U velikom delu oba zakona - o elektronskim medijima i javnom informisanju, postigli smo neku saglasnost, ostale su neke sporne tačke, ali se nadamo da će ono što smo se danas dogovorili izaći kao finalni nacrt koji će ići pred Vladu, a kasnije i pred Skupštinu Srbije, rekla je generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović, dodajući da je generalno današnji sastanak bio pozitivan.

Podsetimo, danas je održan sastank o nacrtima medijskih zakona, na kome su učestvovali predstavnici Misije OEBS-a, Delegacije Evropske unije, ambasade Norveške, Vlade Srbije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, predstavnici radnih grupa i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja.

Ona je gostujući u emisiji „Među nama“ rekla da ne govori samo o dva sporna člana o kojima se ovih dana najviše pričalo u medijima nego šire.

„Govorim, recimo o  Zakonu o javnom informisanju koji je dosta unapređen, a neke sporne stvari koje su dodate nakon javne rasprave su uklonjenje. Na primer,  pitanje obavezne registracije medija je uklonjeno, definicija medija civilnog društva je u skladu sa onim što je i predložila Radna grupa, izmenili smo kaznene odredbe za potpisivanje medijskih sadržaja koja nisu saopštenja, izjave trećih lica imenom i prezimenog autora ili grupe autora. Tu smo ukazali na mogućnost korišćenja pseudonima, naravno samo u situacijama kada je ugrožena bezbednost novinara i to je takođe prihvaćeno“, objasnila je Filipović.

Ono oko čega nismo postigli saglasnost u tim zakonima je, dodaje ona, takozvani povratak države u vlasništvo medija, odnosno taj član 39 koji omogućava Telekomu da osniva svoje medije.

„Tu se nismo složili ali će on ostati deo novog medijskog zakona“, istakla je Filipović.

Upitan koji je dogovor na kraju postignut kada su u pitanju dva sporna člana koja se tiču operatera, programski direktor televizije N1 Igor Božić je rekao da je, prema informacijama koje su dobili posle  sastanka, taj sporni član koji se tiče odredbe da operater mora da nosi kanale i da ih istovremeno plaća obrisan.

„To jeste dobra vest. Što se tiče ovog drugog člana, odnosno numeracije kanala, tu je postignut kompromis da nulti kanal bude rezervisan za servisne informacije operatera, da prvi kanal bude rezervisan za javne servise a da je dalje odluka samog operatera kako će složiti kanale“, rekao je Božić.

Ono što je ovde problematično, kako kaže, kada se vratimo jedan korak nazad jeste da su se ta dva stava pojavila potpuno naprasno, preko noći, nakon javne rasprave i da je nekako neko ispod žita hteo to da ubaci.

Vidimo juče premijerku u Tirani, podsetio je on, koja kaže da ona nema veze sa tim, da je to krivica ministarstva, a danas ona učestvuje na sastanku i pristaje da se to promeni, ali to tek treba da ide u Vladu

„Mi tek treba da vidimo da li će vlada takav predlog da usvoji. To što je premijerka danas bila na sastanku ne znači da smo potuno sigurni da opet neko neće menjati taj predlog zakona“, kategoričan je Božić.

Celokupno gostovanje Igora Božića i Tamare Filipović u emisiji „Među nama“ pogledajte u videu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar