prošle godine, on je pokazao da se vlast najviše reklamirala na komercijalnim televizijamaje, izborna lista sa imenom Aleksandra Vučića bila najzastupljenija u programu komercijalnih emitera. Gošća „Probudi se“ se osvrće na to šta nam znači taj izveštaj sada, kad su izbori odavno prošli, a sastav REM-a je već bivši.
Resorni ministar Dejan Ristić stalno ističe da je dijalog o medijskoj sceni poželjan i potreban. On navodi i da u državi funkcioniše 76 udruženja novinara. Mi prvo pomislimo na UNS i NUNS, te FIlipović pojašnjva koja su to još udruženja na koja ministar misli.
Takođe ministar Ristić nedavno je izjavio da je broj napada na novinare smanjen za trećinu. NUNS je ove godine zabeležio više od 60 ozbiljnih napada, pretnji smrću i drugih pretnji novinarima. Filipović objašnjava da li se oseća pomak, da se češće osuđuju napad na novinare, da li se napadači procesuiraju Za medije je problem i finasiranje. Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima usvojene su prošle godine. U fokusu je opet bilo projektno finansiranje. Da li se nešto promenilo na bolje, otkrila je gošća TV Nova.
„Ova vlast je nepouzdan partner u svakoj vrsti razgovora, samo gledate kako će vas prevariti“, zaključila je Filipović
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Neizvestan izbor novog Saveta REM-a do kraja 2024. godine