Za pola veka došlo je do katastrofalnog pada u populaciji divljih vrsta. U Izveštaju o stanju planete za ovu godinu navodi se da je čak 73 odsto manje diviljih vrsta od 1970. godine.

Šta je razlog pada bioraznovrsnosti i kakve su posledice? Kakva je situacija u Srbiji? Koje su ugrožene vrste i kako ih zaštiti? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ govorila je Aleksandra Ugarković iz Svetske organizacije za zaštitu prirode.

Juče je Svetska organizacija za prirodu objavila izveštaj na globalnom nivou, koji potvrđuje ono što se godinama naslućivalo, a reč je o „katastrofalnom“ gubitku divljih vrsta.  U izveštaju se navodi da je najveći pad zabeležen u slatkovodnim ekosistemima čak 85 odsto, zatim u kopnenim 69 odsto i morskim 56 odsto. Ugarković je pojasnila šta je dovelo do ovog drastičnog pada i kakva je situacija u našim rekama, imamo li jesetre i morune.

„Neodgvorno ponašanja ljudi je krivo za katastrofalan pad u populaciji životinjskih vrsta. Ako se samo o1svrnemo na temperature prošlog leta, nije neobično što je došlo do pada u populaciji“, rekla je Ugarković i upozorila da su jesetra, moruna i kečiga ugrožene vrste, ali se i dalje ne poštuje njihova zaštita.

Najveći prosečan pad zabeležen je u Latinskoj Americi i na Karibima, čak 95 odsto, te gošća jutarnjeg programa „Probudi se“ pojašnjava kakva je situacija u Srbiji i kako sprečiti dalje ugrožavanje riba, koliki je problem sa krivolovom i kako omogućiti njihovo nesmetano kretanje i mrešćenje, ozbirom na brojne barijere u vodi.

„Presušivanje Ibra je posledica klimatskih promena, prirora trpi mnoge pritiske. Topljenje permofrosta, atlanske struje, odumiranja koralnih grebena utiču na sve nas“, rekla je Ugarković i istakla da se smanjuje zaštita vuka, što sa sobom može da povuče i smanjenje zaštite drugih vrsta.

Ukoliko situacija ne počne da se popravlja, na globalnom nivou zaista preti da se obistini crn scenario, nestaće pluća sveta – Amazonske prašume što ključno ugrožava opstanak čoveka. A kada je reč o mikro projekcijama, u našoj zemlji, ako se stanje ne popravi, kakve su posledice, pojasnila je gošča jutarnjeg programa „Probudi se“.

„Priroda će se obnoviti ali onda kada prirode bude bilo“, zaključila je za kraj Ugarković.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Svetski dan životinja – Koliko brinemo o njima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar