Sećate li afere Krušik? Slučaj sporne, koruptivne trgovine oružjem u ovoj fabrici, sa kojim su bili povezani tadašnji ministar policije Nebojša Stefanović i njegov otac, ubrzo su zatrpale brojne druge afere. A čitava priča gotovo da se nije pomerila sa mrtve tačke.
Autor: Marko Novičić
10. oktobra 2019. javnost u Srbiji saznala je za sudbinu uzbunjivača Aleksandra Obradovića. Afera Krušik odjeknula je srpskom političkom scenom. Pa ipak, pravog efekta izgleda nije bilo. Danas je 8. oktobar, prošle su gotovo pune dve godine. Krivični postupak protiv Obradovića i dalje je u toku, a na posao nikada nije vraćen.
„S obzirom na to koliko se afera ovde proizvodi, gotovo svakodnevno, nije čudo da javnost može da zaboravi na tako nešto, mada vidimo da se i dalje vuku repovi te afere i danas, i zaista je neshvatljivo da je A. OBradović i dalje pod istragom, a da se ne istražuje ono što je on prijavio“ kaže Vladimir Radomirović, urdnik portala „Pištaljka“.
„Saslušano je dva svedoka za dve godine, ostalo što tužilac radi u istrazi meni kao njegovom braniocu i njemu kao okrivljenom nije poznato iz razloga što tužilac smatra da je to sve tajna i da s obzirom na to da mi nismo hteli da potpišemo da se radi o tajnama i da ne bi na taj način priznali krivično delo, on nam ne da pristup ni tim dokazima koje koristi u postupku“ ističe Vladimir Gajić, advokat uzbunjivača Obradovića.
Gajić je, ipak, optimista kada je reč o ishodu postupka protiv njegovog klijenta.
„Imamo ove nove vesti protiv Slobodana Tešića, koji je alfa i omega trgovine oružjem i to sporne, on se trretira kao neprijatelj mira u UN, jer je od strane Tunisa izdata interpolova poternica. Tako da mislim da što vreme bude više prolazilo to će u težem položaju biti oni koji smatraju da je njihov biznis, a odnosno kriminal, nekakva službena ili poslovna tajna“ dodaje Gajić.
U kojoj je meri onda sudbina Aleksandra Obradovića dovela do toga da neki drugi, potencijalni uzbunjivači odustanu, iz straha da ne prođu na isti način? Ili je pak pospešila pojavu novih?
Pištaljka svakodnevno sarađuje sa uzbunjivačima, imamo advokate koji pružaju besplatnu pravnu pomoć uzbunjivačima, i vidimo da nam se gotovo svakodnevno javljaju novi uzbunjivači koji prijavljuju zloupotrebe i korupciju na svim nivoima vlasti, 59, dakle postoje i dalje ljudi koji žele da prijave nešto, a i zakon je takav da im omogućava da budu zaštićeni i vraćeni na posao ako su otpušteni sa njega, kao što se desilo Milenku Jovanoviću iz Agencije za zaštittu životne sredine…“ kaže Radomirović.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Dve godine od hapšenje Aleksandra Obradovića.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar