Foto: print screen

Kakva je sudbina zelenih porvršina u Beogradu za koje se investitori otimaju, zašto su javne rasprave postale građanima stran pojam i da li ćemo meriti "kubik betona po glavi stanovnika" u emisiji "Probudi se" govorio je potpredsednik Građanske komore Srbije Goran Rodić.

Juče je na Vračaru održan prostest građana kojima se uskraćuje jedina zelena površina u naselju, dok investitor tvrdi kako je sve što radi u skladu sa zakonom.

Na pitanje ko je tu kriv i gde je nastao problem Rodić objašnjava da u Srbiji već skoro dve decenije vlada „urbanistički haos“.

Povezane vesti:

„Lokacija, kao što je ova na Vračaru, da bi se privela nameni – to je bilo gradsko zemljište koje je prodato pa preprodato – mora da ima detaljan plan regulacije“, naglašava Rodić i dodaje:

„Građani ako se već bune moraju da pogledaju kakav je plan i kada je donešen. Na bazi tog plana potencijalni investitor može da gradi nešto onako kako mu urbanistički uslovi diktiraju.“

Kaže kako bi građevina, na primer, moglo da zauzima 50, ili 60 prostora, a ostalo da bude zelena površina.

„Sada je moguće zauzeće do 80 odsto. Isto tako je moguće da tu prolazi i nešto što je od opšteg interesa a zbog čega tu ne bi smelo ništa da se gradi“, kaže on.

Građane savetuje da zajednički odu kod „gradskih otaca“ i predlože svoje rešenje ili primedbu, da traže izmenu Detaljnog urbanističkog plana.

Upozorava da je Vračar „unakažen“ jer ne samo što nema zelene površine već je tamo i opasno za stanovanje.

„Nedaj Bože da bude neki zemljotres ili požar, tu bi bilo velikih rušenja i velikog broja žrtava“, tvrdi Rodić.

Dodaje da Beograd nema prirodno provetravanje u vidu zelenih površina, što utiče i na nivo zagađenja vazduha.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar