U jeku protesta studenata koji drže u blokadi više od 50 fakulteta, sa zahtevom da se utvrdi odgovornost za stradanje 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu predsednik Srbije izašao je sa merama za pomoć mladima za kupovinu stana. Saopštio je da je obezbeđeno 400 miliona evra za kupovinu 5.500 stanova za mlade od 20 do 35 godina starosti uz učešće od jedan odsto od vrednosti stana. Narodna banka Srbije je u rekordnom roku usvojila propise kojima se omogućava realizacija tog državnog programa. Da li ponuda zaista predstavlja sigurnost za mlade u Srbiji ili kako neki kažu ekonomsku omču oko vrata. O tome u jutarnjem programu "Probudi se" razgovaramo sa novinarkom Radojkom NIkolić, a nešto kasnije uživo smo bili i u Sofiji odakle se uključio i kolega NIkolaj Krstev i otkrio nam na koji način Bugarska kao članica Evropske unije pomaže mlade i kakvi su efekti tih mera.
Ekonomska novinarka je na početku prokomentarišemo ponudu predsednika Srbije studentima i pojasnila da li se kredit koji subvencioniše država isplati ili je finansijska zamka koja mlade gura u dugove.
Studenti PMF-a iz Novog Sada postavili su nekoliko pitanja predsedniku. Među njima i sledeće: Početna rata od samo 93 evra zvuči kao ostvarenje sna. Međutim, u drugoj fazi, rata skače na 175 evra, dok u trećoj i ubedljivo najdužoj, pod uticajem promene EURIBOR-a, kao što je to bilo prošle godine – rata može da ide i do 420 EUR i više. Ako bi EURIBOR bio na nivou od prošle godine, mladi bi za uzetih 75.000 vratili čak 182.000 evra, te Nikolić komentariše da li je ovo „pomoć“ ili finansijska zamka koja mlade gura u dugove i kako se njoj čini ova računica.
Drugo pitanje koje se logično postavlja da li pristojan stan bez ulaganja može da se nađe u glavnom gradu za 100. 000 evra ako imamo u vidu koliko je kvadrat čak i u prigradskim beogradskim naseljima skup. Nikolić analizira da li je u startu realicija takve ponude nemoguća ili će se pre svega odnositi na mlade unutrašnjosti gde je kvadrat znatno jeftiniji. Takođe je činjenica i da vlast ima mnogo veću podršku u unutrašnjosti nego u glavnom gradu pa bi time dodatno učvrstila njihovu naklonost.
Iz budžeta će biti obezbeđeno subvencije za 5.500 stanova za mlade, te se Nikolić pita ako bude više prijavljenih, ko će odlučivati ko će dobiti subvencije, a ko ne?
#related-news_o
I neke članice Evropske unije donosile su slične mere za pomoć mladima od 19 do 35 godina. U Hrvatskoj na primer se one nisu pokazale kao efikasne pa se od njih brzo odustalo. A ovog jutra u „Probudi se“ proveravamo kako je kod komšija u Bugarskoj. Da li i kakve mere imaju kada je reč o pomoći mladima. Iz Sofije se uživo u program TV Nova uključio kolega Nikolaj Krstev.
On pojašnjava da Bugarska ima nacrt Nacionalne stambene strategije za period do 2030. godine i navodi šta on tačno podrazumeva, kakav vid pomoći nudi mladima. Krstov itiče da predviđa podršku za plaćanje hipoteka za mlade porodice i mlade profesionalce na početku karijere.
Novinar iz Sofije komentariše da li mladi u Bugarskoj veruju u dobre namere Vlade kada je reč o ovakvim merama i kolika je zainteresovanih za takvu vrstu pomoći i da li se ona smatra efikasnom. Za mnoge u Srbiji jednokratna pomoć nije od velikog značaja jer mladi, kako se pokazalo, ne veruju u sistem koji je prilično neuređen, te Krstev analizira kakva je situacija u Bugarskoj pogotovo posle ulaska u EU, da li je sve veći broj mladih koji se odlučuju da odu iz zemlje i pored najavljenih podsticaja države.
Imamo primer i Hrvatske koja je pokrenula slične mere ali je ubrzo od njih odustala jer su se pokazale kao neefikasne. Nikolić zato analizira kakav efekat ovih mera u našoj zemlji možemo da očekujemo.
Predsednik je izjavio da će kredite moći da podignu i mladi koji su nezaposlenih i bez primanja, te Nikolić postavlja opravdano pitanje kako će moći da otplaćuju kredite, a da ništa ne zarađuju i daje svoje mišljenje da li je za banke prihvatiljiva ideja da će za nezaposlene biti dovoljne garancije roditelja, braće i sestara.
Za one koji su nezaposleni, posebno za studente, kako je rekao Vučić, biće dovoljne garancije roditelja, a za one koji nemaju roditelje, garancije braće i sestara.
Kao banka koja će davati kredite mladima spominje se za sada samo Poštanska štedionica. Nikolić priznaje da li očekujete da se i druge banke uključe u ovaj program i kakav je njihov interes u celoj priči, kao i da li će na kraju biti primorane da odobravaju kredite pod takvim uslovima.
„Država će banke sigurno pritiskati preko NBS koja ima „bezbroj“ načina za to, da iznudi od komercijalnih banka da pristanu na odobravanje kredita pod takvim uslovima. „NBS može da kaže bankarima: ‘Zaradili ste dosta, možemo da vas oporezujemo’. Ili da pošalje kontrolu i da i u najsavršenijem knjigovodstvu nađe grešku, odnosno povod da kazni banku“, rekao je nekadašnji generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
I Vučić je tokom obraćanja rekao kako će Poštanska štedonica biti zadužena, ali je najavio i Tabaković i Malom, da vide šta je sa ostalim bankama kako da se uključe.
Za studente je sporna adresa sa koje predlog dolazi. Kažu da predsednik Srbije nema nadležnosti da nudi mladima nove kredite i postaje promoter tih kredita. Nikolić komentariše da li je to zaista briga za mlade ili politički manevar kojim treba da se podmite studenti i da li država ima dovoljno novca da subvencioniše najavljene mere pomoći mladima, ima li dovoljno novca za takav neplanirani izdatak.
Nikolić na kraju zaključuje da li je program koji je najavio predsednik realan i pta bi savetovali mladima, da li je podizanje ovakvog kredita isplativo.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Višegodišnja praksa: Kad zagusti – stanovi za mlade